8.5 C
Budapest
2024. április. 20. szombat
HomeÉletmódEgészség - betegségTabu téma! Mikor kóros a menstruációs vér?

Tabu téma! Mikor kóros a menstruációs vér?

A menzeszről nagyon sokan nem igazán szeretnek beszélni, hiszen kínosnak tartják. Nos, kínos, nem kínos mi ezt most megtesszük, hiszen a menstruációs vér jelezheti nekünk azt is, hogy súlyos betegségben szenvedünk.

Mikor kóros a menstruációs vér

Vérrögök a vérben

„Sok nőnél nemcsak élénkpiros vér távozik, hanem sötétebb színű, kocsonyás állagú, összetapadt vérrögök is, különösen a menstruáció első vagy erősebb napjain. A szervezetünk általában véralvadást gátló anyagokat bocsájt ki, amikor menstruálunk, ez megakadályozza, hogy vérrögök jöjjenek létre, azonban időnként, az erős és gyorsan távozó vérzés során egyszerűen nincs annyi idő, hogy ezek az anyagok kifejtsék a hatásukat. Emiatt jöhetnek létre a vérrögök.

Ha azonban a vérben nagyon sok a vérrög, a vérzés erősebb, mint szokott lenni, vagy a vérrögök nagy méretűek (százforintosnál nagyobbak), akkor mindenképpen beszéljünk az orvosunkkal, ezek a tünetek ugyanis véralvadási panaszokra is utalhatnak. „ – írja a hazipatika.com

Nem kell tehát megijednünk abban az esetben, ha a menstruáció első napján azt a szokatlan helyzetet tapasztaljuk, hogy vérrögök vannak a menstruációs vérben. Ahogyan fentebb olvasható ez általában abban az esetben fordul elő, ha erőteljes a vérzés. Amennyiben viszont rendszeresen ezt tapasztaljuk, akkor mindenképpen javasolt orvoshoz fordulni, mert akár egyéb problémák is felmerülhetnek a véralvadási gondokon túl.

Sötét vér

„Gyakran azt vehetjük észre, hogy a menstruáció vége felé a távozó vér nagyon sötét színű, barna, sőt majdnem fekete lehet. Ez teljesen normális, és mindössze azt jelzi, hogy a vér régebbi és hosszabb időt vesz igénybe, hogy eltávozzon a szervezetből.

Aggodalomra csak akkor van ok, ha a vérzés több egymást követő cikluson keresztül nagyon erős és a vér is sötét, ez ugyanis lassan vérszegénységhez vezethet. A vérszegénység tünetei között találhatjuk többek között a hajhullást és a fáradékonyságot is.” – írja a hazipatika.com

Általában jellemző az, hogy a menstruáció vége felé a vér színe sötétebb, mint a menzesz elején. Ilyenkor ugyanis a vérzés már nagyon csekély, így több idő kell neki a távozáshoz. Ennek következtében pedig változik a színe is. A gond ebben az esetben is akkor kezdődik, ha folyamatosan sötét színű a vérzés és intenzív. Ha ilyet tapasztalsz, akkor ne várj, hanem fordulj orvoshoz minél hamarabb.

Megváltozott a vérzésed? Most megtudod, hogy miért!

„Ha a menstruációs vérzés színe, állaga vagy intenzitása megváltozik, annak számos oka lehet, és ennek mindenképpen érdemes utánajárni. Ha bármilyen alhasi fájdalmat tapasztalunk, belázasodunk, vagy egyéb tünetünk is van a vérzés mellett, azonnal menjünk orvoshoz!

A vérzésmegváltozásának az oka lehet például vetélés, fibróma (rostdaganat a méhben), pajzsmirigyproblémák, a hormonális egyensúly felborulása(többek között a menopauza vagy hirtelen súlyváltozás miatt), gyógyszerek és endometriózis. Az erősebb vérzés oka lehet emellett a méh méretének megnövekedése is (például szülés után).  Ha pedig bármi elállja a vér útját, akár a méhben, a méhnyaknál vagy a hüvelyben, az a vér színének, állagának megváltozásához, vérrögök kialakulásához vezethet. A méhben kialakuló, jóindulatú polipok is fokozhatják a vérzés mennyiségét.” – olvasható a hazipatika.com oldalán

hazipatika.com, Képek: nogyogyasz.hu, unicafe.hu

Forrás: delina

 

Most népszerű

weblap4u banner
securiton-tűzvédelem