10.5 C
Budapest
2024. április. 26. péntek
HomeTudástárTechnika, kommunikációTesla álma a vezeték nélküli energiáról lassan valóra válik

Tesla álma a vezeték nélküli energiáról lassan valóra válik

Orosz kutatók egy magas hatásfokú vezeték nélküli hálózati rendszert hoztak létre. A forradalmian új technológia egy lépéssel közelebb hozza Nikola Tesla álmát, és az egész világon hozzáférést biztosíthat a vezeték nélküli villamos energiához.

vezeték nélküli hálózati rendszert hoztak létre

Tesla egy alkotó, tudományos zseni és újító volt. Számos találmánya mellett Nikola Tesla egy olyan technológia létrehozásáról álmodott, amely lehetővé tenné az egész emberiség számára, hogy a szabad energia támogatásával élhessen. Az volt a célja, hogy létrehoz egy olyan módot, amely az egész bolygót vezeték nélküli elektromos árammal látja el.

Az első rendszer, amely a villamos energia vezeték nélküli továbbítását tette lehetővé a Tesla tekercs volt, az egyik legnagyobb vívmánya, és ez az „őrült” tudós alig várta, hogy jobbá tehesse az életet a Földön.

Már rég nem Tesla korában élünk, ezért ily módon késésben vagyunk. A mai világban a vezeték nélküli energia átviteli rendszerek csak rendkívül korlátozott távolságokon belül teszik lehetővé a villamos áram továbbítását, és csupán arra elegendőek, hogy telefonokat és egyéb kütyüket töltsünk fel a segítségükkel. Ez azt jelenti, hogy a technológia hiányos vagy fejletlen, mivel alig több, mint egy hasznos funkció egy rendkívül széles, mégis „korlátozott” körű elektronikus berendezés esetében.

A vezeték nélküli rendszerek funkcionalitását még jobban korlátozza, hogy az eszközöket, melyeket szeretnénk feltölteni, közvetlenül a töltő padra kell helyezni. Ha elmozdítjuk az eszközt a töltő padról, annak az az eredménye, hogy a készülék nem lesz feltöltve, így nem marad más, mint hogy fali elektromos csatlakozóba dugjuk tölteni.

A kereskedelmi „vezeték nélküli” technológia szerint a töltési tartomány maximálisan 5 méter.

Tesla azonban ennél többet ért el több mint száz évvel ezelőtt.

1908-ban Tesla egy cikkben írta le szenzációs törekvéseit a Wireless Telegraphy and Telephony című magazinban:

„Amint elkészült, egy üzletember számára New Yorkban lehetséges utasításokat diktálni, és azokat azonnal megjeleníteni az irodájában Londonban, vagy máshol. Képes lesz az íróasztala mellől felhívni és beszélni bármelyik telefonos előfizetővel a világon a meglévő berendezés bármilyen változtatása nélkül. Egy olcsó eszköz, nem nagyobb, mint egy óra lehetővé teszi tulajdonosa számára, hogy zenét vagy dalt, egy politikai vezető beszédét, egy jeles tudós előadását, vagy egy ékesszóló pap szentbeszédét hallgassa bárhol, tengeren vagy szárazföldön, mely egy másik, távoli helyről érkezik. Ugyanilyen módon bármilyen kép, betű, rajz vagy nyomtatás átvihető egyik helyről a másikra. Több millió készülék is működtethető egyetlen ilyen jellegű üzemből. Mindezeknél még fontosabb azonban a vezetékek nélküli energia átvitel lesz, ami elég nagy léptékű ahhoz, hogy meggyőző legyen.”

Ma a tudósok hangsúlyozzák, hogy az, ami megakadályozza a vezeték nélküli hálózati technológiák elfogadását az, hogy a mai technológia nem elég hatékony. 2007-ben az MIT tudósainak egy csoportja képes volt egy 60 wattos villanykörtét működésbe hozni két méteres távolságból, hogy bizonyítsák a vezeték nélküli energia átvitel megvalósíthatóságát, de ezt csak 45 százalékos hatékonysággal voltak képesek megtenni.

Egy orosz kutatócsoport azonban létrehozott egy új vezeték nélküli rendszert, amely sokkal jobb átvitelt tesz lehetővé.

http://scitation.aip.org/content/aip/journal/apl/108/2/10.1063/1.4939789
Ez a technológia egy lépéssel közelebb hozza Nikola Tesla álmát, és a vezeték nélküli villamos energiához való ingyenes hozzáférést a világ számára.

Az Applied Physics Letters folyóiratban közzétett tanulmányban az újonnan létrehozott rendszer egy megdöbbentő 80 százalékos hatásfokot képes fenntartani mintegy 20 cm-es távolságból, és kisebb veszteséggel ennél távolabbról. Az új rendszer remek fejlesztéseket is magában foglal. A kutatók szerint a rendszer akkor is képes működni, amikor a hálózati adó és vevő 70 százalékos hatásfok eltolódásban, és 90 fokban ferdén vannak egymástól, ami azt jelenti, hogy képes fenntartani a működését, amikor egyáltalán nem néznek szembe egymással.

Az új rendszer alapja a rezonancia csatolás. A rezonancia csatolás, melyet két réz tekercs indukál hasonló frekvencián rezonál, ami lehetővé teszi az egymás közötti energia átadást. A jelentések szerint ez mágneses mezők segítségével valósítható meg biztosítva azt, hogy más mágneses mező források, mint például az emberi test nem zavarják ezt a frekvenciát, és nem akadályozzák az energia átvitelt. A kutatók a nagyobb hatékonyságot „nagy permittivitású, alacsony veszteségű dielektromos rezonátorok” segítségével voltak képesek elérni a hagyományos réz tekercsek helyett.

A kutatók arról számoltak be, hogy az új anyag egy nagyobb törésmutatóval rendelkezik, amely alapvetően lehetővé teszi, hogy a rajta keresztül haladó elektromágneses hullámokat lelassítsa. Ez viszont lehetővé teszi, hogy a vevő és az adó a vezeték nélküli rendszerben erősebb rezonanciával rendelkezzen, ami egymáshoz közelebbi frekvenciákat tesz lehetővé, ezáltal növelve a hatékonyságot.

EWAO

Forrás: Újvilágtudat

 

Most népszerű

weblap4u banner
securiton-tűzvédelem