10.3 C
Budapest
2024. április. 25. csütörtök
HomeFőhírekKülföldTényleg nukleáris katasztrófa fenyegeti Észak-Koreát?

Tényleg nukleáris katasztrófa fenyegeti Észak-Koreát?

Njongbjon — Nukleáris katasztrófától tart a világ, egy friss műholdfelvétel szerint rejtélyes füst gomolyog a njongbjoni nukleáris kutatóközpont kísérleti reaktorának épületéből Észak-Koreában.

A szakértők szerint a környéken tomboló tájfun tépázhatta meg a komplexumot, és a hűtőrendszer vizét szabályozó gát szakadhatott át.

A tudósok úgy vélik, ha az elsősorban urán tisztítására használt erőműben nukleáris szivárgás is van, a szennyező anyag Dél-Koreát, Japánt, Kelet-Kínát és Oroszország délkeleti részét is elérheti, milliók élete kerülhet veszélybe. Bár a Koreai Népi Demokratikus Köztársaság kormánya egyelőre hallgat az esetről, a felvételeken úgy tűnik, dolgoznak a probléma elhárításán, a Kuryong-folyó gátjának kijavításán.

A Sun című lap által megszólaltatott szakértő szerint a feltételezhető baleset rávilágít arra, hogy a kutatóközpont épülete roppant sebezhető, és bármikor könnyen előfordulhat hasonló atomkatasztrófa, mint a fukusimai.

Mint ismert, 2011 márciusában a japán erőművet rongálta meg a tóhokui földrengés és az azt követő cunami. Három reaktor is leolvadt, nagy mennyiségben szabadultak ki radioaktív anyagok, amelyek jókora körzetben beszennyezték a területet, a kitelepített lakosoknak csak egy része térhetett vissza azóta is.

– A központ reaktoraival kapcsolatban komoly biztonsági aggályok merültek fel. A régi, szovjet mintájú szerkezet elavult, a modern biztonsági előírásoknak nem nagyon felel meg – nyilatkozta a Sunnak a brit közszolgálati egyetem nukleáris politikáért felelős igazgatója, Tom Plant. – A kockázatot az jelenti, ha úgy is próbálják üzemeltetni, hogy a hűtés nem működik tökéletesen. Akkor minden elképzelhető szörnyűség megtörténhet…

Cunami okozott bajt

Még csak kilenc éve történt, hogy megrázták a világot a fukusimai erőmű balesetének hírei.

A japán katasztrófát a Nemzetközi Nukleáris Eseményskála szerinti legsúlyosabb, 7-es fokozatába sorolták be.

A cunami okozta rombolás után három reaktorban történt teljes zónaolvadás, és négy blokk sérült meg. A nukleáris szennyező anyag a szárazföld és az óceán felé is kiszökött. Máig nem tudni pontosan, mekkora is volt a valós pusztítás.

thesun, blikk

Hirmagazin.eu

Géza
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, jövőre jelenik meg az első regényem, a Hittől a keserűségig" címmel. A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, hogy mely témák hiányoznak médiánkból, szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, a [email protected] e-mail címen.

Most népszerű

weblap4u banner
Pannon Work