5.9 C
Budapest
2024. április. 20. szombat

Padló alá a kábelekkel!

Az elektromos és világítás-áramköröket néha a padló alá rejtik. Nem szükséges felemelni minden padlódeszkát ahhoz, hogy egy kábelt elvezessünk a helyiség egyik oldaláról a másikig; egy deszka felemelésével körülbelül 2 méterenként át tudjuk juttatni a kábelt az egyik résből a másikba, a kábel végén egy horogba hajlított hosszú, erős huzal segítségével.

kábelek a padló alá

Négyszögletes szélű padlódeszkák felemelésénél üssünk egy széles villát a két deszka közé, körülbelül 50 mm-re a deszka vágott végétől . Emeljük meg ezt a deszkát a vésővel, majd csináljuk ugyanezt a másik oldalán, végighaladva a deszka mentén, míg annyira fel nem emeljük, hogy egy hidegvágót alá tudunk ékelni . Haladjunk így végig a deszka mentén, a vésővel megemelve a deszkát míg a deszka ki nem lazul.

Teljes hosszúságú deszkák

Ha az, egyik szegélytől a másikig futó teljes hosszúságú padlódeszkát kell kiadni, kezdjük valahol a padlódeszka közepénél, az egyik padló-gerenda közelében; a szögfejek jelzik a gerendák pozícióját, emeljük meg a deszkái, és fűrészeljük el a gerenda közepénél; majd emeljük ki.

Csap- és horonyillesztésű deszkák kiemelése

A csap- és horonyillesztésű deszkákat addig nem tudjuk kiemelni, amíg át nem vágjuk a csapokat a padlódeszka mindkét oldalán fűrésszel, melynek a pengéje lekerekített végű.

Padlódeszka vágás szegélyléc mellett

Szorosan a falhoz illesztett gerendánál lehetetlen megemelni a padló-deszkát, anélkül, hogy megsértenénk a szegélylét alsó szélét. Ebben az esetben fúrjunk egy indítólyukat a padlódeszkán keresztül a gerenda menten, majd helyezzük be a lyukfűrész pengéjét a lyukba és vágjuk keresztül a deszkát, egy szintben a gerenda oldalával. A levágott vég későbbi alátámasztása érdekében, szögezzünk egy 50×50 mm-es puhafa lécet a gerendához. Tartsuk a lécet szorosan a szomszédos padlódeszkák alsó oldalaihoz, miközben rögzítjük. hogy a levágott deszka egy szintben feküdjön a többivel.

Szilárd padlók

Egy új betonpadlóba kábelcsatornát fektethetünk, majd kábelt vezethetünk rajta keresztül, mielőtt a betont kiöntjük. A meglévő szilárd padlóba csatornát vághatunk a vezeték számára; bár nehezen lehel dolgozni fúrókalapács nélkül, és ha a padló burkolt, nyilván nem akarjuk tönkretenni egy vagy két csatlakozóaljzat miatt. Egy másik megoldás, a felsőbb emeleti köráramkörből a vakolatba elhelyezett bekötő kábelt levezetni. További lehetőség, ha pont a szegélyléc fölött a vakolatba vésett vízszintes bevésésben veretjük el a kábelt, mely a szobából jön. Megoldást jelent még a szegélyléc magasságában elhelyezett műanyag kábelcsatorna.

A tetőtérben

A tetőtérben minden huzalozás felületi elvezetésű lehet. Az emberek azonban időnként bemehetnek a tetőrérbe, ezért a kábeleket biztonságosan a gerendákhoz vagy a szarufákhoz kell rögzíteni. Az üregeken a szokásos módon vezessük keresztül a vezetékeket. Ilyenek a deszkával befedett területek, például víztartály vagy a padlásfeljáró közelében.

Rövid szakaszon el lehet vinni a vezetéket egy gerenda tetején is, ha a mechanikus védelmet biztosítani tudjuk. A tetőszigetelő anyagra fektetett huzalozás jobban melegszik. A világítási áramkörök esetén ez nem jelenet problémát, viszont azoknál az áramköröknél, melyeken például fűtőtesteket, tűzhelyeket vagy zuhanykabinokat látnak el, gondolni kell erre a problémára. Ahol lehet, vezessük a kábelt a hőszigetelés fölött. Ha nem tudjuk elkerülni a hőszigetelő anyag alatti elvezetést, használjunk nagyobb keresztmetszetű kábelt.

Forrás: delina

Most népszerű

weblap4u banner
securiton-tűzvédelem