7.5 C
Budapest
2024. április. 25. csütörtök
HomeFőhírekBelföldi hírekTízezer főtől állami mentő

Tízezer főtől állami mentő

2015 04 28 082428Áprilistól több rendezvény egészségügyi biztosítását csak az állami mentőszolgálat láthatja el.
Tízezer főtől állami mentő

Bizonyos rendezvények egészségügyi biztosítását áprilistól kizárólag az Országos Mentőszolgálat láthatja el. A magánmentők szerint a módosítás erővel próbálja meg helyzetbe hozni a kapacitási gondokkal küzdő és drágábban dolgozó mentőszolgálatot, míg az OMSZ szerint sok esetben épp a magánmentők nem voltak felkészülve a feladat ellátására.
Versenyt szeretnének
A rendeletmódosítás szerint az OMSZ hatáskörébe tartoznak az állami rendezvények, az európai vagy nemzetközi sportrendezvények, az autó-motor, illetve lovassport-rendezvények, az egyidejűleg több helyszínen megvalósuló szabadtéri rendezvények, valamint a kiemelt védelemben részesülő diplomáciai személyek vagy csoportok látogatását kísérő rendezvények.

Szintén az állami mentőszolgálat biztosítja a várhatóan tízezer főnél nagyobb szabadtéri rendezvényeket, a mentőhelikopter készenlétét megkövetelő eseményeket, továbbá a nemzeti ünnepeket és a kormányhatározat szerinti kiemelkedő fontosságú rendezvényeket.

– A változás a piacgazdaság felrúgása, az OMSZ a rendelet mögé bújva próbál piacot szerezni – jelentette ki Nagy Tibor, az OxyTeam Országos Sportmentőszolgálat ügyvezető igazgatója. Becslése szerint a cége évente 40-50 millió forint értékű megbízástól esik el, ami 50-60 rendezvényt
jelent.

Nagy Tibor azt szeretné, hogy a rendezvények egészségügyi biztosítása továbbra is piaci alapon történjen, de azt is elképzelhetőnek tartja, hogy – a fővárosi taxikhoz hasonlóan – fix tarifa szerint dolgozzanak a magánmentők, és a szolgáltatás minősége döntsön. Jelenleg egy esetkocsi ára 7–12 ezer forint között mozog óránként.
„Nem készültek fel”
Megkérdeztük az OMSZ-t is a változásokról. Győrfi Pál kommunikációs és PR-igazgató közölte: az elmúlt időszak tapasztalatai szerint a rendezvénybiztosításra vállalkozó magáncégek sok esetben nem voltak megfelelően felkészülve a feladat ellátására. A tervezés hiányos volt, a helyszíni mentőkapacitás elégtelennek bizonyult, az életmentésben, a sérültek kórházba szállításában az Országos Mentőszolgálatnak kellett segítséget nyújtania, ami az alapfeladatainak ellátásából vont el jelentős kapacitásokat.

Tájékoztatásuk szerint egy év alatt több mint 200 olyan eset fordult elő, amikor egy rendezvényen végül az OMSZ-nek kellett ellátnia, elszállítania a betegeket annak ellenére, hogy a feladatot valamelyik magáncég pénzért elvállalta.

Ezekben az esetekben az OMSZ a költségeket kiszámlázta a magáncégnek, az esetek jó részében azonban felszólítások ellenére sem térítették meg őket. Nagy Tibor nem tagadta, hogy az OMSZ által küldött számlákat nem fizették ki, indoklása szerint azért, mert olyan tételeket számlázott a mentőszolgálat, amelyekhez semmi közük nem volt. Mint mondta, volt arra példa, hogy egy gyerektábort gyalogőrségben – tehát jármű nélkül – biztosítottak, így egyértelmű, hogy nem tudták kórházba szállítani a sérültet.

Az is előfordult, hogy két kórház közötti betegszállítást is a cégnek számláztak. Az OxyTeam ügyvezetője hangsúlyozta: tény, hogy vannak nem megfelelő szolgáltatást nyújtó cégek a piacon, de ha ezeket ki akarják szűrni, akkor szerinte az ellenőrzéseket kellene szigorítani, nem a tisztességesen működő vállalkozásokat ellehetetleníteni.
Fizetni kell a tervért
Ám az csak az egyik változás, hogy bizonyos rendezvények biztosítása az állami mentőszolgálat hatáskörébe került. Április 29-től ugyanis az ötezer fősnél nagyobb rendezvények mentési tervét az Országos Mentőszolgálat csak pénzért hagyja jóvá. A mentési tervre a mentőszolgálatnak eddig is rá kellett bólintania, de eddig nem kellett fizetni érte.

– Az új feltételek mellett nem tudunk tovább működni, mert nem tudjuk kigazdálkodni a többletköltséget – közölte Tóth László, a Falcon Ambulance Service Zrt. cégvezetője. Szerinte a magánszolgáltatók hasznának jó részét a mentési terv jóváhagyása felemésztené, az árakat pedig nem tudják emelni.

A mentési terv elkészítésében való közreműködésért az OMSZ-nek a rendezvény mérete alapján kell fizetni: 5000–10 000 fő közötti rendezvénynél 17 ezer, 10 000–50 000 közöttinél 22 ezer, ötvenezresnél nagyobb eseménynél 43 ezer forint a tarifa, ha helyszíni szemlére is szükség van. Ha abban az évben volt már az adott helyszínen szemle, akkor az árak 10, 11 és 16 ezer forintra mérséklődnek. Bár mentési terv csak az ötezer fősnél nagyobb rendezvényeknél kötelező, Tóth László arra számít, hogy a kisebb rendezvények jó részét azért veszítik el a magánmentők, mert abba a körbe tartoznak, amelyeket csak az állami mentőszolgálat biztosíthat. Becslése szerint az Országos Mentőszolgálat 30-40 százalékkal növelheti az egészségügyi biztosítási tevékenységét kizárólag a jogszabályváltozás miatt. Ugyanakkor meglepetés érheti a rendezvényszervezőket, mivel az OMSZ a legdrágább szolgáltató a piacon, így egy-egy esemény költségvetésébe a magasabb egészségügyi tarifákat is bele kell kalkulálni.

– Az új szabályozás nyilvánvaló célja, hogy többletbevételhez jusson az OMSZ, de az nagy kérdés, hogyan bírják majd kapacitással egyszerre a mentést és a rendezvénybiztosítást is – tette hozzá Tóth László, a Falconmed vezetője. Az Országos Mentőszolgálat azt állítja, hogy az alaptevékenységéhez szükséges járműparkon felül több mint 200 tartalék járművel is rendelkezik, vagyis a rendezvények biztosításához a mentési kapacitáson felüli gépkocsikat használhat. A piacot ismerők szerint azonban a mentőszolgálatnak a nagyobb rendezvényekhez nincs kapacitása, amit úgy oldhatnak meg, hogy a – az eddig önállóan dolgozó – magáncégeket alvállalkozóként bízzák meg a munkával. Ez viszont, minden valószínűség szerint, jelentősen emelni fogja az árakat.

Forrás: metropol;

Most népszerű

weblap4u banner
Pannon Work