7.5 C
Budapest
2024. március. 29. péntek
HomeTudástárTudástár - minden érdekességÚj korszakot nyitott a tudomány! A bálna, a világ legnagyobb emlősállata, KÍVÁNCSI!...

Új korszakot nyitott a tudomány! A bálna, a világ legnagyobb emlősállata, KÍVÁNCSI! Lenyűgöző videó, nézd meg!

Három kíváncsi bálna úszkált a hajó körül

A Csendes-óceánon, Új-Kaledónia közelében vett részt bálnalesen a Drones.nccsapata, ahol olyan élményben volt részük, amit valószínűleg sohasem felejtenek majd el. A hajójuk mellett egyszer csak felbukkant három, hatalmas hosszúszárnyú bálna, akik kíváncsian köröztek a hajójuk körül. A mellettük pár méterre úszkáló fenséges bálnákat a levegőből örökítették meg, egy drón segítségével. A nem mindennapi kalandról lenyűgöző 4K-s videót készítettek.

hosszúszárnyú bálna vagy púpos bálna hossza általában 13–14 méter, de előfordulnak 16 méteres példányok is. Testtömege legfeljebb 40 tonna. Különlegesalakú teste van, feltűnően hosszú mellúszókkal; innen ered a magyar neve is. Fején bőrdudorok és bütykök találhatók. Ez a bálnafaj a többi bálnához képest elég gyakran ki-kiugrik a vízből. A hímek hangja bonyolult „énekekből” áll, melyek 6–35 percig tartanak, alkalmanként egyéb hangokat is kiadnak. Egy példány évente 25 000 kilométert is képes megtenni.

Tápláléka között planktonikus rákok (krill), halak és tintahalak szerepelnek. A hosszúszárnyú bálna különféle halászási módszereket alkalmaz: ilyenek a lökéshullámok, melyek a farokcsapások és a felugrás következtében keletkeznek, és ily módon felriasztják a halakat, míg a másik módszer a bálnák által a víz mélyéről kibocsátott buborékok, melyekkel megzavarják a zsákmányt.

Mint más nagy testű rokonai, a hosszúszárnyú bálna vadászását is túlzásba vitték a bálnavadászok, melynek következményeként az állomány 90 százalékkal csökkent. A kihalását az 1966-ban bevezetett bálnamoratórium akadályozta meg. Azóta a faj példányszáma növekedésnek indult, de a halászhákba való gabalyodás, a hajókkal történő ütközés vagy a hajók és tengeralattjárók által kibocsátott hangok – főleg a szonárok – még mindig veszélyeztetik a fajt.

Forrás: erdekesvilag.com

Géza
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, jövőre jelenik meg az első regényem, a Hittől a keserűségig" címmel. A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, hogy mely témák hiányoznak médiánkból, szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, a [email protected] e-mail címen.

Most népszerű

Hasonló hírek

weblap4u banner
Pannon Work