4.6 C
Budapest
2024. április. 25. csütörtök
HomeSzabadidőÁllatvilágTudd meg miért imádnak a macskák dobozba mászni és körberajzolt területen pihenni

Tudd meg miért imádnak a macskák dobozba mászni és körberajzolt területen pihenni

Elárasztják a netet a macskás képek. A cat szóra 2 230 000 000, a cats szóra pedig 896 millió találatot dob ki a Google. És a képek egy része olyan cicás fotó, amelyen a macska dobozból, szatyorból, egy csőből, az ágy alól, összetekert szőnyegből, vagy más helyről kukucskál ki.

Újabban pedig azok a képek népszerűek, amelyeken a macsekok a padlóra rajzolt négyzeten vagy téglalapon vannak. A Twitteren áprilisban a felhasználók elkezdtek fotókat posztolni CatSquare hashtag-gel.

Kép megtekintése a TwitterenKép megtekintése a TwitterenKép megtekintése a Twitteren

She kept starring at it but she finally ended up doing it!! 😂😂

Mi a bánat történik itt? Mi ez az egész? Arról van szó, hogy a gazdik ezekkel a képekkel, esetleg rövid videókkal próbálják igazolni azt a feltevést, hogy

a cicák imádják a behatárolt területeket, a padlóra rajzolt köröket.

A padlóra tesznek egy papírból kivágott négyzete, és hopp, a szőrgombolyagok többsége pár percen belül beleül vagy belefekszik. Ez összefügg egyébként azzal is, hogy a macskák előszeretettel szutyorgatják be magukat szűk helyekre. És ennek, akármilyen hihetetlen, valódi oka van, tudományos tény, még akkor is, ha a cicák egy része szabotálja a CatSquare akciókat.

Tessék, az alábbi tweetben pont egy mesteri szabotőr látható.

Azt már mindenki megfigyelhette, aki kertes házban lakik és van macskája, hogy ezek az állatok szeretik a zugokat, szeretnek elrejtőzni, lopakodni. Van, aki úgy gondolja, hogy a dobozba bújás oka az egy ősi ösztön. A macskafélék napjuk jelentős részét alvással töltik, ezért az elmélet szerint mindig védett helyet keresnek maguknak, ahol nem támadhatnak rájuk a náluk erősebb ragadozók.

Stephen Zawistowski úgy véli, mivel a macskák eleve rejtőzködő életmódot folytatnak, a vélt veszélyre is elbújással reagálnak.

Ilyen például az is, ha a gazdája vagy más ember kíván közeledni a cicushoz, az pedig éppen nem akar haverkodni.

Mivel a macskák amúgy is szeretik a meleg helyeket (például a fűtőtestek közelében található zugokat), a harmadik teória szerint a melegségre vágyó cica természetes reakciója az, hogy bekuckózza magát egy szűk helyre.

És ami a legfontosabb, hogy a zárt, szűk, kis helyeken kívül a jól/látható módon körülhatárolt területeket is imádják a cicák. A fent felsorolt magyarázatokon kívül az is elterjedt elmélet, hogy ez összefügg életük korai szakaszával, a kölyökkorral. Hiszen születésük után anyjuk és testvéreik testéhez bújva töltötték első heteiket. (Ez a teória csak akkor lenne igazolva, ha kizárólag a macskák bújnának össze világra jöttük után.)

Daniel Mills etológus is megerősítette, hogy a macskák vonzódnak a körökhöz, behatárolt terekhez. Erre úgy tekintenek, mint körbekerített, védelmet biztosító helyre.

Nicholas Dodman, a Tufts University munkatársa arra hívja fel a figyelmet, hogy a macskák, amikor világra hozzák kölykeiket, egy eldugott helyen rendeznek be kuckót.

És függetlenül attól, hogy ivartalanították-e őket, vagy sem, a macskák viselkedésének alapeleme, hogy vonzódnak a kis helyekhez. Szóval mindegy, hogy valódi dobozról vagy dobozt imitáló dologról van szó – például a padlóra rajzolt négyzetről -, a cicák számára ez olyan hely, ahová bekuckózhatják magukat. A rajzolt „kuckó” is biztonságérzetet nyújt számukra.

A tanulság mindebből az, hogy a macskád komfortérzetéhez hozzátartozik az elbújás. Ha jót akarsz neki, szerezz be dobozokat. És ha idegen helyre szállítod, vagy költözöl vele, gondoskodj róla, hogy a másik helyen is várja egy doboz, amelybe bebújhat.

 

Most népszerű

weblap4u banner
Pannon Work