6.5 C
Budapest
2024. április. 25. csütörtök
HomeFőhírekGazdaságPárnaciha vagy arany?

Párnaciha vagy arany?

2015 05 26 000808
2015. 05. 25. – 17:29 forrás: M1/Ma reggel
Hová teheti a pénzét, aki olyan befektetést keres, amelyik biztonságos? Vannak, akik az állampapírok felé fordulnak, mások az évszázadokon át menekülési útnak tartott aranyba fektetnek. De mennyire biztos befektetés az arany? A kérdésre Ráski Péterrel, a Pénzcentrum.hu újságírójával kereste a választ a Ma reggel.

Magyarországon a legnépszerűbb befektetési forma még mindig a klasszikus bankbetét és az állampapír, az arany inkább alternatív megtakarítási módozat, de sokaknál vannak még otthon például generációról generációra öröklődő családi ékszerek, amelyek megtartják, adott esetben pedig akár növelhetik is értéküket. Egy 14 karátos ékszer körülbelül 58-59 százalékos tisztaságú – ezért számítják be törtaranyként -, ráadásul ezeket a darabokat még áfa is terheli, míg a befektetési aranyrúd közel 100 százalékos tisztaságú és áfamentes is – hívta fel a figyelmet a szakember.

Az arany ára az elmúlt 10 évben meglehetősen hektikusan mozgott, a válság alatt például majdnem megháromszorozódott, aztán visszaesett valamennyire, de a növekedés végig folyamatos volt. A válságból való kilábalás, a várható jegybanki kamatemelések az árra kedvezőtlenül hathatnak ugyan, de egy bizonyos szint alá biztosan nem megy majd, hiszen egyrészt a befektetői kereslet folyamatos, másrészt a nemesfém elengedhetetlen alapanyag az elektronikai cikkek gyártásánál – emlékeztetett a szakértő.

Aranyat több módon is vásárolhatunk. Megvehetjük egyszerűen a tömbként, és otthon bedughatjuk a szalmazsákba, tarthatjuk egy bank vagy szolgáltató biztonságos széfjében, és nyithatunk egy aranyszámlát is, amelynek előnye, kisebb számokban is lehet gondolkodni, azaz nem kell egy aranytömbnyi értéket berakni. Ilyenkor nem virtuális aranyról van szó, mert a szolgáltató azt fizikailag megvásárolja, azaz a befektetés mögött ott áll a fedezet, legfeljebb ilyenkor nem simogathatjuk meg mindennap a kincsünket.

Hogy aztán mennyire lesz népszerű ez a megtakarítási forma, azt nehéz megjósolni, hiszen sok mindentől függ, hosszú távon azonban mindenképp értékálló befektetésről van szó, ezért érdemes lehet a spórolt pénz egy részét így őrizni – tanácsolta a szakember a Ma reggelben.
Kép: Google

Most népszerű

weblap4u banner
Pannon Work