4.3 C
Budapest
2024. április. 26. péntek
HomeÉletmódEgészség - betegségZseniális trükk: soha többé nem leszel feledékeny

Zseniális trükk: soha többé nem leszel feledékeny

Sze­ret­nél min­den fon­tos ap­ró­ságra em­lé­kezni? Van egy remek trük­künk: azzal ta­nul­hatsz a leg­job­ban, ha má­so­kat ta­ní­tasz!

Egy új kutatás szerint azok a diákok, akik az új információt megtanulásuk után azonnal elismételték másoknak, sokkal jobban emlékeztek a tanultakra, mint azok, akik csak magukban igyekeztek rögzíteni a tananyagot.

A texasi kutatók azt vizsgálták, hogyan lehet minél jobban növelni annak esélyét, hogy az ember a legapróbb részletekre is emlékezzen. 20 egyetemistából álló csoportokon végeztek el három különféle kísérletet.

Az első csoportnak rövid filmklipeket mutattak, majd megkérték őket, hogy idézzenek fel belőlük bizonyos részleteket – bizonyos idővel (pár órával, vagy akár 7 nappal) a film megnézése után. Nem meglepő, hogy a résztvevők annál több részletet felejtettek el, minél több idő telt el a film megnézése után.

Zseniális trükk: soha többé nem leszel feledékeny
Fotó: Pinterest

A második kísérletben a filmklipek megnézése előtt a diákok kaptak valamilyen információt, amelybe kapaszkodni lehetett: például egy képet a filmből, vagy a film címét. Ezek a résztvevők az első csoport tagjaihoz hasonlóan nagy vonalakban emlékeztek a sztorira, ám a részletek, például színek, hangok és gesztusok terén sokkal jobban teljesítettek, mint az első csoporthoz tartozók.

A harmadik csoportba tartozó diákokat arra kérték, hogy meséljenek a filmről másoknak nem sokkal azután, hogy megnézték. Ez a csoport mind a film történetére, mind pedig az apró részletekre tovább emlékezett, mint a másik két csoport tagjai.

A kutatók szerint a titok annyi:

ha aktívan felidézzük a nemrég tanult információt, az mélyebben kódolódik az agyunkba, vagyis tovább emlékszünk rá.

Persze a kutatási eredményt újabb, nagyobb csoportokon végzett vizsgálatoknak is meg kell erősíteni, és egyelőre az sem tisztázott, hogy vajon a memóriavesztéssel küzdő idősebb felnőttek esetében is hatna-e. Egy kipróbálást azonban mindenképp megér, ha például fontos prezentációra, vagy vizsgára készülsz, érdemes előadnod a mondandódat egy megbízható kollégádnak vagy a barátodnak.

A második kísérletben alkalmazott technika is segíthet: ha új emberekkel találkozol, kösd össze a nevüket valamilyen érdekes részlettel, például, hogy zöld sapkát vagy piros ruhát viseltek – így könnyebben emlékszel majd a nevekre.

Forrás: Ripost

Most népszerű

weblap4u banner
Pannon Work