7.5 C
Budapest
2024. április. 25. csütörtök
HomeTudástárTermészetvédelem, élőlények védelmeSózni vagy nem sózni? Ez itt a kérdés!

Sózni vagy nem sózni? Ez itt a kérdés!

A hőmérő higanyszála alulról karcolgatja a nullát, és a hópelyhek sem várattak sokat magukra. Mit tesz ilyenkor a jó polgár? Azonnal elkezd sózni. De vajon helyesen teszi?

Sózni vagy nem sózni

Amint lehull az első fél milliméter hó, az emberek máris szaladnak és lelkesen sózzák az utakat, mint a főzni való tésztát. Amint ez az állapot egy napnál tovább tart, kezdetét a több éves színdarab: a sózni vagy nem sózni? című dráma.

A járda hó-és jégmentesítésével egészen addig nincs semmi probléma, amíg a hagyományos útszóró só a zsákban marad, márpedig ez gyakran nem történik meg. A törvényileg is betiltott útszóró só nem csak a környezetre, hanem az állatok egészségére is nagyon káros.

Egyrészről a sózás ártalmas az út menti növényzetre, mert a konyhasóból a kloridion a gyökéren keresztül felszívódik és lassítja a fák, bokrok növekedését, egyes esetekben el is pusztítja azokat. Másrészről a kutyák érzékeny mancsát irritálja, megmarja, rosszabb esetben hosszan tartó, gyulladásos allergiát is előidézhet. Sőt az épített környezetet is rongálja (például korrodálja a hidak, felüljárók fémszerkezetét, a földalatti közműveket, sőt az autóknak sem tesz jót), mert a konyhasó a gépkocsik kipufogógázokkal vegyülve maró egyveleget alkot.

A mostani időjárási viszonyoknak hála, naponta több ezer köbméternyi só kerül az utakra, a Fővárosi Közterület-fenntartó Rt. pedig kb. 50 000 köbméternyi szóróanyagot tárol. Java része ennek só. A sózás helyett azonban létezik más humánusabb alternatíva is. A homok, a faforgács és még a sóder is tökéletes hó-és jégmentesítő. Ezen kívül pedig az útkáli a vinasz és a Transheat is kiváló megoldást nyújt a fagyos gondokra.

Óbudán már rég a tettek mezejére léptek, ugyanis az útkáli nevű keverékkel szórják az utakat, ami kevésbé károsítja az élővilágot. Győrben is hasonlóan cselekedett az önkormányzat, ugyanis lassan hét éve egy szeszgyári mellékterméket: vinaszt használnak hó- és jégmentesítésre. Előnye a sóval szemben, hogy akár mínusz 10-12 fokig is képes csúszásgátlóként funkcionálni, plusz elolvadva műtrágyaként funkcionál, így serkenti az út menti növényzet tél utáni regenerációját.

Szintén kiváló alternatív megoldás a magyar gyártmányú Transheat, ami nem károsítja a burkolatot és a só valamennyi rossz tulajdonságától mentes.

Forrás: marmalade

Most népszerű

weblap4u banner
Pannon Work