18.1 C
Budapest
2024. március. 29. péntek
HomeSzabadidőKultúraÚjra látható Thutankhamon fáraó maszkja (Videó)

Újra látható Thutankhamon fáraó maszkja (Videó)

Egy bonyolult restauráció után újra látható Thutankhamon fáraó halotti maszkja a kairói múzeumban.

 Egy bonyolult restauráció után újra látható Thutankhamon fáraó halotti maszkja a kairói múzeumban. A felbecsülhetetlen értékű régészeti lelet 2014 nyarán sérült meg, amikor a múzeum egyik munkatársa véletlenül letörte a szakállát és bűnét túl sok ragasztót használva próbálta jóvátenni. A ragasztás ugyan sikerült, de maradandó károkat okozott a maszkon. A restaurálást végző német régészek vezetője azt mondja, hogy önmagában a ragasztó réteg eltávolítása, a felületen okozott sérülések helyreállítása is komoly kihívást jelentett számukra. De mindennél sokkal fontosabb, hogy sikerült közelebbről megismerni a korszak anyaghasználatát, a technikákat és a technológiákat. Ahhoz, hogy jó munkát tudjanak végezni a régészek, előbb tanulniuk kellett a fáraó korának mestereitől és csak utána végezhették el a feladatukat. Az időszámítás előtt 1324-ben meghalt fáraó sírját az angol Howard Carter tárta fel 1922-ben. A szakáll rész már akkor sérült volt, az első helyreállítást maga Carter végezte el néhány évvel később. Ahogy az euronews tudósítója is mondja, a régészek munkája nem csupán azért tekinthető mérföldkőnek, mert ma végre eredeti állapotában látható a fáraó halotti maszkja, hanem azért is, mert a most megtanult technikák és technológiák sokat segíthetnek majd a későbbiekben, a ma még ismeretlen régészeti kincsek helyreállításában.

A felbecsülhetetlen értékű régészeti lelet 2014 nyarán sérült meg, amikor a múzeum egyik munkatársa véletlenül letörte a szakállát és bűnét túl sok ragasztót használva próbálta jóvátenni. A ragasztás ugyan sikerült, de maradandó károkat okozott a maszkon.

A restaurálást végző német régészek vezetője azt mondja, hogy önmagában a ragasztó réteg eltávolítása, a felületen okozott sérülések helyreállítása is komoly kihívást jelentett számukra. De mindennél sokkal fontosabb, hogy sikerült közelebbről megismerni a korszak anyaghasználatát, a technikákat és a technológiákat. Ahhoz, hogy jó munkát tudjanak végezni a régészek, előbb tanulniuk kellett a fáraó korának mestereitől és csak utána végezhették el a feladatukat.

Az időszámítás előtt 1324-ben meghalt fáraó sírját az angol Howard Carter tárta fel 1922-ben. A szakáll rész már akkor sérült volt, az első helyreállítást maga Carter végezte el néhány évvel később.

Ahogy az euronews tudósítója is mondja, a régészek munkája nem csupán azért tekinthető mérföldkőnek, mert ma végre eredeti állapotában látható a fáraó halotti maszkja, hanem azért is, mert a most megtanult technikák és technológiák sokat segíthetnek majd a későbbiekben, a ma még ismeretlen régészeti kincsek helyreállításában.

Forrás: euronews

Most népszerű

Hasonló hírek

weblap4u banner
securiton-tűzvédelem