17.5 C
Budapest
2024. március. 28. csütörtök
HomeSportSporthirekSzámmisztika is segítheti Brazíliát

Számmisztika is segítheti Brazíliát

image_2014-07-06-12-41-41_53b944056bc73.jpg

Számmisztika is segítheti Brazíliát
A világbajnokság előtt az ínyencek brazil-argentin döntőről álmodtak, a július 13-i álomfinálé akár Neymar és Di María nélkül is összejöhet, bár ehhez a németeknek és a hollandoknak lesz egy-két szavuk. De vajon pótolható-e Neymar? Regenerálódnak-e a németek? Maradona örökébe léphet-e Messi? Mit talál ki Van Gaal? Lássuk, mi ígér a jelen és a múlt a kétfelvonásos Dél-Amerika – Európa csatában!

Brazília – Németország (kedd, 22 óra, Belo Horizonte)

A német válogatott a csoportkör után két nehéz mérkőzésen jutott a legjobb négy közé, Algériát csak hosszabbításban gyűrte le, Franciaország ellen pedig Mats Hummels fejesgóljára volt szükség az 1-0-s sikerhez.

Joachim Löw együttese a vasárnapot kisebb átmozgatással, pihenéssel és regenerálódással töltötte, a szövetségi kapitány szabad délutánt engedélyesett játékosainak, hogy találkozhassanak a feleségekkel, barátnőkkel, családtagokkal. A keret egyébként is jó állapotban van, Shkodran Mustafi az egyetlen komoly sérült, Bastian Schweinsteiger kisebb kezeléseket kap, Per Mertesacker pedig megfázott, de a maradék húsz játékos – még a nyakhúzódással bajlódó cserekapus, Roman Weidenfeller is – megmozgathatta fáradt testrészeit a délelőtti közös, nagyon laza edzésen.

"Nagyon készülünk az elődöntőre, de most a regeneráció a legfontosabb. A negyeddöntőben megfáradt csontoknak pihenésre van szüksége, csak egy ilyen nap után lehet személyi döntésekről beszélni a következő mérkőzést illetően" – nyilatkozta Löw. A szakember úgy döntött, szakít az eddigi hagyománnyal, és kivételesen nem két, csak egy nappal a mérkőzés előtt utaztatja játékosait a mérkőzés helyszínére. "Sokkal fontosabbnak érzem, hogy most egy nappal többet legyünk a bahiai főhadiszálláson" – mondta.

Brazília sokkal inkább aggódik, hiszen két kulcsember is kiesett. Neymar csigolyatörést szenvedett, Thiago Silva két sárga lapja miatti eltiltását tölti -, kérdés, hogy ki pótolhatja (pótolhatja-e egyáltalán valaki) őket.

A legtöbb világbajnoki mérkőzést játszott Lothar Matthäus szerint Neymar kiválása a problémásabb, hiszen David Luiz mellé betehető a Bayern München középső védője, Dante, elöl azonban nincs még egy olyan kvalitású futballista, mint a Barcelona fiatalja.

"Nem hiszem, hogy akár a német játékosok, akár a szurkolók örülnének Neymar sérülésének, ez ellentétes lenne a sportszerűség szellemével. Azért vagyunk itt, hogy a világ legjobbjai ellen játsszunk. Brazíliának szembe kell néznie a ténnyel, hogy bár sok kiváló játékosa van, Neymart senki sem helyettesítheti csak úgy, a pótlása most igazi csapatmunka lesz" – nyilatkozta az egykori magyar kapitány.

Az O Tempo már megtalálta a megoldást, a brazil lap a számmisztika segítségével, Bernard bevetésével nyerne világbajnokságot. Az újság emlékeztetett arra, hogy 1962-ben hasonló volt a helyzet, akkor a 10-es mezben játszó Pelé már a második mérkőzésen megsérült, a helyére állított, 20-as mezben szereplő Amarildo pedig három gólt szerzett, kettőt a spanyolok ellen, a harmadik csoportmeccsen, egyet pedig a csehszlovákok ellen, a döntőben.

52 évvel később a helyzet hasonló, a 10-es mezben szereplő Neymar sérülése után a 20-as mezt viselő Bernard lehet a megoldás. Nemcsak azért, mert Belo Horizonte-i születésű támadó középpályás duplán hazai környezetben játszhatna az elődöntőn, hanem azért is, mert az összes alternatívát figyelembe véve az Atlético Mineiro egykori, a Sahtar Donyeck jelenlegi játékosának játékstílusa hasonlít a leginkább Neymaréra. Az esélyei mindenesetre megnőttek azzal, hogy Willian összeszedett egy kisebb sérülést a szombati edzésen. Az 1962-es párhuzam azonban csak akkor állna meg, ha a válogatottnak lenne egy Garrinchája is: Pelé helyére ugyan Amarildo került Chilében, de a vezér szerepét Garrincha vette át.

A Marca beszámolója szerint Luiz Felipe Scolari élete legborzasztóbb pillanatait élte át Neymar sérülésekor. Miután a kolumbiai Camilo Zuniga beletérdelt a gerincébe, a csatár azt mondta a segítéségre siető Marcelónak, hogy nem érzi a lábát. "Marcelo azonnal hívta az orvosokat, óriási volt a zűrzavar. Komoly sokként éltük meg, hogy hordágyon, sírva vitték el. Fontos emberünk, egy Neymarral többek vagyunk mindenki másnál. Arra kértem, ha tud, akkor jöjjön ki a mérkőzésre, akár a lelátóra, akár a kispadra. Már a jelenléte inspiráló lenne" – tette hozzá Scolari.

