4.6 C
Budapest
2024. április. 25. csütörtök
HomeTudástárCsillagászat, űrkutatásRepedésekkel teli krátert fotózott a NASA Mars-szondája

Repedésekkel teli krátert fotózott a NASA Mars-szondája

forrás: Discovery News/NASA

Világos, faggyal teli repedések csipkeszerű hálója tölt ki egy krátert a Mars északi pólusa közelében. A fotót a Mars Reconnaissance Orbiter szonda HiRISE kamerája készítette 2015. szeptember 20-án.

A kráter mintegy 5 kilométer átmérőjű, ősi belseje több ezer éven át fagyási és olvadási ciklusokat élt meg, ami sokszögű formákká törte felszínét. A folyamat mindennapos a bolygón, és a Földön is megtalálható, de ez a fénykép kivételesen részlet gazdagon tárja elénk.

Repedésekkel teli krátert fotózott a NASA Mars-szondájaA HiRISE fényképe a töredezett marsi kráterről. (Fotó: NASA/JPL/Arizonai Egyetem)

A töredezett felszín poligonjai a kráter pereme közelében tömörebbé válnak. A HiRISE kutatócsapata magyarázata szerint a kráterperem korlátozza a poligonok kialakulását közelében, ezáltal küllő- és gyűrűszerű töréseket hoz létre, ami négyszögletesebb sokszögekhez vezet. A kráter szíve közelében lévők formája szabályosabb.

A közelebbi szemrevételezéskor kiderül, hogy a központi poligonok némelyikében kisebbek vannak, amelyek még apróbbakat foglalnak magukba, vagyis már természetes fraktál alakult ki.

Repedésekkel teli krátert fotózott a NASA Mars-szondája
A kráter és környék az MRO felvételén. (Fotó: NASA/JPL/Arizonai Egyetem)

A 2005. augusztus 12-én felbocsátott MRO 2006 márciusa óta tanulmányozza körpályáról a Mars felszínét. Nagy felbontású kamerája igen részletes képeket nyújt a planéta változatos terepéről a látható fény és a közeli infravörös hullámhosszain.

A HiRISE pályájáról egy méteres képződményeket is képes kiszúrni. A krátert ábrázoló fénykép 314 kilométeres távolságból készült.

 

Most népszerű

weblap4u banner
securiton-tűzvédelem