18.1 C
Budapest
2024. március. 29. péntek
HomeÉletmódEgészség - betegségSzámos kiváltó oka is lehet a kötőhártya-gyulladásnak: mindössze ennyi is elég, hogy...

Számos kiváltó oka is lehet a kötőhártya-gyulladásnak: mindössze ennyi is elég, hogy megtörténjen a baj

Mára minden típusa egész évben gyakran okoz panaszokat.

Fájó, égő, viszkető, váladékozó szem – ezek a kötőhártya-gyulladás legjellemzőbb tünetei, amelyek általában hirtelen, minden előzmény nélkül jelentkeznek. Nem árt azonban tudni, hogy ha a betegség fertőző típusáról van szó, nem szükséges közvetlen kapcsolatba kerülni a vírushordozóval. Elegendő lehet a közös kéztörlő használata vagy az is, ha megfogunk egy szennyezett kapaszkodót, és máris megtörtént a baj.

Vírusok, baktériumok, gombák

A kötőhártya-gyulladás lehet egy- vagy kétoldali, legjellemzőbb tünetei közé tartozik a szemvörösség, a szemhéjak összeragadása, a szemhéjduzzanat, az idegentest- vagy nyomásérzés, fényérzékenység, könnyezés. A fertőzéses eredetű megbetegedést vírusok, baktériumok és gombák egyaránt okozhatják. Ahhoz, hogy elkerülhessük a betegséget, érdemes megfogadni az alábbi tanácsokat:

► Fokozottan ügyeljünk a kézmosásra, főleg azt követően, hogy tömegközlekedési eszközzel utaztunk.

► Kézmosás előtt ne nyúljunk a szemünkhöz.

► Ne használjunk közös törülközőt, kozmetikai szereket, sminkeszközöket családtagjainkkal.

► Ha beteggel találkozunk, kerüljük a közvetlen kontaktust, a kézfogást.

► Betegség esetén a szemünk törléséhez használjunk eldobható papír zsebkendőt, és gyógyulásig ne menjünk közösségbe.

– Nagyon fontos a kontaktlencsét viselők esetében, hogy aki a felsorolt panaszok közül bármelyiket észleli, mellőzze a kontaktlencse hordását, és mihamarabb keresse fel szemész szakorvosát a helyes kezelés érdekében – tanácsolja dr. Csidey Mária, a Budai Egészségközpont szemész szakorvosa.

Allergia is kiválthatja

A betegség másik fajtája a nem fertőzéses kötőhártya-gyulladás, amelyet leggyakrabban valamilyen allergia vált ki. Míg ez a típus korábban főként a parlagfűszezonhoz kapcsolódott, manapság egyre gyakoribb, hogy a szempanaszok egész évben megmaradnak.

– Enyhébb esetben a szemhéjak hideg vizes borogatása is segíthet, illetve műkönny használatával is kimoshatjuk az allergén anyagokat a szemből, ha azonban ez nem hoz megnyugtató megoldást, érdemes minél előbb orvoshoz fordulni, hogy a kötőhártya, a szaruhártya és a szemhéjak vizsgálatával időben kiderüljön, mi áll a tünetek hátterében – figyelmeztet dr. Németh János, a Semmelweis Egyetem Szemészeti Klinikájának tudományos igazgatóhelyettese. – A környezeti tényezők – kozmetikumok, poratka, állatszőr – által kiváltott allergiánál meg kell próbálni elkerülni az okot, ellenkező esetben előfordulhat, hogy egész évben folytatni kell a kezelést – teszi hozzá a szakember.

Környezeti ártalom

A korábban említetteken túl a betegséggel kapcsolatban tudni kell azt is, hogy nem allergiáról van szó akkor, amikor valakinek az uszoda vizében lévő tisztítószertől, a szennyezett levegőtől vagy a dohányfüsttől gyullad be a szeme. Ilyenkor ugyanis sérül a szem felszíne, és ez gyulladást okoz, amelyen keresztül a kórokozók is könnyebben bejuthatnak a szövetekbe, és ez okozza a panaszokat.

Furcsa elváltozást is okozhat

Hat és 14 év közötti fiúknál, illetve 10 év feletti lányoknál előfordulhat a szemhéj belső kötőhártyarétegének allergiás gyulladása, amely jelentős megvastagodással is járhat. Utóbbi általában nem okoz fájdalmat, többnyire úgy derül fény az elváltozásra, hogy a gyerekek alig tudják kinyitni a szemüket, olyanok, mintha álmosak lennének.

Forrás: Blikk.hu

Fotó: Shutterstock

Most népszerű

Hasonló hírek

weblap4u banner
securiton-tűzvédelem