10.5 C
Budapest
2024. április. 26. péntek
HomeFőhírekGazdaságSok utas vonattal menne a repülőtérre

Sok utas vonattal menne a repülőtérre

2020-ig 1075 milliárd forint támogatásra pályázhat Magyarország a kötött pályás közlekedés fejlesztése érdekében, és ennek keretében létrejöhet egy hálózatba illesztett, ferihegyi gyorsvasút is.

vonattal a repülőtérre
A ferihegyi gyorsvasútra még éveket kell várni, de az utazók jó része szívesen használná majd. Volt ugyan néhány év, amíg vasúttal közvetlenül is megközelíthető reptéri terminálunk volt – a Malév-csőd után nem sokkal bezárt egyes terminál –, most viszont csak átszállással közelíthető meg a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér.

A helyzet megváltozhat, de ehhez még hosszú évek kellenek. 2020-ig 1075 milliárd forint értékű támogatásra pályázhat hazánk kötött pályás közlekedési fejlesztéshez, melynek keretében létrejöhet egy hálózatba illesztett reptéri gyorsvasút is – nyilatkozta Mosóczi László, a Nemzeti Infrastruktúra-fejlesztési Zrt. vasútfejlesztési igazgatója a Magyar Hírlapnak. Ősszel írják ki a közbeszerzést a megvalósíthatósági tanulmányokra. Autós megoldás is kell
Évekkel ezelőtt mérték legutóbb, hogy milyen eszközökkel közelítik meg a repteret az utasok – tudtuk meg a Budapest Airport Zrt. kommunikációs igazgatójától, Hardy Mihálytól. E felmérés szerint az utasok döntő többsége taxit vagy saját autót használt.

– A reptéri gyorsvasútnak megvan a helye, azt a 300 méteres sávot, amely a peron kiépítéséhez szükséges, szabadon hagytuk – közölte a kommunikációs igazgató. A Budapest Airport egyébként egy másik fontos fejlesztésről, a gyorsforgalmi út átalakításáról is készített már korábban hatástanulmányt, ugyanis ezt az utat eredetileg az 1941-es forgalmi sajátságokra, az akkori járműveknek tervezték, így már alkalmatlan a reptéri közlekedés kiszolgálására.
vonattal a repülőtérre
A megoldást egy kétszer két sávos gyorsforgalmi út jelentené, amely a Budapest Airport tanulmánya szerint akár lábakon álló, akár a jelenlegit kibővítő út is lehetne, az elkerítés megszüntetésével.

– Pestlőrincen valóban vannak olyan házak, amelyekhez ekkor olyan közel lenne az út, hogy egy zajvédő fal sem segítene, de valamilyen megoldás szükséges – mondta Hardy Mihály. Népszerű lenne
A Tudományos Diákköri Konferencia egy tavalyi dolgozata vizsgálta meg, hogyan jutnak ki az utasok a reptérre, és mennyire használnának egy gyorsvasutat. Domonkos András és Theuermann Stephan dolgozata 180, a reptéren, illetve az interneten megkérdezett résztvevő bevonásával készült.

A legnépszerűbb kijutási mód, ha valaki személygépkocsival viszi ki az utazót, ezt a tömegközlekedés és a taxi követi. Gyorsvasutat a válaszadók több mint fele használna minden feltétel nélkül, negyedük csak akkor, ha nem emelt tarifás lenne. A legtöbben tökéletesnek azt tartották, ha a 3-as metró meghosszabbításával jönne létre egy reptérig tartó vonal. Ettől nem sokkal maradt el azok száma, akik a Keletiből vonatoznának. Lehetőségek

A realitást jelenleg a taxi, a saját gépkocsi, a reptéri minibusz és a BKV jelenti. A kényelem a felsorolásunk szerint csökkenő, az ár növekvő. A taxirendelet után fájó volt a reptéri utak kedvezményének megszüntetése: ez Budapest belvárosából indulva 2000 forint körüli árkülönbséget jelent. Bár nagyobb kényelemben utazhatunk a taxival, a belváros viszonylatában a 13–14 ezer forint körüli retúrköltség elrettentő. Saját gépkocsival jóval olcsóbb persze az út, de ebben az esetben a reptéri parkolás jelent extraköltséget. Ha ismerős visz és hoz, dupla az üzemanyagköltség.

A legjobb megoldásnak a reptéri minibusz tűnhet, hiszen a belvárosból is alig több mint 5000 forintért utazhatunk oda-vissza. Hátránya, hogy jóval hamarabb kell indulnunk otthonról, ha utánunk még sok utast vesz fel a járat, és a reptéren is lehet, hogy várni kell. Tömegközlekedéssel bérlettel „ingyen”, egyébként pedig a 200E buszjárattal egy utat egy vonaljegy áráért tehetünk meg, így tehát egész biztosan ez a legolcsóbb megoldás. Léteznek még különböző cégek által kínált transzferszolgáltatások is, a taxis transzfertarifa megszűnését meglovagolva: ha ilyet választunk, mindenképp érdemes meggyőződni arról, hogy megbízható céget találtunk-e.

Mi mennyi?

Taxi
Utazási idő a belvárosból: kb. 30 perc
Retúrtarifa: kb. 13.000 Ft
+ kényelmes, van hely a csomagnak, mi határozzuk meg az indulást, egyedül utazhatunk
– drága

Saját gépkocsi
Utazási idő a belvárosból: kb. 30 perc
Retúrköltség: kb. 3000 Ft (70 Ft/km költséggel)
+ kényelmes, van hely a csomagnak, mi határozzuk meg az indulást, egyedül utazunk
– a reptéri parkolás jelentősen emeli a költséget, egyhetes útnál 7-8000 forinttal

Reptéri minibusz
Utazási idő a belvárosból: attól függ, hány embert vesznek még fel utánunk, várakozás + 30 perc
Retúrköltség: 5500 Ft, mely az együtt utazók számával arányosan csökken
+ viszonylag kényelmes, van hely a csomagnak, gazdaságos ár
– nem rajtunk áll az indulás időpontja, várhatunk a buszban vagy a reptéren

Tömegközlekedés
Utazási idő a belvárosból: apszaktól függ, de legalább 1 óra
Retúrtarifa: 1400 Ft (M3 metró és 200E busz használatával, jegyváltással számolva)
+ egyéb lehetőségekhez mérten nagyon olcsó
– a csomaghely nem adott, a busz tömött is lehet, hosszú utazás, nehézkes közlekedés nagyobb poggyásszal, bőrönddel

Céges transzfer
Utazási idő a belvárosból: b. 30 perc
Költség: számos szolgáltató működik különböző fix tarifával is, a korábbi reptéri transzferáraknak megfelelően 4-5000 forintért egy útra
+ kényelmes, van hely a csomagnak, mi határozzuk meg az indulást, egyedül utazhatunk
– viszonylag drága, de a szolgáltatókra nem vonatkoznak a taxirendelet garanciái

Forrás: metropol

Most népszerű

weblap4u banner
Pannon Work