14.7 C
Budapest
2024. április. 26. péntek
HomeFőhírekKülföldŐrizetbe vettek egy embert az isztambuli robbantás kapcsán

Őrizetbe vettek egy embert az isztambuli robbantás kapcsán

forrás: MTI

Őrizetbe vettek egy embert a török hatóságok az isztambuli öngyilkos merénylettel kapcsolatban – jelentette be szerdán Efkan Ala török belügyminiszter egy sajtótájékoztatón Isztambulban.

Ez volt az első hivatalos bejelentés a keddi merénylettel összefüggő őrizetbe vételről. Korábban mindazonáltal orosz forrásból azt közölték, hogy a törökországi Antalyában három orosz állampolgárt fogtak el, akiknek szintén közük lehetett a merénylethez.

Őrizetbe vettek egy embert az isztambuli robbantás kapcsán
Az isztambuli Sultanahmet negyedben lévő Kék mecset (j) 2016. január 12-én, miután egy öngyilkos merénylő pokolgépet robbantott a környéken. (MTI/AP/Emrah Gürel)

Efkan Ala kifejtette: a robbantás tizenegy sebesültjéből kilencen német állampolgárok voltak, közülük két személynek még mindig súlyos az állapota. A belügyminiszter által megadott tizeneggyel szemben a korábbi hivatalos közlésekben tizenöt sebesült szerepelt.

Ala megerősítette azt a korábbi értesülést, amely szerint a sebesültek között egy norvég és egy perui állampolgár is található.

Törökországban 220 feltételezett IÁ-tagot vettek őrizetbe

Törökországban az Iszlám Állam dzsihadista terrorszervezet 220 feltételezett tagját vették őrizetbe a főleg német turisták halálát okozó isztambuli merényletet megelőző egy hétben – közölte Efkan Ala török belügyminiszter szerdai isztambuli sajtótájékoztatóján.

Elmondta, hogy a török hatóságok a szíriai polgárháború 2011-es kitörése óta már 3318 személyt előállítottak az Iszlám Államhoz vagy más szélsőséges csoporthoz fűződő kapcsolata miatt.

Nyilvántartást vezetünk azokról az emberekről, akik nem léphetnek be az országba. A listán 124 országból 35 970 személy szerepel – tette hozzá a belügyminiszter.

Német lapok: Németországot is elérte az Iszlám Állam terrorja 

Több német lap szerint az isztambuli öngyilkos merénylet azt mutatja, hogy elérte Németországot a magát Iszlám Államnak (IÁ) nevező dzsihadista szervezet terrorja.

A Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) című konzervatív lap Terror Isztambulban című szerdai kommentárjában kiemelte, hogy a Kék mecsetnél elkövetett merénylet Törökországot és Németországot célozta, és nagy valószínűséggel az IÁ felelős érte.

A FAZ szerint „nem lehet véletlen”, hogy a merénylők négy nappal a német Tornado felderítő repülőgépek IÁ elleni bevetésének kezdete után éppen egy csoport német turistát rántottak magukkal a halálba.

A merénylet ennyiben Németországnak szólt, de szólt Törökországnak is, hiszen a Tornadók a törökországi Incirliknél lévő légi támaszpontról indulnak, és az ankarai vezetés éppen mostanában kezdett hozzá komolyan annak az ígéretnek a beváltásához, hogy elvágja az IÁ-nak a török-szír határon keresztül vezető utánpótlási útvonalát – írta a FAZ.

A Die Welt című konzervatív lap Kikényszerített szövetség című kommentárjában kiemelte, hogy egyelőre még nem tudni biztosan, hogy az IÁ felelős az isztambuli merényletért, de kimutatható az IÁ „perverz logikája”; a dizshadisták válogatás nélkül gyilkolnak oroszokat, törököket és európaiakat, és ezzel kikényszerítik, hogy katonai szövetségre lépjenek olyan szereplők, amelyek „nem tartoznak össze”.

Az IÁ által megtámadottaknak, így Németországnak sincs más választása, mint a harc, és akárhogy is fáj szövetséget kötni Recep Tayyip Erdogan török és Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, és még magával Bassár el-Aszad szíriai államfővel is, az IÁ elleni „háború elsőbbsége vitán felül áll” – írta a Die Welt.

A liberális Süddeutsche Zeitung Baljóslatú bizonyosság című kommentárjában hangsúlyozta, hogy Törökország mellett Németország is a terror szorításába került, és ugyan sok még a nyitott kérdés, de a merénylet elkövetésének módja arra utal, hogy az IÁ felelős a robbantásért. Az ugyan még nem biztos, hogy célzottan németek ellen irányult a támadás, de kérdés, hogy van-e ennek egyáltalán jelentősége.

Ha a terroristák célzottan németeket akartak meggyilkolni, akkor a Tornadók és a Charles de Gaulle francia repülőgép-hordozó védelmét szolgáló fregatt bevetése miatti bosszúról lehet szó, ha pedig válogatás nélkül gyilkoltak, akkor beigazolódik az az állítás, hogy bármikor bárki terrortámadás célpontja lehet. Függetlenül attól, hogy egy párizsi kávézóban ül, vagy Isztambul iszlám örökségét tekinti meg, és függetlenül attól is, hogy kormánya miként viszonyul az IÁ elleni háborúhoz –  írta a Süddeutsche Zeitung.

A müncheni lap hozzátette, hogy a terror elharapózása Törökországban megnehezíti a menekültválság kezelését Angela Merkel számára, hiszen a német kancellár éppen Törökországra épít, azt szeretné, hogy Ankara tartson vissza minél több menekültet. Ugyanakkor minél kevésbé stabil Törökország, annál rosszabbak az esélyek ennek a tervnek a megvalósítására – írta a Süddeutsche Zeitung.

 

Most népszerű

weblap4u banner
securiton-tűzvédelem