9.5 C
Budapest
2024. április. 23. kedd
HomeÉletmódEgészség - betegségRémület Budapesten: pár óra alatt végzett az agyhártyagyulladás a gimnazistával

Rémület Budapesten: pár óra alatt végzett az agyhártyagyulladás a gimnazistával

A bu­da­pesti vég­zős gim­na­zista fiú szerda haj­nal­ban fer­tőző agy­hár­tya­ gyul­la­dás­ban halt meg. A tü­ne­tek a fiú ha­lála előtt alig pár órá­val je­lent­kez­tek.

A gimnazista osztálytársai közül csütörtökön többen is megkapták a betegség elleni védőoltást – tudta meg a Magyar Nemzet.

A fővárosi Veres Pálné Gimnázium honlapján arról tájékoztatott, hogy az iskolában történt tragédia baktérium által okozott agyhártyagyulladás miatt következett be. A betegség cseppfertőzéssel és közvetlen érintkezéssel terjed, de az élő szervezeten kívül gyorsan elpusztul.

Rémület Budapesten: pár óra alatt végzett az agyhártyagyulladás a gimnazistával
A gimnázium bejárata. Fotó: Google Street View

 

A gennyes agyhártyagyulladás elleni oltások a mai napig nem kötelezők, és nem is ingyenesek. Jövőre a két év alatti gyermekek számára már ingyen kérhető a gennyes agyhártyagyulladás ellen ajánlott Meningococcus C-védőoltás. Arról azonban nincs hír, hogy a fertőzés esetén hasonló tüneteket eredményező Meningococcus B elleni vakcina is az államilag támogatottak közé kerül-e.

Az iskola szerint csak azok vannak veszélyben, akik a fiúval közvetlenül érintkeztek, ők antibiotikumos kezelést kapnak. Az iskola arra figyelmeztetett, hogy ha magas láz, fejfájás, hányinger, fénykerülés, merev nyak, esetleg tudatzavar jelentkezik valakinél a következő tíz napban, azonnal forduljon orvoshoz.

Rémület Budapesten pár óra alatt végzett az agyhártyagyulladás a gimnazistával 1
Mikroszkóp alatt.

Az elhunyt fiúnak napközben még semmi baja sem volt – mondta Póta György, a Házi Gyermekorvosok Országos Egyesületének elnöke a lapnak. Késő este lett lázas, és a következő reggelre már meg is halt.

Azt nem lehet tudni, hogy hány megbetegedés lehet az országban, ugyanis 200-300 hordozó is előfordulhat. A legtöbb esetben azonban az immunrendszer legyőzi a kórokozót, így lehet, hogy csak egy-két érintett betegszik meg. Az elhunyt fiú barátnőjét például a kórházban is megvizsgálták, ő azonban nem fertőződött meg. Póta szerint nehéz megmondani, hogy ki és miért betegszik meg, de nem lehet mindenkinél torokváladék-vizsgálatot végezni.

Az Országos Epidemiológiai Központ adatai szerint tavaly 14 csecsemőnél és tíz, 1–5 év közötti kisgyermeknél észleltek gennyes agyhártyagyulladást. Minden negyedik gyermek belehalt a fertőzésbe, az elhunyt gyerekek háromnegyede ötévesnél fiatalabb volt.
Forrás: Ripost

Most népszerű

weblap4u banner
securiton-tűzvédelem