11.9 C
Budapest
2024. április. 25. csütörtök
HomeFőhírekBelföldi hírekZsúfolásig megtelt a budai Vár a nemzeti ünnepen

Zsúfolásig megtelt a budai Vár a nemzeti ünnepen

2015 03 16 063251
Forrás: MTI | 2015. 03. 15. 16:13:52

Ügyességi versenyek, kézműves foglalkozások, interaktív tárlatvezetések, koncertek, népművészeti bemutatók és kézművesek várták a látogatókat a vasárnap, a budai Várban, amely zsúfolásig telt a nemzeti ünnepen.
A Halászbástya előtt felállított színpadon zajló produkciókra sokan voltak kíváncsiak, itt délelőtt a Reformkori Hagyományőrzők műsora, később az Alma együttes koncertje szórakoztatta a családokat, majd az Operettszínház előadását lehetett megtekinteni.

A Hadik-szobornál délelőtt néptáncbemutatók, majd népzenei koncertek zajlottak, a Dísz téren pedig a Népművészeti Egyesületek Szövetségével együttműködve a hagyományos magyar kézműves mesterségeket lehetett ismerkedni. A gyerekek itt kipróbálhatták egyebek mellett a kovácsmesterséget, de betekinthettek a vászonszövő vagy a fazekas műhelyébe is.

Vasárnap volt utoljára látogatható a Táncsics-börtön, ahova szintén folyamatosan, tömött sorokban érkeztek a látogatók. A gyerekeket itt elsősorban a „hétpróbás” huszárfeladatok vonzották, amelyekben például teniszlabdákat kilövő ágyú segítségével kellett egy falemezből kivágott verébfigurán átlőni vagy Toldi módjára egy méter hosszú rovátkolt farúdon súlyokat megtartani. A börtönben március 16-án a Hauszmann-tervnek megfelelően nagyszabású régészeti feltárás kezdődik.

Március 15: Forradalmi forgatag a Várban

A Hadtörténeti Intézet és Múzeum Forradalmi Forgatag elnevezésű programjai között népi játszóház, táncház és múzeumpedagógiai foglalkozás szerepelt, valamint a kard történetét is megismerhették a gyerekek.

A Magyar Nemzeti Levéltár Országos Levéltárban a forradalom jelentős színtereit járhatták végig a családok. Egy nagypapa az MTI-nek elmondta: unokájával minden évben eljönnek március 15-én a levéltárba, hogy végigjárják a toborzás, a hadba lépés és a csaták helyszíneit, és bár az unoka szinte kívülről ismeri már a történetet, szűnni nem akaró lelkesedéssel gyárt minden évben huszárkalapot, tölténytáskát, majd büszkén viszi haza a túra végén személyre szabottan kiállított menlevelet.

Katonadalokat tanultak a Magyarság Házába érkezők, a Várkert Bazárt pedig a Várgondnokság munkatársainak vezetésével lehetett végigjárni, de a Csók István-kiállításra is sokan voltak kíváncsiak.

Azok, akiket nem a produkciók vonzották, a Tisztelet a Bátraknak! című szabadtéri plakátkiállítást nézhették meg, amelynek 18 portrépárból álló sorozata 1848-as veteránok és mai, „hétköznapi hősök” fotóit ábrázolta. Az archív felvételek Plohn József vásárhelyi fényképész munkái.

Most népszerű

weblap4u banner
Pannon Work