9.4 C
Budapest
2024. április. 24. szerda
HomeSzabadidőKultúraSzijjártó Péter megnyitotta a mexikóvárosi magyar kereskedőházat

Szijjártó Péter megnyitotta a mexikóvárosi magyar kereskedőházat

2015 03 27 074117

Forrás: hirado| 2015. 03. 27.

Ünnepélyesen megnyitotta a mexikóvárosi magyar kereskedőházat csütörtökön Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, aki több megállapodást is aláírt a mexikói kormánnyal, és Magyarország megfigyelőként való felvételét kérte a Csendes-óceáni Szövetségbe.
A magyar tárcavezető az MTI-nek telefonon elmondta, hogy a tavalyi magyar export Mexikóba abszolút rekordot döntött és 17 százalékos növekedést követően elérte a 640 millió dollárt. Magyarország a miniszter szerint idén szeretné tovább növelni kivitelét, ezért a mexikóvárosi látogatása során hat lépés, illetve megállapodás valósult meg.

„Először is megnyitottuk a kereskedőházunkat, amely már ezt megelőzően nyélbe is ütötte az első exportüzletet és 15 ezer dollárért adott el magyar borokat” – nyilatkozott a miniszter. Másodikként a magyar Eximbank 287 millió dolláros hitelkeretet nyitott meg a magyar-mexikói vállalatközi együttműködés érdekében – mondta, majd harmadik lépésként megemlítette, hogy összehívták a gazdasági vegyes bizottság ülését április 27-re.

Kifejtette, negyedik kezdeményezésként újraindítják a beruházás-védelmi megállapodásról szóló tárgyalásokat, amelyeket mielőbb szeretnének lezárni. Hozzátette azt is, hogy „ötödikként 40 önálló állami ösztöndíjat ajánlottunk fel magyar egyetemeken mexikói hallgatóknak, amit el is fogadtak. Hatodikként pedig ma aláírtunk három megállapodást, a kölcsönös diplomataképzésről, az oktatási és turisztikai együttműködésről”.

Szijjártó Péter felhívta a figyelmet arra, hogy Mexikóé a világ 15. legerősebb nemzetgazdasága, az országnak 45 szabadkereskedelmi megállapodása van és a külpolitikája fókuszába a külgazdaságot helyezte, mert globális gazdasági szerepkörre törekszik.

Ez tökéletesen egybevág a magyar kormány déli nyitás stratégiájával és kiváló lehetőséget kínál arra, hogy a magyar érdekeknek megfelelően tovább tudjuk fejleszteni a gazdasági-kereskedelmi-befektetési együttműködést Mexikóval – fogalmazott a miniszter.

Rámutatott arra is, hogy Mexikó jelenleg az Egyesült Államok után Magyarország második legfontosabb partnere az amerikai kontinensen és az első számú kereskedelmi-befektetési partnere Latin-Amerikában. Megjegyezte, hogy az országban legutóbb 23 éve járt magyar külügyminiszter.

Fontosnak nevezte, hogy Mexikó lehetőséget kínál a regionális együttműködés szempontjából is. Az ország ugyanis jelenleg a Csendes-óceáni Szövetség (Alianza del Pacífico – a latin-amerikai kereskedelmi és gazdaságfejlesztési szövetség) soros elnöke, amelynek 9 európai uniós megfigyelő tagja van.

„A mai napon kértük a megfigyelő tagként való felvételünket ebbe a szövetségbe, amit a mexikói kormány támogat” – mondta. Hozzátette, a felvételt remélhetően már az áprilisi csúcstalálkozón jóváhagyják. „Ez további lehetőséget nyit a számunkra a latin-amerikai országokkal való regionális együttműködésben” – jelentette ki Szijjártó Péter.

Mint mondta, Magyarország nagymértékben támogatja az Európai Unió és a Mexikó közötti szabadkereskedelmi megállapodás megújításáról folyó tárgyalásokat. „Ugyanakkor azt is világossá tettük, hogy csak a magyar szempontból egyenlő versenyfeltételek biztosítása után tartjuk elfogadhatónak az EU agrárpiacának megnyitását, de az ipari együttműködés területén kifejezetten hasznos lenne számunkra a szabadkereskedelmi megállapodás megújítása” – közölte.

Kun Gábor, a Magyar Nemzeti Kereskedőház Zrt. vezérigazgató-helyettese az MTI-nek nyilatkozva összefoglalta a mexikóvárosi magyar kereskedelmi képviseleti iroda megnyitásának előnyeit. Szavai szerint az intézmény a helyi piacon közvetlenül tudja támogatni a magyar üzleti vállalkozásokat üzleti kapcsolatok létrehozásában, valamint a két ország közötti gazdasági kapcsolatok fejlesztését. Közvetlenül részt tud venni a kereskedelemben, promóciót biztosít az üzleteknek, termékeknek és általánosságban Magyarországnak is. A kirendeltség emellett piacra jutási lehetőséget biztosít az üzleti események megszervezésével, valamint segíti a magyar cégeket vegyesvállalatok megalapításában a mexikói partnerekkel.

„Nagyszerű lehetőségeket látunk az élelmiszeripar, ezen belül is kifejezetten a gourmet élelmiszerek, az orvostechnológia, a gyógyszeripar, a megújuló energiák, valamint a vízgazdálkodás területén” – mondta Kun Gábor.

Kép; Google;

Most népszerű

weblap4u banner
Pannon Work