17.5 C
Budapest
2024. március. 28. csütörtök

Prishtina

Prishtina (albánul Prishtinë / Prishtina; szerbül: Приштина / Priština) Koszovó fővárosa, egyben legnépesebb települése. Az ENSZ ellenőrzése alatt áll.

A város Koszovó kulturális, ipari és irányítási központja, székhelye a Prishtinai Egyetemnek, valamint itt van Koszovó egyik legtöbbet használt repülőtere, a prishtinai nemzetközi repülőtér,

Népessége

A becslések szerint a városnak közel 500 ezer lakosa van, ezek többsége albán nemzetiségű, emellett laknak még itt szerbek, bosnyákok, cigányok is.
Történelem

Milutin (1282-1321) szerb király székhelye volt a város, a középkorban. 1389. június 28-án itt zajlott a rigómezei csata, amely a szerbek vereségével végződött. A főváros ezután egészen 1459-ig Szendrő vára volt.

A török időkben a Koszovói vilajet része. 1880-as években kiépítik a Szaloníki-Mitrovica vasutat, amelynek egyik állomása lesz a város.

1912-ben Szerbia része lesz. Az első világháborúban 1914-ben osztrák–magyar csapatok szállták meg és csak 1918-ban került vissza Szerbiához.

A második világháború idején Albánia része lett, így Olaszország megszállása alá került. 1943-ban az olasz csapatok helyére németek érkeztek. 1944-ig, a jugoszláv partizánok megérkezéséig az ő fennhatóságuk alá tartozott. A kommunista Jugoszlávia idején ismét Szerbia része, 1964-ben a Koszovói Autonóm Köztársaság fővárosa. 1989-ben Slobodan Milošević megszüntette a tartomány autonómiáját és Szerbiához csatolta. 2008. február 17-től az önálló és független Koszovó fővárosa.

Média

A város Koszovó médiacentruma is. Itt vannak az ország rádiós és televíziós központjai: az RTK, a Radio Kosova, a Radio Blue Sky, a TV 21 és a KTV.
Újságok

Koha Ditore, Zeri, Bota Sot, Epoka e Re, Kosova Sot, Express és Lajmi.
Látnivalók

Emin Giku néprajzi múzeum
Llapit (Lap) mecset
Sultan Mehmet II al-Fātih mecset (18. század)
Nagy Hammam (Nagy fürdőház) (15. század)
Jasār Pasa mecset (1834)
Gračanica szerb kolostor (Prishtinától 10 km-re délre)

Oktatás

Prishtinai egyetem, amely 1970-ben alakult a legmagasabb fokú oktatási intézmény Koszovóban. 13 kara van. Prishtinában tudományos és művészeti akadémia is működik.
Politika

Ismet Beqiri, a polgármester a legnagyobb koszovói (albán) párt, az LDK tagja. Koszovó parlamentje is a városban van.

Forrás: Wikipedia;

Previous article
Next article

Most népszerű

Hasonló hírek

Pannon Work