7.3 C
Budapest
2024. március. 29. péntek
HomeTudástárTechnika, kommunikációÖtmillió okostelefont fertőztek meg kínai hackerek

Ötmillió okostelefont fertőztek meg kínai hackerek

Kínai vírusterjesztők ötmillió androidos okostelefont fertőztek meg, amikből egy kártékony hálózatot építettek ki. Nem tudni mihez kezdenek a komoly arzenállal.

Az androidos okostelefonok mindig is nagy népszerűségnek örvendtek a vírusterjesztők körében. A lelkesedésük pedig sajnos egy cseppet sem csökken, amit a RottenSys nevű mobilvírus terjeszkedése is alátámaszt. A kártékony program térhódítása a Check Point biztonsági kutatóinak szúrt szemet, akik megállapították, hogy ez esetben egy meglehetősen megfontolt alvilági akcióról van szó.


A RottenSys először 2016-ban jelent meg, de igazából nem kapott nagy figyelmet. A célja elsősorban a készülékek közötti terjedés volt, illetve esetenként kéretlen reklámok megjelenítésével bosszantotta a felhasználókat. Az évek során azonban folyamatosan növelte a felségterületét, míg mára már körülbelül ötmillió androidos készüléken van jelen. Ráadásul olyan módon, hogy ezek a fertőzött mobilok a támadók által viszonylag jól kontrollálható botnetbe szerveződnek.

A kártékony program esetében nem kizárólag az a probléma, hogy milliószámra került fel okostelefonokra, táblagépekre, hanem az is, hogy az elmúlt hónapokban egyre durvább és mind több kockázatot felvető összetevőkkel egészült ki. Miközben egyre intenzívebben kezdte ontani magából a hirdetéseket, aközben számos modullal bővült.

Egyelőre Kínában hódít

A RottenSys jelenleg a kínai felhasználók mobil készülékeit ostromolja. A kódja nem került be a hivatalos Google Play áruházba, így leginkább a nem hivatalos alkalmazásboltokban, letöltőoldalakon terjed kínai nyelvű alkalmazások formájában. A szerzemény esetében jól körvonalazódik a Kína központúság a fertőzött készülékek típusát illetően is. A biztonsági cég szerint a kártevő a Kínában nagy népszerűségnek örvendő Huawei, Xiaomi, OPPO, Vivo, LeEco, Coolpad, GIONEE készülékekre került fel a legnagyobb számban. A legtöbb esetben Huawei telefonokat fertőzött, több mint egymillió darabot. Ebből a szempontból a sort a Xiaomi folytatja.


Biztonsági kutatók ugyanakkor arra hívták fel a figyelmet, hogy a RottenSys olyan módszereket is alkalmaz, amelyek globálisan terjedő mobil kártevőkben is megjelenhetnek. Így például a szerzemény nyílt forráskódú, virtualizációs megoldást használ annak érdekében, hogy párhuzamosan minél több szálon tudjon tevékenykedni a háttérben. Emellett arról is gondoskodik, hogy folyamatosan, megszakítás nélkül fusson, még akkor is, ha a felhasználó éppen nem használja a mobilját.

Nem tudni, hogy mit akarnak a kiberbűnözők

A Check Point szakértői egyelőre nem tudják megmondani, hogy a jelentős méretű botnettel mik a céljaik a támadóknak. Nem lehet kizárni, hogy egyszer csak egy jól koordinált, elosztott szolgáltatásmegtagadási támadás veszi majd kezdetét a fertőzött mobilok bevonásával. Egyelőre azonban úgy tűnik, hogy még mindig erőt gyűjt a botnet.

Forrás és képek: biztonsagportal.hu

Géza
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, jövőre jelenik meg az első regényem, a Hittől a keserűségig" címmel. A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, hogy mely témák hiányoznak médiánkból, szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, a [email protected] e-mail címen.

Most népszerű

Hasonló hírek