7.2 C
Budapest
2024. április. 26. péntek
HomeÉletmódEgészség - betegségSzívbarát tippek, melyek megmenthetik az életed

Szívbarát tippek, melyek megmenthetik az életed

2015 04 16 082023A köztudatban a szívbetegség a férfiak betegsége, valójában a nők leggyakoribb végzetes betegsége, és kétszer több nő, mint férfi hal meg a kórházban egy szívroham után. Helyes életmóddal és kellő odafigyeléssel tehetjük a legtöbbet azért, hogy megelőzzük a szív- és érrendszeri betegségeket.

1.Csökkentsük a stresszt!

Legalább minden 5. nő hajlamos a mindennapjaiban a stresszre, szorongásra, idegességre, sokkal gyakrabban, mint a férfiak. Ráadásul a nők jóval érzékenyebben reagálnak a stressz hormonokra, mint a férfiak, és a szívükre is másként hat a stressz. A menopauza után pedig még tovább nő a szívbetegségek kockázata. Míg a férfiaknál a szívinfarktus fő kiváltó oka a véráramlást blokkoló vérrögképződés, addig a nőknél gyakori ok a véráramlás lassulása a szívbe, amit a stressz okoz. Meditációval, rendszeres testmozgással, esti lazító fürdőzéssel, zenehallgatással, kedvenc hobbival, sok nevetéssel, vagy stresszűző gyakorlatokkal csökkenthetjük a stresszt az életünkben.

2.Tartsuk kordában a testsúlyunkat!

Anyagcserénk az idő múlásával lassul, ezért még nehezebbé válik az ideális testsúly megtartása. Márpedig minden egyes felesleges plusz kiló fokozza a szívbetegségek kockázatát. Ezért fokozottan ügyelnünk kell a kalóriabevitelre és a rendszeres testmozgásra, mely a szívizmokat is erősíti. Ne feledjük, hogy szívünk is izomból épül fel, szüksége van az edzésre! Nagy gondot okozhat a zsigeri zsír kialakulása is, mely létfontosságú belső szerveinket veszi körül. A szívbetegségek kockázatának csökkentése érdekében ezektől feltétlenül meg kell szabadulnunk. Mivel nagyon makacs jelenségről van szó, speciális zsírégető gyakorlatokra lehet szükség. A leghatásosabbak az aerob mozgásformák.

2015 04 16 082107

3.Legyünk aktívak!

Ne lassuljunk le, ne kényelmesedjünk el, mert azzal csak a betegségeknek adunk esélyt. Már napi 15 perc mozgás is elegendő, de ha ennél többet bírunk és tudunk tenni, akkor hajrá! A séta is hatásos lehet, hetente legalább három-négy alkalommal szánjunk rá fél órát a jó levegőn, csak arra figyeljünk, hogy ne lassan bandukoljunk, hanem tempósan sétáljunk. Ha eddig nem mozogtunk rendszeresen, vagy van valamilyen egészségi problémánk, kérjük ki orvosunk tanácsát, hogy milyen mozgásformát válasszunk.

4.Igyunk rendszeresen répalevet!

A répáról sokan úgy vélik, hogy a legjobb zöldség a szemünk számára, hiszen értékes A-provitamin forrás, mely szemvédő antioxidáns. Egy amerikai tanulmányban megállapították, hogy a sárgarépa lé fogyasztása megvédi a szív- és érrendszer egészségét is, mert csökkenti a vérnyomást, fokozza a vér antioxidáns kapacitását, és védelmet nyújt a lipidperoxidációval szemben. Utóbbi során olyan káros szabad gyökök keletkeznek, melyek növelik az érelmeszesedés, a rákos betegségek és a cukorbetegség kockázatát. Érdemes bármilyen színes zöldséget-gyümölcsöt rendszeresen fogyasztani, naponta legalább négymaroknyi mennyiségben.

5.Mondjunk le a cigarettáról!

2015 04 16 082141

Ha eddig mindig halogattuk a leszokást, a menopauza tényleg a végső határidő, hogy örökre letegyük a cigarettát. A szívbetegség egyik legfőbb kockázati tényezője a dohányzás, de ha ma letesszük a cigarettát, egy év múlva már felére csökkenthetjük a rizikót.

6.Ezeket ne hagyjuk ki az étrendünkből!

Egyes élelmiszerek pozitívan hatnak a keringési rendszer egészségére, a szívizomra, az érfalakra, a vérnyomásra, csökkentik az érelmeszesedés és vérrögképződés kockázatát, valamint a káros koleszterinszintet, ezért legalább hetente kétszer-háromszor fogyasszunk belőlük. Ilyenek az omega-6-zsírsavban gazdag dió, az omega-3-zsírsavban gazdag hal, a fokhagyma, az alma, az étcsokoládé és a vörös szőlő.

7.Ezeket hagyjuk ki az étrendünkből!

Az egyik legegészségesebb választás a betegségek kockázatának csökkentése érdekében a vegetáriánus étrend. Ha mégsem tudunk lemondani a húsról, a vörös húst mindenképpen cseréljük fehér húsra. Zsíros tejtermékek helyett fogyasszunk alacsonyabb zsírtartalmúakat, kerüljük az állati zsiradékot. Korlátozzuk a sófogyasztást, ne együnk sós rágcsálnivalókat, különösen, ha már kialakult magas vérnyomásunk van. Egy kávéskanálnyi só nagyjából 1000 mg nátriumot tartalmaz, naponta ne lépjük túl a két kávéskanálnyi sómennyiséget. A késztermékek csomagolásán is figyeljünk a nátriumtartalomra, és mindig válasszuk azt, amelyikben kevesebb van. A cukorbevitelt is csökkentsük, hiszen ez közvetlenül hozzájárul a koleszterinszint és az érszűkület kialakulásához. Ételeinket inkább főzve és párolva, és ne sütve készítsük el.

Nem árt tudni, hogy szívünk milyen egészségi állapotnak örvend, ezért érdemes orvossal megnézetni szívünket, és ellenőriztetni a koleszterinszintet. Ezt legkésőbb a menopauza idején tegyük meg, és ha valami nincsen rendben, tegyünk lépéseket a helyes irányba.

Forrás: noinetcafe;

Most népszerű

weblap4u banner
Pannon Work