10.3 C
Budapest
2024. április. 25. csütörtök
HomeFőhírekGazdaságVéghajrában a devizahitelek ügye

Véghajrában a devizahitelek ügye

2015 02 21 071510
Forrás: M1 Híradó | 2015. 02. 20. 20:13:55

Az október eleje óta tárgyalt fellebbezésekből 51-et már lezártak a Fővárosi Ítélőtábla bírói tanácsai, a megmaradt négy pénteki ítélethirdetését viszont március elejére halasztották. A perek kimenetelétől függetlenül a bankoknak márciustól kell postázniuk a devizahiteles ügyfeleknek az elszámolási értesítőket. Ezek tartalmazzák majd, hogy mennyi pénz jár vissza az adósoknak, illetve a forintosítás folyamatát is.
Az első ítélet a devizaperek sorában tavaly augusztusban született meg. A Kéthely és Vidéke Takarékszövetkezet ügyvédje hiába érvelt azzal, hogy a devizaadósoknak tudniuk kellett, hogy a hitel komolyabb dolog, mint egy mosógép megvásárlása, a törvényszék mégis az államnak adott igazat.

Ezt követően szinte minden napra jutott egy per. Az utolsó elsőfokú ítéletet év elején hozta meg a bíróság. Összesen 79 ügyet tárgyalt meg a Fővárosi Törvényszék, ebből 19 alkalommal jogerős ítélet született, majd 60 hitelintézet viszont fellebbezett.

Jelenleg a forinthiteles ügyeket tárgyalják, 26 ilyen kereset érkezett a bíróságra, mostanáig pedig 16 esetben hirdettek ítéletet.

Póta Péter, a Fővárosi Törvényszék szóvivője elmondta: mintegy 70 bíró dolgozott a devizahiteles és a forinthiteles ügyekben, közel 200 tárgyalási napot tartottak és mielőtt az ítéleteket meghozták a kollégák több tízezer oldalas anyagot néztek át.

A Fővárosi Ítélőtáblán már október eleje óta tárgyalják másodfokon a devizapereket. Pénteken volt az utolsó 4 bank pere.

Mindeggyik esetében elhalasztották az ítélet kihirdetését. Jelenleg 51 ügyet fejeztek be. A legtöbb esetben azért marasztalták el a bankokat, mert nem tudták bizonyítani, hogy tisztességesen jártak el, amikor az ügyfelek szerződéseit egyoldalúan módosították.

„Az volt igazán tapasztalható, hogy az egyoldalú szerződés módosítás lehetőségét biztosító szerződések többsége azért minősült érvénytelennek, mert az érthető és az egyértelmű megfogalmazás követelményének és az átláthatóságnak nem felelt meg” – hangsúlyozta Szabó Klára, a Fővárosi Ítélőtábla polgári kollégium vezetője.

A perek kimenetelétől függetlenül a bankoknak márciustól postázniuk kell a devizahiteles ügyfeleknek az elszámolási értesítőket. Ezek tartalmazzák majd, hogy mennyi pénz jár vissza az adósoknak, illetve a forintosítás folyamatát is. A Magyar Nemzeti Bank rendeletben szabályozza, hogy a kiküldött leveleknek milyen információkat kell tartalmazniuk.

„Nagyon reméljük, hogy ezek a levelek áttekinthetőek, informatívak lesznek, és mindenképp ki fog belőlük derülni a jogosulatlanul túlvont összeg, ki fog belőle az derülni, hogy mire számolja el a bank ezt a túlvont összeget, tehát a tőkére, lejárt tartozásra vagy éppen árfolyamgátas konstrukció esetén a gyűjtőszámlán lévő tartozásra” – mondta Windsch László, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke.

Az MNB szerint több mint 2 millió 400 ezer levelet kell kiküldeniük a bankoknak – ennyi szerződést érint ugyanis az elszámoltatás és a forintosítás.

Most népszerű

weblap4u banner
Pannon Work