10.5 C
Budapest
2024. április. 27. szombat
HomeFőhírekBelföldi hírekTitkosszolgálati szakértő: nagyhatalmi játszma zajlik Szíriában

Titkosszolgálati szakértő: nagyhatalmi játszma zajlik Szíriában

forrás: M1 Szemtől szembe

Moszkva múlt hét szerdán indította meg az elmúlt évtizedek eddigi legnagyobb orosz fegyveres beavatkozását a Közel-Keleten, amely elsődlegesen a Homsz és Hamán szíriai városokhoz közeli területeken zajlik, célja az Iszlám Állam megsemmisítése. A támadások nemzetközi kritikákat váltottak ki, mivel Moszkva korábban azt állította, csak az IÁ célpontjait bombázza majd, csütörtökön azonban elismerte, más terrorista és szélsőséges csoportokra is csapást mér a térségben. Az évekre befagyottnak tűnt szíriai válság az orosz beavatkozás révén ismét fókuszba került.

Nyilvánvalóan nagyhatalmi játék, összetűzés, ami a Közel-Keleten zajlik. Az erős szovjet, később orosz pozíciókat az amerikaiak egy ideig tűrték, majd úgy döntöttek, inkább változtatnak rajta. Az arab tavasznak is volt egy ilyen logikája, ki akarták cserélni a régió országainak vezérkarait, exportálni akarták a demokráciát, ám ezzel a térség azóta sem tud mit kezdeni. Az orosz pozíciók meggyengültek, az USA viszont nem tudott teljesen megerősödni, meggyengült a központi hatalom, így felbukkant egy harmadik fél, az Iszlám Állam – magyarázta Földi László titkosszolgálati szakértő az M1 Szemtől szembe című hétfői adásában.

hirmagazin_2015-10-06_064333

Csicsmann László, a Budapesti Corvinus Egyetem docense szerint Moszkva célja az átmenet menedzselése és a rendteremtés, ebben pedig az Aszad-rezsim támogatását látja egyfajta garanciának. A légi támadások vélhetően csak előkészítik a tárgyalásokat, de nem mindegy, hogy ki ül le az asztalhoz. Putyin célja, hogy Aszad elnökként vegyen részt az egyeztetéseken. Hosszú távon azonban nem számít reális forgatókönyvnek, hogy Aszad a helyén marad, az átmenet elindítását vele képzeli el Moszkva, de kellő garanciák mellett a folyamat közepén is áldását adhatja leváltására – mutatott rá.

Nem tudjuk, hogy a korábbi Putyin-Obama egyeztetésen mi hangzott el – hívta fel a figyelmet Földi László. Lehet, hogy az amerikai tiltakozás csak a közvéleménynek szól, hisz Amerikában választások jönnek, egy vállalt orosz együttműködés így nem lenne kedvező. Amerikának jelenleg nincs olyan partnere, akinek kezébe tudná adni a szíriai hatalmat, ezért a háttérben talán nem is olyan nagy baj számára az oroszok megjelenése – húzta alá.

 

Most népszerű

weblap4u banner
Pannon Work