13.5 C
Budapest
2024. április. 20. szombat

Szolnok az újkorban

Szolnok megyei jogú város, Jász-Nagykun-Szolnok megye székhelye. A Tisza partján fekszik a folyó egyik legfontosabb átkelőhelyénél, elsősorban e helyzet befolyásolta a fejlődését hosszú története során. Rokon nevű történelmi vármegyék: Belső-Szolnok vármegye utódjaként Szolnok-Doboka vármegye (területe a Trianoni békeszerződés után Románia része lett) valamint a mai Heves megye és Jász-Nagykun-Szolnok megye elődjeként Heves és Külső-Szolnok vármegye.

A Monarchia bukásával és az ország több részre szakadásával gyakorlatilag minden megváltozott.

1919 májusban hosszú és elkeseredett harc folyt a Tisza vonaláig benyomult román sereg és a vörös hadsereg között. A Tanácsköztársaság idején a román királyi haderő támadása hatalmas károkat okozott, 77 napig itt húzódott a front. A vörös hadsereg tiszántúli veresége után 1919 júliusában a románok átkeltek a Tiszán és megszállották a várost. A megszállás csak 1920. február 25-én ért véget. A harcok alkalmával felrobbantott vasúti híd helyreállítását csak 1923-ban fejezték be. Történelmi érdekesség, hogy az 1919-es „dicsőséges 133 nap” – az országban egyedülálló módon – egy nappal tovább tartott. A román megszállás 1920 februárjáig tartott.

1930-ban a város 38764 lakosú volt. Oktatási intézményei a következők voltak: áll. polg. fiú- és áll. polg. leányiskola, áll. reálgimnázium, áll. leánylíceum, közs. felsőkereskedelmi fiúiskola, áll. fa- és fémipari szakiskola, közs. női keresk. szaktanfolyam, áll. bábaképzőintézet. Üzemei a két világháború között: lakatosáru- és mérleg-, tükör-, bútor-, ecetszesz-, rum- és likőr-, jég-, vatta-, gőztégla-, cukorgyár, ércöntöde és fémárugyár, gépgyár és vasöntöde, 2 áramelosztó, négy fűrésztelep, 4 gőzmalom, vízmű voltak.

A két világháború között a károkat nagyrészt sikerült kijavítani. A II. világháború alatt Szolnokot tizenkétszer érte bombatámadás, több amerikai is érte, melyek súlyos veszteségeket okoztak mind emberéletben, mind az épületekben. A „Frantic” hadműveletben (1944. június 2–szeptember 19.) 600 támadó gép főcsoportosítása Debrecent bombázta. A jobb szárny Nagyváradot, Kolozsvárt, Szegedet, Balmazújvárost, a bal szárny pedig Szolnokot és Miskolcot támadta. A városok nem tudtak védekezni mivel Szolnok és Miskolc kivételével nem volt védekezési lehetőségük. Ennek ellenére Szolnok igen sok emberéletet vesztett és nagy károkat szenvedett el. Június 2-ára virradó éjjel Szolnok pályaudvarát támadták a britek – a célmegjelölő gépek hibájából csaknem nulla hatékonysággal, javarészt az állomástól negyven kilométerre lévő területet bombázva, a támadás a pályaudvart egyelőre érintetlenül hagyta. A bombázás nagyobbik része nappal következett: a támadásban Debrecen, Kolozsvár, Miskolc, Nagyvárad, Szeged és Szolnok pályaudvarát szőnyegbombázta a 15. AAF A legrosszabbul Szolnok és Debrecen járt: a szolnoki pályaudvart és környékét 870 rombolóbombával szórták le. életüket.

A szocializmus évei alatt az iparfejlesztésnek köszönhetően Szolnok újra talpra állt, új gyárak épültek (cukorgyár, papírgyár stb.) és a város turisztikai jelentősége is nőtt a tiszaligeti gyógy- és termálfürdő építésével. Ennek azonban az volt az ára, hogy egyrészt nagy számú, származását tekintve nem „szolnoki” került betelepítésre panelházakba, másrészt olyan ipari fejlesztésekbe kezdtek, amelyeknek nyersanyagigényük tekintetében nem mindig volt meg a valós alapja. 1975-ben épült meg a belváros egyik legnagyobb, 100 szobás szállodája a „Pelikán Hotel ***”, mely azóta is színvonalasan kiszolgálja a Szolnokra betévedt, vagy átutazó vendéget (bár nem nevezhető Szolnok legszebb épületének :-). A szocializmus éveiben mesterségesen kb. 80 000 főre felduzzasztott lakosságú Szolnok fő problémáját az 1990-es években az jelentette, hogy a rendszerváltást követően megszűnt ipari létesítmények ezzel együtt megszűnt munkahelyeit hogyan pótolják. A szocializmus pozitív mérlegére írható, hogy 1957-1989. között számos iskola, középület, szálloda, uszoda, gyár, kórház, vasúti csomópont és más létesítmény épült, ami ma is elengedhetetlen feltétele a város életének.

Forrás: hu.wikipedia.org
Cím: Kossuth tér 9.
Tel: +36 (56) 503-503
E-mail: [email protected]
Web: www.szolnok.hu

Most népszerű

weblap4u banner
securiton-tűzvédelem