7.5 C
Budapest
2024. március. 29. péntek

Ritka a buszokon a női sofőr

A legtöbb nő a metróközlekedésben dolgozik, a legtöbb női járművezető a metrókon van.
A BKV-nál ma 392 főállású női járművezető dolgozik, ez kevesebb mint 10%. (Illusztráció: Katona László)

Ez a gyermekkori álma, megvan minden szükséges képesítése hozzá, mégsem veszik fel a húgát buszsofőrnek, akit nőies testfelépítése miatt is érte elutasítás – panaszolta nemrég a Metropol Posta rovatában az egyik olvasónk. Megkérdeztük a közlekedési vállalatokat, mekkora esélyük van a nőknek bekerülni a még ma is férfiasnak tartott szakmákba.Főleg a metróban
A BKV-nál jelenleg 392 nő dolgozik főállású, teljes munkaidős járművezetőként. Számuk a teljes sofőri létszám 9,65 százalékát teszi ki. A cég közlése szerint a nők és a férfiak azonos esélyekkel indulnak egy-egy pozícióért, ha megfelelnek a megszabott feltételeknek, egészségügyi előírásoknak.

A legnagyobb arányban a Metró Forgalmi Főmérnökségen dolgoznak nők. A teljes munkaidős létszámban a férfi és a női munkatársak aránya 5:4, ezen belül a járművezetők között 2:1 arányban vannak férfiak és nők alkalmazásban.

– A tapasztalataink azt mutatják, hogy azokat a hölgyeket, akik megfelelnek a felvételi követelményeknek, alkalmazza a BKV – mondta a Metropolnak az Egységes Közlekedési Szakszervezet Nőtagozatának vezetője. Nemes Krisztina hozzátette: furcsának tartja, hogy valakit a testfelépítése miatt utasítanak el, hiszen náluk a buszos ágazatban is dolgoznak vékony, alacsonyabb, kifejezetten nőies hölgyek. – Sokat változott a hozzáállás az elmúlt évtizedben. Korábban a sofőrként dolgozó nőknek udvaroltak vagy ugratták őket a férfiak. Manapság sokkal inkább megbecsülik, sőt, istápolják őket – fűzte hozzá Nemes Krisztina.

A BKV-nál egyébként jó néhány olyan munkakör van, ahová a magas egészségügyi kockázat miatt nőket nem vesznek fel. Nem lehetnek például metrópályát és -alag-utat karbantartó munkások, kazánfűtők, fékezők, saruzók, csatolók vagy tolatásvezetők. És akad számos olyan munkakör is, amelyben nem dolgozhatnak tovább, ha gyermeket várnak.Kevés a volános nő
A Volán-társaságoknál is elfogadják a nők jelentkezését gépkocsivezetői munkakörbe, amennyiben megfelelnek az alkalmazás feltételeinek – közölte György Tibor személyszállítási igazgató. Hozzátette: a Volán-jogutód közlekedési központoknál és a Volánbusz Zrt.-nél is dolgoznak női buszvezetők. Azt, hogy hányan, nem tudtuk meg.

– Munkaügyi statisztikáinkból ez nem derül ki, nyilvántartásainkban ilyen megkülönböztetést nem teszünk, de társaságonként néhány, 2–10 főről van szó – jegyezte meg György Tibor. Elmondta: a jelentkezők kiválasztásánál, nemüktől függetlenül, azonos szempontokat alkalmaznak. A legfontosabb, hogy megfeleljenek a jogszabály által előírt feltételeknek, illetve az egészségügyi alkalmasság, de fontos, hogy lehetőleg közel lakjon a munkavállaló a munkakezdés helyéhez, és a jó kommunikációs készség is. Mindezek mellett előny, ha a pályázónak már van autóbusz- vagy tehergépkocsi-vezetői gyakorlata.Hív a vasút?
A vasutashivatás korábban teljesen tabu volt a nők számára, bár a társaságnál hivatalosan nincs olyan munkakör, amelyet kifejezetten csak férfiak tölthetnek be. Két évvel ezelőtt az akkor induló motorvonat-vezetői képzésre hét nő jelentkezését is elfogadták, közülük ketten ilyen munkakörben is dolgoznak a vasúttársaságnál.

