11.9 C
Budapest
2024. április. 25. csütörtök
HomeSzabadidőKultúraValahol Európában kreatív előadásmódban

Valahol Európában kreatív előadásmódban

hirmagazin_2015-08-27_072718
Háború és béke, barátság és árulás, szeretet és gyűlölet, és még rengeteg ellentétpár, melyek kereszttüzében emberi sorsok, különböző, mégis hasonló sorsok elevenednek meg a színpadon a Valahol Európában című musical jeleneteiben. Ez az előadás különlegesebb, mint a többi, ugyanis egy egyedi, integrált társulat előadásában nézhetjük meg. Ép és sérült együtt játszik a színpadon, nem is akármilyen minőségben.

A Komédiás Integrált Színház a zsirai Fogyatékosok Otthona tehetséges lakóiból áll, a társulat másik felét pedig a dESZKA , azaz a soproni Eötvös József Evangélikus Gimnázium és egészségügyi Szakközépiskola színjátszó csoportja képezi. Különleges formáció ez, épek és sérültek együtt játszanak a színpadon és mindenki a maximumot igyekszik kihozni saját képességeiből.  A csapat jelmondatává vált a musical egyik sora: „mert ha együtt megyünk, talán oda fogunk érni”.

A társulat tagjai be szeretnék bizonyítani a közönségnek, hogy a sérült ember, átlépve saját korlátain képes arra, hogy értéket közvetítsen, és hogy a társadalom peremére szorult ember is értékes és hasznos tagja a társadalomnak. Közös előadásaikkal igyekeznek ledönteni az előítéletek által húzott falakat, megpróbálják a sérültek világát közelebb hozni az ép emberekhez. Játékuk során azt mutatják meg, ami összeköti az épet a sérülttel és nem azt, ami szétválasztja.

Nehéz, ám kifizetődő vállalkozás ez, hiszen előadásaik végén hosszú percekig állva tapsol a közönség, és nem egy ember szeme sarkában könnycseppek jelennek meg. Remek élmény a boldog, meghatódott szereplők arcát látni a színpadon, ahogy egymást és a közönséget ünneplik. Aranyos és megható, ahogy a sérült színészek örülnek az őket méltató közönségnek. A társulatnak nem ez az első nagyszínpadi előadása, nemrég vitték színpadra a Legyetek jók, ha tudtok című előadást.

A Valahol Európában című musical a II. Világháború idején játszódik, a háborúban árvává és elveszetté lett gyermekek sorsát mutatja meg.  A történet elején az Állami Javítóintézetet szétbombázták. A találatot túlélt gyerekek csapatba szerveződve próbálják túlélni a háború viszontagságait, majd időközben találkoznak egy másik gyerekcsapattal, akikkel először harcba szállnak, de végül rájönnek, hogy ha együtt maradnak és segítik egymást, nagyobb esélyük lehet a túlélésre.

A két csoport vezetői között szerelmi kapcsolat alakul ki, ám közben az állami hatóság üldözni kezdi az árván maradt gyerekeket, csavargónak kiáltja ki őket. Végül találnak egy elhagyottnak tűnő birtokot, ahol egy karmester él. A férfi megtanítja a gyerekeket a zene fontosságára, segít legyőzni a hatóságokat és egy remek ajándékkal jutalmazza meg a gyermekeket. A darab az összetartozásról és kirekesztésről, harcról és békéről szól, melynek ma is igen hangsúlyos az aktualitása.

A társulat színészei saját hangjukon, élőben énekelik végig a gyönyörű betétdalokat, profikat megszégyenítő odaadással játszanak és tökéletesen látszik, hogy minden tag képességeihez mérten a legjobb szerepet kapta. A sérült színészek a falu lakóit, illetve katonák szerepét játsszák, és mindezt olyan odaadással és beleéléssel teszik, melyre talán egy ép ember nem is képes.

Csodálatos, szívet melengető előadás ez, mely valóban vastapsot érdemel, akinek lehetősége van, nézze meg az előadást, mert egy fantasztikus élménnyel lesz gazdagabb, és ha netán eddig félt volna a sérült emberektől, minden előítélete porba hullik majd. Jó kis kikapcsolódás és remek kulturális élmény ez, nem érdemes kihagyni.

Forrás: delina; Kép: Google, illusztráció;
Korrektúra: www.hirmagazin.eu

 

Most népszerű

weblap4u banner
securiton-tűzvédelem