Ugyan a futballistának a harmadik ágyékcsigolyája eltört, a brazil csapat orvosa, Jose Luiz Runco szerint semmi sem veszélyezteti a pályafutását. "Tíz napig még biztosan komoly fájdalmat érez, a teljes felépülése 30-45 napot vesz igénybe, de szerencsére nincs semmilyen neurológiai károsodása. Már néhány lépést is megtehet, így ha jobban érzi magát, nincs akadálya annak, hogy Belo Horizontéba utazzon, és a helyszínen tekintse meg az elődöntőt."

A két csapat a német újraegyesítés óta kilencszer találkozott egymással, Németország kétszer győzött (1993-ban Kölnben 2-1-re, 2011-ben Stuttgartban 3-2-re, mindkétszer barátságos mérkőzésen), két döntetlen mellett a brazilok ötször nyertek. Ebből háromszor tétmérkőzésen: az 1999-es Konföderációs Kupán 4-0-ra, a 2005-ös Konföderációs Kupa-elődöntőben 3-2-re, míg a 2002-es világbajnoki döntőben 2-0-ra.

Hollandia – Argentína (szerda, 22 óra, Sao Paulo)

A holland válogatott lehetett volna az egyetlen csapat a négy között, amely hosszabbítás nélkül, erőit jól beosztva feltartóztathatatlanul menetel. Spanyolország (5-1), Ausztrália (3-2), Chile (2-0) és Mexikó (2-1) legyőzése után azonban Costa Ricán fennakadt Louis van Gaal együttese. Hiába volt az őrült nagy mezőnyfölény és három kapufa, a közép-amerikaiak kihúzták a tizenegyesrúgásokig.

A csata persze ezúttal is Van Gaal zsenialitásáról szólt. A nyolcaddöntőben szemrebbenés nélkül lekapta a pályáról Robin van Persie-t, hogy Klaas-Jan Huntelaart becserélje, aki végül gólpasszt adott és gólt lőtt a hajrában, gyászba borítva ezzel egész Mexikót. A szombati negyeddöntőben aztán a Manchester United új menedzsere olyat tett, amit kollégái közül talán még senki: lekapta a 120. percben Jasper Cillessent, és beküldte a Newcastle kapusát, Tim Krult. A váltás ezúttal is bevált, Krul két tizenegyest is kihalászott, nagyban hozzájárulva Hollandia elődöntős szerepléséhez.

A zseniális kapuscsere: Cillessen le, Krul be
Forrás: AFP/Gabriel Bouys

Van Gaal elárulta, hogy az ötlet nem hirtelen jött, előre eltervezte a cserét, csak Cillessent nem avatta be ebbe. Az Ajax kapusa dühösen ment le a pályáról, és a kispadok előtt földhöz vágta a kesztyűit, majd felrúgta a vizes palackokat. Utólag azonban bocsánatot kért. "Nekem senki sem szólt, csak azt láttam, hogy Tim melegíteni ment. Elborult az agyam, csalódott voltam, ezért reagáltam úgy, ahogy. De közvetlenül a mérkőzés után bocsánatot kértem Frans Hoek kapusedzőtől, és ezt az egész csapat előtt meg fogom ismételni. Nyertünk, és Tim fantasztikus munkát végzett, ez a legfontosabb" – idézte a Voetbal International.

Van Gaal azt mondta, a cserétől függetlenül Cillessen maradt az első számú kapus, ő fog kezdeni az elődöntőben. Nigel de Jong sérülés miatt biztosan nem játszhat, és kérdéses még Leroy Fer szereplése is.

Argentína vesztesége sokkal nagyobb: megsérült az egyik legjobb formában lévő szélső, Angel di María. A Svájc elleni nyolcaddöntő 118. percében győztes gólt szerző klasszis a belgák ellen fél óra után, egy blokkolt lövés miatt izomszakadást szenvedett. A sérülése nem súlyos, de egy hét alatt biztosan nem gyógyul meg, így nemcsak az elődöntő úszott el számára, hanem az esetleges finálé is.

Alejandro Sabella kapitány viszont nincs olyan rossz helyzetben, mint brazil kollégája, a legjobb formában lévő játékosa, Lionel Messi ugyanis egészséges, és készen áll arra, hogy végre felnőjön Diego Maradona örökségéhez, és döntőbe vezesse a csapatát.

"Egy olyan játékos, aki sohasem veszíti el a labdát olyan, mint a víz a sivatagban. Amikor bajban voltunk, de nála volt a labda, mindig éltető, friss szellőt hozott a játékunkba" – méltatta a Barcelona légiósát a szövetségi kapitány.

A két válogatott korábban nyolc alkalommal találkozott egymással, négy holland győzelem és három döntetlen mellett Argentína csak egyszer nyert: az 1978-as világbajnoki döntőben, Buenos Airesben, hosszabbítás után 3-1-re. A felek ezen kívül még háromszor csaptak össze világbajnokságon: az 1974-es csoportmeccsen 4-0-ra, az 1998-as negyeddöntőben 2-1-re győztek a hollandok, a legutolsó egymás elleni csata, az 2006-os csoporttalálkozó pedig gól nélküli döntetlent hozott.

Forrás: Origo
 

Most népszerű

Hasonló hírek

securiton-tűzvédelem