– Korábban azért nem indítottunk nőknek ilyen képzést, mert a hagyományos mozdonyoknál – alkalomadtán – a szerelvények össze-, illetve szétkapcsolásához jelentős súlyt (csavarkapocs) kell megemelni. Bár az aktuális munkavédelmi szabályokban erre vonatkozó kifejezett tiltás nincs, a művelet hölgyeknek nem ajánlott. A korszerűbb motorvonatoknál azonban nincs szükség hasonlóan megerőltető fizikai munkára, vagyis a vezetésükhöz nem kell a hölgyek erejét meghaladó fizikai teljesítmény – közölte a MÁV-Start Zrt.
Az utasok többsége örül, hogy pilótanővel repül

hirmagazin_2015-09-22_073736Gyöngyösi Diána, az első magyar női  Boeing-kapitány

Hogyan lett pilóta?

– A családban édesanyám az egyetlen, aki vonzódik a repüléshez, de sosem akarta megtanulni, csak az élményt szereti. 16 évesen a dunakeszi sportrepülőtéren próbáltam ki a vitorlázórepülést. A környezet, a pilóták, a gépek és maga a repülés is lenyűgözött, de eszembe sem jutott, hogy ezt „földi halandó” is megtanulhatja. 19 évesen kezdtem vitorlázórepülni, ez a sport máig nagy szerelmem. Néhány évvel később megismerkedtem a motoros repüléssel is, és ekkor már a lelkem mélyén éreztem, hogy ezt szeretném csinálni. Akkor gyorsultak fel az események, amikor Skóciában rezidens vontatópilótaként dolgoztam egy helyi vitorlázórepülő-klubban. Hazatérve folytattam a képzéseket, és jelentkeztem az egykori SkyEurope fapados légitársasághoz. Két és fél évig dolgoztam a cégnél, majd 2008-ban felvettek a Travel Service cseh központú charter légitársasághoz, és budapesti bázissal azóta is ott dolgozom.

Milyen géppel, milyen viszonylatokon repül?

– Boeing 737–800-as típusú, 189 utasüléssel rendelkező gépeken repülök, amelyek legmagasabb megengedett felszálló tömege 79 tonna. A nyári szezonban Budapestről dolgozunk, az esetek döntő többségében hazai utazási irodák utasait szállítjuk nyaralóhelyekre, de én hoztam haza a labdarúgó-válogatottat is Belfastból. Vannak a cégnek állami megbízásai is, például kitoloncolt személyek szállítása, kormányjáratok repülése. Az év itthon kevésbé mozgalmas hónapjaiban különböző országokban teljesítünk járatokat olyan légitársaságoknak, amelyek kapacitása nem elegendő ahhoz, hogy saját maguk lefedjék útvonalaikat.

Hány nő dolgozhat közforgalmi járatokon kapitányként, első tiszti beosztásban?
– Magyarként én vagyok az egyetlen női kapitány, rajtam kívül pedig mindösszesen hat női pilóta repül közforgalomban. Tőlünk nyugatra jelentősen jobb a helyzet, és érdekes az is, hogy Indiában szokatlanul sok nő repül.

Tapasztalt-e valaha ellenérzést a férfi kollégák részéről amiatt, hogy ön ad nekik parancsokat?
– Nem. Arra tudatosan törekszem, hogy a lehető legjobb légkört teremtsem meg a fedélzeten minden kollégával, és igyekszem éreztetni mindegyikükkel, hogy nélkülözhetetlen a munkájuk.

Az utasok hogyan fogadják a tényt, hogy egy nő vezeti az őket szállító gépet?
– A nagy többség igen jól. A különböző riportok miatt sokan kérnek autogramot újságcikkekre; pár napja egy utas repülőmakettre kért aláírást; és van, aki gratulál. Kivételek persze időnként vannak, de első tiszt koromban is előfordult, hogy egy-egy utas úgy érezte, az ő utazásához nem megfelelő a női pilóta. Ilyenkor a légiutas-kísérők elmondják, hogy vissza lehet fordulni, de erre még nem került sor.

Forrás: metropol; Kép: Google,

Most népszerű

Hasonló hírek

weblap4u banner