9.6 C
Budapest
2024. április. 19. péntek
HomeÉletmódGasztronómia, vegaPróbáld ki a csicsókát

Próbáld ki a csicsókát

2015 04 24 101106

Április lévén ültethetünk a kertünkbe csicsókát, ami téli és kora tavaszi hónapokban új íz élményekkel és vitaminokkal gazdagíthatja étrendünket.
Próbáld ki a csicsókát!

Sokan azért űzték ki, vagy be sem engedték a kertjükbe, mert „felügyelet” nélkül kiirthatatlan özönnövényként viselkedik. Mit tegyünk, hogy ez ne történjen meg?

Szívesen közzéteszem, a saját ötletemen alapuló megoldást, melyet már néhány éve alkalmazok, és jól működik.

Tehát először ültessünk!

Annak függvényében, hogy hány tagú a család és milyen gyakori fogyasztásról van szó, én kb. 5-6 szem gumóval számolok egy négytagú család esetében.

Hely igénye sem jelentős ekkora mennyiségnek. Napfényes terület legyen, lehetőleg ne huzatos.

Felássuk, porhanyítjuk a talajt (amit meghálál), ha ősszel még nem tettük meg. Ültetési mélység 10cm körül legyen, mert arra azért ügyelni kell, hogy szeles viharos időben a majdnem két magas növénybe kapaszkodhat a szél, és tövestől kifordíthatja.

A tőtávolság és ágyásszélesség 60 cm, tehát a terület, amit felhasználunk alig több mint 3 méter.

Amikor megjelentek a hajtások, a szokásos módon törődjünk a kis ágyásunkkal. Szárazabb időben locsoljuk, és aki teheti, mulcsozza. Én félig érett komposzttal takarom, ami megtartja a nedvességet és tápanyaggal is ellátja a növényt, a kapálását pedig elfelejtem. Gyakorlatilag alig van vele munka.

Nyár végére már kezdenek az alsó levelei leszáradni, sőt lisztharmatos is lehet, de ez szerencsére a gumók egészségi állapotát nem befolyásolja.

Később levágom a nagyra nőtt szárakat, a földtől úgy 20 cm-re és már csak arra vár, hogy elérkezzen a szüret ideje. Ez késő ősszel, még a fagyok beállta előtt szokott megtörténni.

Itt következik az én verzióm. Ha bent hagyjuk a földben télre, akkor a fagyott talajból szinte lehetetlen csicsókát felszedni, sőt a földben maradó gumók következő évben egytől egyik kihajtanak. Én teleltetem a csicsókát.

A legjobb célszerszám, az ásóvilla segítségével fellazítom a talajt, a levágott száránál fogva óvatosan kiemelem a földből az egész tövet. A gumókat egyenként leszedem, és azonnal osztályozom őket.

A gödröt pedig töviről-hegyire átforgatom a villával, és minden kis maradékot eltávolítok belőle.

Tehát „csicsóka mentesítek”

Az egészséges termést pedig nagy műanyag vödrökbe teszem földdel rétegezve, és mehet valami jó hűvös helyre. Következő év ápriliság biztosan minden gond nélkül, és kiváló minőségét megőrizve áttelel. Ezzel a módszerrel folyamatosan jutunk hozzá friss, ropogós csicsókához anélkül, hogy télen a fagyott fölben, vagy sárban kellene kotorásznunk.

A megmaradt selejtet pedig szecskázom, jó lesz a komposztba.

A betakarítással egy időben már a következő évi termésre is gondolok. Akár ugyanarra a helyre vagy másikra, egy-egy formás gumót elültetek a fölbe. Tavasszal, ezzel már nem lesz gondom, csak azt várom, hogy elinduljon a következő évi csicsóka szezon.

Cikket írta: Mayerné Borics Erzsébet

Kapcsolódó cikk: Tavaszi vitaminfeltöltés és tisztítás zöld növényekkel

Forrás: szepzold;

Most népszerű

weblap4u banner
securiton-tűzvédelem