6.9 C
Budapest
2024. április. 26. péntek
HomeÉletmódEgészség - betegségPfizer vakcina: ezek lehetnek a 2. oltás utáni mellékhatások

Pfizer vakcina: ezek lehetnek a 2. oltás utáni mellékhatások

Külföldi megfigyelések szerint a Pfizer koronavírus elleni oltás 2. dózisa után jóval erősebben jelentkeztek a mellékhatások. Melyek lehetnek ezek?

Egy izraeli hírportál, az ynet írta meg még januárban, hogy azok, akiket beoltottak a Pfizer 2. adag vakcinájával koronavírus ellen, azok erőteljesebben reagáltak.

„Két napig nem volt könnyű a második oltás után, de legalább tudom, hogy nem placebót kaptam” – nyilatkozta a lapnak a Pfizer és a BioNTech közös fejlesztésű oltóanyagának második dózisával beoltott Itáj Gal nevű orvos, akinél a 2. oltás után egy héttel 38,1 fokos láz, fejfájás, és fáradtság jelentkezett.

Ez annak tudható be, hogy a szervezete erőteljes ellenanyag-gyártásba fogott a vakcina hatására, ami egy kívánatos reakció az esetleges mellékhatások ellenére.

Izraelben már több millió Pfizer vakcinát adtak be, és a tapasztalatok alapján a következő mellékhatásokkal lehet számolni:

  1. gyakori: neurológiai tünetek, mint pl. rövid időn belül elmúló arcidegzsába, a szájban fémes vagy keserű íz
  2. fáradtság
  3. fejfájás
  4. szédülés
  5. láz
  6. izomfájdalom
  7. hányinger
  8. borzongás és hidegrázás
  9. gyakori: fájdalom, bőrpír és duzzanat az oltás helyén, a kar ideiglenes mozgáskorlátozottsága, helyi elszíneződés, a nyirokcsomók duzzanata, kiütés vagy helyi gyulladás
  10. ritkábban: ízületi fájdalom, hasi fájdalom, hasmenés, gyors pulzus, hőhullámok, és étvágytalanság

A mellékhatást mutató esetek 24 százalékában fáradtságot, 20 százalékában fejfájást, 17 százalékában szédülést, 9 százalékában lázat, 5 százalékában izomfájdalmat, 4 százalékában hányingert, és 3,7 százalékában borzongást és hidegrázást figyeltek meg.

Az izraeli egészségügyi minisztérium adatai szerint a csaknem 2 millió beoltottból körülbelül 15, súlyos alapbetegségben szenvedő ember igényelt kórházi kezelést az oltás után, s a vizsgálat megállapította, hogy a kórházba kerülésüket többnyire alapbetegségük, nem pedig az oltás okozta.

Milyen esetben, kinek nem ajánlott a Pfizer vakcina?

Az alábbi tünetek vagy állapotok esetén a Pfizer/BioNTech vakcina beadása nem javasolt:

  1. Akut lázas betegség
  2. A Pfizer-BioNTech COVID-19 vakcina bármely összetevőjével szembeni súlyos allergiás reakció
  3. Az anamnézisben súlyos, kórházi ellátást igénylő gyógyszerrel vagy más védőoltással kapcsolatos anafilaxiás reakció. Penicillinérzékenység nem kizáró ok a vakcina beadására.
  4. Várandósság

Oltási reakciók a Pfizer vakcina után

A Pfizer vakcina beadása után oltási reakciók lehetnek: fájdalom és duzzanat a beadás helyén, fáradtságérzés, fejfájás, izomfájdalom, ízületi fájdalom, hidegrázás, láz esetleg bőrpirosodás az injekció beadásának helyén, émelygés. Nagyon ritkán előfordulhat: megnagyobbodott nyirokcsomók, rossz közérzet, végtagfájdalom, álmatlanság, viszketés az injekció beadási helyén.

Melyek a Pfizer/BioNTech vakcina mellékhatásai?

Leszögezhető, hogy nincsen vakcina mellékhatás nélkül. A nagyszámú beadott koronavírus elleni védőoltásnak köszönhetően egyre inkább kirajzolódik a kép a különféle oltási mellékhatások gyakoriságáról, amik az mRNS-alapú oltások esetén a következők:

  1. a beoltott személyek 64 %-a feszülő érzést, 54 %-a fájdalmat tapasztal az oltás helyén.
  2. a beoltott személyek 53 %-a fejfájásról, 52 %-a levertségről, 44 %-a betegségérzetről, 34 %-a emelkedett testhőmérsékletről, 8 %-a lázról számol be. Ezek a mellékhatások azonban jellegükben enyhéknek és múlóknak tekinthetők.
  3. a Pfizer/BioNTech oltóanyag esetében nagyjából az oltottak ötödénél alakul ki átmeneti láz

A Pfizer-BioNTech COVID-19 vakcina nem cserélhető fel más COVID-19 elleni oltóanyagokkal.

Hirmagazin.eu: A „lehetnek” szót itt el kell elfelejteni, legalábbis az idősebb és beteges korosztály tekintetében. Én 60 éves férfi vagyok, és van más betegségem is, tehát ki merem jelenteni, hogy a cikkben felsorolt mellékhatások nálam jelentkeztek, és vélhetően más idősebb embernél, akinek van más betegsége, szintén. (szerk..)

Forrás: Dr. Budai Marianna PhD, szakgyógyszerész

Forrás: atv.hu

Géza
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, jövőre jelenik meg az első regényem, a Hittől a keserűségig" címmel. A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, hogy mely témák hiányoznak médiánkból, szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, a [email protected] e-mail címen.

Most népszerű

weblap4u banner
Pannon Work