17.2 C
Budapest
2024. március. 28. csütörtök
HomeFőhírekBelföldi hírekSzentendre is bekerült az Európai Örökség 2019-es döntősei közé

Szentendre is bekerült az Európai Örökség 2019-es döntősei közé

Szentendre pályázata bekerült az Európai Örökség cím 2019-es döntős válogatásába.

A címre minden tagállam két-két helyszínt jelölhet, és ebből egy-egy kerülhet döntőbe. A European Heritage Label program célja, hogy a közös értékekre, az európai történelemre és kultúrára alapozva erősítse a polgárokban az unióhoz való tartozás érzését, közös kulturális örökségünk és az európai értékek tiszteletét.

A tizenhárom tagállamból összesen tizenkilenc helyszínjavaslatot kapott az Európai Bizottság a 2019-es Európai Örökség cím odaítélésére. A tagországok javaslataiban szereplő helyszínek pályázatait egy független kulturális szakértőkből álló bizottság értékeli majd a tavasz folyamán. A jelölés jogával minden tagállam két-két helyszín ajánlásával élhetett a tavalyi év során, melyek közül a döntő körben tagállamonként legföljebb egy helyszínt választhatnak ki a végső döntés meghozatalakor. Az Európai Örökség címet elnyert helyszíneket az Európai Bizottság 2020 elején hirdeti ki hivatalosan.

Szentendre Város Önkormányzata a Szentendrei Történeti Városi Táj címet viselő pályázatával indult a nemzeti megmérettetésen 2018 őszén. A Szentendrei Kulturális Központ csapatának pályázata sikerrel szerepelt a magyar előválogatáson, így azt Magyarország a másik hazai jelentkezővel – Vizsolyi Biblia Emlékhely – együtt terjesztette fel az Európai Bizottsághoz.

Az Európai Örökség cím (European Heritage Label) a Kreatív Európa Program része. A kezdeményezés olyan helyszínekre hívja fel a figyelmet, amelyek meghatározó szerepet játszottak az Európai Unió történelmében, kultúrájában, illetve fejlődésében, továbbá ezen helyszínek európai dimenzióit emeli ki információs és oktatási eszközök segítségével.

Szentendre a művészetek városaként lett híres, a turisták kedvelt célpontja. Fotó: Szentendre.hu

European Heritage Label program célja, hogy a közös értékekre, az európai történelemre és kultúrára alapozva erősítse a polgárokban az Európai Unióhoz való tartozás érzését, közös kulturális örökségünk ismeretét és az európai értékek tiszteletét.

Az első fordulóban kiválasztott helyszínek:

  • Colonies of Benevolence (Jóakarat Kolóniák) 1818-1993, államok közötti helyszín, Belgium és Hollandia
  • Coudenberg-palota, Belgium
  • Kynžvart-kastély – Diplomáciai találkozók helyszíne – Cseh Köztársaság
  • Werkbund-telepek Európában 1927-1932, államok közötti helyszín, Németország, Ausztria, Lengyelország és Cseh Köztársaság
  • Sagunto, Spanyolország
  • Kolumbusz,helyszínek, államok közötti helyszín, Spanyolország és Portugália
  • Emlékhely Chambon-sur-Lignon-ban, Franciaország
  • Vučedol Kultúra Múzeuma és Vučedol régészeti lelőhely, Horvátország
  • Szentendrei Történeti Városi Táj, Magyarország
  • Vizsolyi Biblia Emlékhely, Magyarország
  • Valentino-kastély, Olaszország
  • Ostia Antica régészeti lelőhely, Olaszország
  • Három Fivér, Lettország
  • Nemzeti Emlékhely Łambinowice, Lengyelország
  • Leon Schiller Lengyel Nemzeti Film-, TV- és Színháziskola, Łódz, Lengyelország
  • Torres Vedras védvonalak, Portugália
  • Azori tengeralatti kulturális örökség, Portugália
  • Zdravljica, az 1848-as Európai Népek Tavaszának üzenete, Szlovénia
  • Az alsókorompai Brunszvik-kastély, Szlovákia

Az Európai Örökség címet az Európai Bizottság 2011. november 16-i határozatával hozta létre (Decision No 1194/2011/EU). A címet 2013 óta ítélik oda a pályázó helyszínek közül kiválasztottaknak; hazánk 2014 óta indul a pályázaton. 2019-ig összesen 38 helyszín nyerte el az Európai Örökség címet, köztük a Dohány utcai zsinagóga épületegyüttese (2018), a Liszt Ferenc Zeneakadémia (2016) és a soproni Páneurópai Piknik Emlékpark (2015).

Forrás: PestiSrácok.hu/szentendre.hu; Fotó: szentendre.hu

Géza
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, jövőre jelenik meg az első regényem, a Hittől a keserűségig" címmel. A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, hogy mely témák hiányoznak médiánkból, szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, a [email protected] e-mail címen.

Most népszerű

Hasonló hírek