6.6 C
Budapest
2024. április. 20. szombat
HomeÉletmódÉletmód hírekSzámtalan lehetőséget kínál a gazdáknak a családi gazdálkodás ENSZ évtizede

Számtalan lehetőséget kínál a gazdáknak a családi gazdálkodás ENSZ évtizede

A FAO és IFAD cselekvési terve alapján a családi gazdaságok jelenthetik a fenntartható fejlődés motorját

Róma, 2019. május 29. – A mai nappal az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) és a Nemzetközi Mezőgazdaság-fejlesztési Alap (IFAD) hivatalosan is elindították a családi gazdálkodás nemzetközi ENSZ évtizedét és bemutatták a hozzá kapcsolódó cselekvési tervet is.

A világ összes farmját tekintve 90%-uk családi kézben van – és ők termelik ételünk 80%-át is. Fontos szerepet játszanak emellett a fenntartható fejlődésben, az éhezés és a táplálkozási problémák visszaszorításában. Ezért az ENSZ évtized célja egy olyan környezet kialakítása számukra, amelyben tovább erősíthetik hozzájárulásukat az élelmezésbiztonsághoz és egy egészségesebb, zöldebb jövőhöz.

A globális cselekvési terv pedig a nemzetközi közösségnek ad segítséget a közös és összehangolt lépésekhez egészen 2028-ig bezárólag. Többek között hangsúlyozza a hozzáférést a társadalmi védőhálóhoz, a finanszírozási lehetőségekhez, a piacokhoz, képzésekhez és további jövedelemtermelő tevékenységekhez.

A családi gazdaságok az élelmiszertermelés teljes spektrumát lefedik: növényeket, halakat, haszonállatokat, tejtermékeket és tojást; termelnek élelmiszert a földeken, az erdőben, a hegyekben és vizekben.

Az évitezedről

Bár a családi gazdálkodók termelik az élelmiszeralapanyagok nagy részét, paradox módon a szegénység, különösen a fejlődő országokban, nagy veszélyt jelent rájuk.

Ez a helyzet állhat elő, mert nem biztosított számukra a hozzáférés a termelő erőforrásokhoz és szolgáltatásokhoz, hiányzik a megfelelő infrastruktúra, érdekeik nincsenek rendesen képviselve a döntéshozásban, vagy mert túlságosan ki vannak téve az időjárási és környezeti viszonyoknak.

Különösen a nők és a vidéki térségekben élő fiatalok helyzete sérülékeny.

Ezért a globális cselekvési terv a következőket javasolja a következő 10 évre:

  • Támogató szakpolitikai környezet (átfogó beruházásokkal és intézményi struktúrával) minden szinten;
  • A vidéki fiatalok és nők támogatása hozzáférés révén a termelő eszközökhöz, természeti erőforrásokhoz, információhoz, tanuláshoz, piacokhoz és a döntéshozatali folyamatokhoz;
  • Erősíteni a gazdaszervezeteket és azon képességüket, hogy a helyi, tradicionális tudást új megoldásokkal ötvözzék;
  • A családi gazdálkodók megélhetésének és ellenálló képességének erősítése az alapvető szocális és gazdasági szolgáltatásokhoz való hozzáférés révén;
  • A fenntarthatósági szempontok terjesztése a klímabarát élelmezési rendszerekért és a természeti erőforrásaink felelős használatáért.

Tények a családi gazdálkodásról

  • A családi gazdaságok kezében van a mezőgazdasági területek 70-80%-a;
  • A mezőgazdaságban dolgozók fele nő, ennek ellenére a földtulajdonosok csupán 15%-a;
  • A halászok 90%-a kistermelő;

Forrás és kapcsolat:

PLÁNTEK LEA                      

Kommunikációs munkatárs

ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO)

Budapest

www.fao.org/europe

+36 1 4612035

[email protected]

Géza
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, jövőre jelenik meg az első regényem, a Hittől a keserűségig" címmel. A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, hogy mely témák hiányoznak médiánkból, szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, a [email protected] e-mail címen.

Most népszerű

weblap4u banner
securiton-tűzvédelem