10.5 C
Budapest
2024. április. 27. szombat
HomeTudástárTechnika, kommunikációVeszélyes lehet szürkeimportból mobilt venni

Veszélyes lehet szürkeimportból mobilt venni

forrás: BZI/hirado.hu

Bár hatalmas a választék a legális okostelefon-piacon, a kedvezőbb ár vagy a nehezen elérhető készülék mégis kockáztatásra csábít.

Az adott régióban nem érhető el a mobil vagy túl sokat kell várni rá, netán csak meghívóval lehet hozzájutni – és akkor jön szembe az interneten az alig vagy egyáltalán nem ismert kiskereskedő a visszautasíthatatlanul remek ajánlatával. Akad köztük, aki visszaél a helyzettel: esetünkben előre telepített malware-el (rosszindulatú szoftverrel) adták el a mobilt.

Egy Twitter-felhasználó, @tuesdev tette közzé posztjában, hogy a Kogan nevezetű kiskereskedőn keresztül vásárolt OnePlus 2 okostelefont. Mint ismeretes, a OnePlus a középkategória árán ad el felső kategóriás készülékeket, de rémes marketingstratégiája miatt állandóan kevesebb telefonja van, mint kiéhezett vevője, ezért csak meghívóval lehet, hosszan sorban állva, vásárolni nála.

A Kogan azonnali szállítást ígért.

A felhasználónak már ott gyanús lett a dolog, hogy a készülék doboza nyitva volt. Bekapcsolva kiderült, szokatlan többletalkalmazások vannak rajta (a OnePlus a Nexus készülékekhez hasonlóan nem pakol semmilyen nem kívánt gyári terhet, bloatware-t az Androidra). Az általa hirtelenjében telepített víruskereső rögvest kimutatta, hogy malware van a készüléken, amely mellesleg gyűjti és továbbítja a felhasználói adatokat.

Megkérdezte a Twitteren a Kogant: „A telefonon előtelepített bloatware-rel érkezett. Ez a Kogantól származik?”

kerdes a Koganhoz

Álnok választ kapott: rendben van, hogy vannak előtelepített alkalmazások, azok könnyen törölhetőek (nem igaz – a szerk. megj.). Elnézést a kényelmetlenségért.

valasz a Kogantol

Sajnos nem ez az egyetlen eset. A poszt szerzője számos pórul járt társra talált a weben (Infotech, DWI, eGlobal, Expansys és Mobicity kereskedőt említ): mindannyian szürkeimportból származó telefonon találtak előtelepített rosszindulatú szoftvert. Nyilván ritka a kiskereskedő, aki ilyen arcátlan megoldásokat alkalmaz, de az eset arra figyelmeztet, hogy jobb óvatosnak lenni, s a tisztátalan csatornákon vagy félig-meddig jogszerűen beszerzett készülékeken érdemes gyors víruskeresést, haladó felhasználóknak teljes törlést és a gyári ROM újratelepítését elvégezni.

A gyártók leginkább egy importőrön keresztül vagy a saját weboldalukon értékesítik és támogatják termékeiket. Szürkeimportnak hívják a hivatalos csatornán kívül eladott készülékeket. Ezek gyakran technikailag nem az adott piacon való értékesítésre vannak tervezve, nem támogatottak; korántsem biztos, hogy megfelelnek a kötelező biztonsági és tanúsítványi elvárásoknak, nem kapnak szervizt és jótállást.

Most népszerű

weblap4u banner
securiton-tűzvédelem