14.3 C
Budapest
2024. április. 26. péntek
HomeFőhírekBelföldi hírekVölgyesi: Gyurcsány már ma a bíróság elé kerülhet

Völgyesi: Gyurcsány már ma a bíróság elé kerülhet

2006 2
Forrás: M1/Ma Reggel | 2015. 01. 19. 11:31:00

Ám ez a per nem alkalmas arra, hogy megtudjuk, „kicsoda akaratának megfelelően” zajlottak le a 2006. őszi események – jelentette ki a Ma reggelben a Legfelsőbb Bíróság nyugalmazott tanácsvezető bírája, akit egyébként máig nem kért fel senki tanúskodni, bár a Civil Jogász Bizottság alapító társelnöke volt, később pedig 18 hónapig irányította a tényfeltáró bizottság munkáját, vagyis hatalmas szerepe volt a Balsai-jelentés elkészülésében is.
Szerdán folytatódik a 2006-os rendőri túlkapásokat vizsgáló bírósági tárgyalás. A per 15 vádpontja a rendőri vezetői felelősséget vizsgálja például a gumilövedékek, könnygázgránátok használatában, illetve azt, hogy a súlyos sérülések után miért nem vizsgálták az említett eszközök használatának indokoltságát és arányosságát. Az összecsapásokban több tucat ember sérült meg, és a rendőrség utólag százmilliós kártérítést volt kénytelen kifizetni. A tárgyaláson rövidesen meghallgathatják Gyurcsány Ferencet is.

Ez a per teljesen alkalmatlan arra, hogy megtudjuk, a nyilvánosságra került történések „kicsoda akaratának megfelelően” zajlottak le – jelentette ki Völgyesi Miklós, a Legfelsőbb Bíróság nyugalmazott tanácsvezető bírája a hétfői Ma reggelben. A rendőr mindig parancsra cselekszik, így történt ez 2006 őszén is, 2007. március 15-én és napjainkban is – hangoztatta a szakember –, ha pedig ez igaz, annak okát kell keresnünk, hogy akkor a rendőrség miért úgy lépett fel. Ezt a rejtvényt azonban csak akkor lehetne megfejteni, ha a nyomozó hatóságot, a vádemelő ügyészséget és a katonai tanácsot érdekelnék a Gulyás Gergely vezette parlamenti albizottság meghallgatásán elhangzott információk – tette hozzá.

Bene László országos rendőr főkapitányt például rendkívüli mód sértette, hogy Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a feje fölött instruálta Gergényi Péter budapesti főkapitányt – emlékezett vissza Völgyesi. Bene elmondásából az is kiderül, hogy amikor ezt kifogásolta, a kormányfő válaszút elé állította: vagy tudomásul veszi, ami történik, vagy veszi a kalapját. A rendőri vezető az utóbbit választotta, de a lemondást Gyurcsány Ferenc nem fogadta el, megtiltotta viszont neki, hogy bárki ellen is belső fegyelmi vizsgálatot indítson.

Ez tehát a magyarázat arra, hogy sem az ORFK, sem a Rebisz keretein belül nem folyt ilyen vizsgálat, és az ügyészségnek a bűnügyben folytatott nyomozásában sem – jelentette ki a nyugalmazott tanácsvezető bíró, akit egyébként máig nem kért fel senki tanúskodni, bár a Civil Jogász Bizottság alapító társelnöke volt, később 18 hónapig irányította a tényfeltáró bizottság munkáját, vagyis hatalmas szerepe volt a Balsai-jelentés elkészülésében is. A bíró egyébként úgy tudja, Gyurcsány Ferenc tanúkénti meghallgatására akár már ma sor kerülhet.

Most népszerű

weblap4u banner
securiton-tűzvédelem