6.2 C
Budapest
2024. április. 19. péntek
HomeFőhírekBelföldi hírekA magukat szíriainak valló bevándorlók harmada nem szíriai – migránshelyzet percről percre

A magukat szíriainak valló bevándorlók harmada nem szíriai – migránshelyzet percről percre

forrás: hirado.hu

Ausztria és Magyarország egy csónakban ül – jelentette ki a magyar miniszterelnök Bécsben tartott sajtótájékoztatóján. Nemzetközi embercsempész-bandát számolt fel a magyar rendőrség. Újra beléphetnek Szerbiába a Horvátországban regisztrált, illetve a horvát árut szállító teherautók, korábban Horvátország is megnyitotta a határait a szerb személy- és teherforgalom előtt.

Beléphetnek Szerbiába a horvát áruk és járművek

(21:50) Újra beléphetnek Szerbiába a Horvátországban regisztrált, illetve a horvát árut szállító teherautók – döntött pénteki késő esti rendkívüli ülésén a szerb kormány azt követően, hogy Horvátország is megnyitotta a határait a szerb személy- és teherforgalom előtt, így a szócsatáktól hangos hetet a két ország nyugodt légkörben zárhatja.

Szerb miniszterelnök: nem irányítottuk át a migránsokat a magyar határra

(21:40) Alexandar Vucic szerb miniszterelnök a horvát közszolgálati televíziónak adott interjújában pénteken cáfolta Ranko Ostojic horvát belügyminiszter azon értesüléseit, miszerint Szerbia Horgosra, a magyar határra irányította volna át a migránsokat.

Horvát miniszterelnök: újra lezárhatjuk a határt

(21:01) Horvátország újra lezárhatja a Szerbiával közös határát, ha erre szükség lesz – jelentette ki Zoran Milanovic horvát miniszterelnök a szerbiai közszolgálati televíziónak adott esti interjújában. „Szerbiának államként kell működnie. Amikor a migránsok belépnek Szerbiába, szervezetten északra kell őket szállítani, és nem spontán gazdasági akciót kell ebből csinálni, hogy az emberek száz euróval lépnek be az országba, és 50-nel kevesebbel kell kilépniük. Felajánlottam (Aleksandar) Vucicnak, és nyilvánosan is kijelentettem, hogy ha kell, küldhetünk buszokat Szerbia déli részére, hogy ezeket a szerencsétlen embereket nagyrészt Horvátország, kisebb részt pedig a magyar határ felé vigyük” – fogalmazott a horvát kormányfő, és értetlenségének adott hangot, hogy egy ilyen ajánlatot miért utasítana el bárki is.

ENSZ: az EU tagállamainak szolidaritási adót kellene fizetniük a menekültválság kezeléséért

 (20:26) Az Európai Unió tagállamainak szolidaritási adót kellene fizetniük, amelynek összegét a politikai menekültek fogadásának finanszírozására és a gazdasági bevándorlók származási országának támogatására lehetne fordítani – hangsúlyozta Philippe Douste-Blazy, az ENSZ főtitkárhelyettese a Baranya megyei Beremenden. A volt francia külügyminiszter (2005-2007) Giuseppina Maria Nicolini lampedusai polgármesterrel közösen látogatott el a magyar-horvát határon fekvő beremendi határátkelőre, amelyen naponta nagyon sok migráns halad keresztül Nyugat-Európa felé.

Eddig egy terroristagyanús eset volt Ausztriában

(19:40) Eddig egy terroristagyanús eset volt Ausztriában – közölte az osztrák belügyminisztérium arra reagálva, hogy az állambiztonsági hivatal egyik volt vezetője, Gert Polli szerint az Európába tartó menekültek közül számtalan az Iszlám Állam dzsihadista szervezet harcosa. Polli a Krone című osztrák lap internetes kiadásának nyilatkozva elmondta: nagy a veszélye a teljesen ellenőrizetlen bevándorlásnak, az Iszlám Állam emberei ki tudják használni a jelenlegi helyzetet Európában, és ehhez fegyverre sincs szükségük. A tárca szóvivője, Alexander Marakovits szerint nincs általános gyanú az Európába érkező menekültekkel szemben, és igen csekély annak az esélye, hogy ténylegesen terroristák jutnak be az országba.

EPA/ROLAND SCHLAGER

 

A magukat szíriainak valló migránsok mintegy 30 százaléka nem szíriai

(18:20) A magukat szíriainak valló migránsok mintegy 30 százaléka valójában nem szíriai – mondta Berlinben a német belügyminisztérium szóvivője. Tobias Plate szerint azok közül a bevándorlók közül, akik regisztrációjuknál azt mondják magukról, hogy Szíriából érkeztek, valójában nem mindenki onnan származik, körülbelül egyharmaduk hamisat állít magáról. A szóvivő ugyanakkor elismerte, hogy e kijelentését nem tudja pontos statisztikai adatokkal alátámasztani, ez a szám csupán a regisztráció helyszínén működő hatóságoknak – elsősorban a rendőrségnek és az Európai Unió határvédelmi ügynökségének (Frontex) – a becslésén alapul.

Thomas de Maiziere német belügyminiszter egy sajtóértekezleten elmondta: számos szíriai útlevél hamisnak bizonyul, sok migráns, aki szíriainak vallja magát, egy szót sem tud arabul.

Terrorcselekmény elkövetésével gyanúsították meg a szír férfit

(17:52) Terrorcselekmény bűntett elkövetésének megalapozott gyanúja miatt is gyanúsítottként hallgatta ki a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda pénteken azt a 39 éves szír férfit, aki ellen már eljárást folytatott – derült ki a rendőrség honlapjára felkerült közleményből. Ahmed H. szír állampolgár ellen tömegzavargás résztvevőjeként elkövetett határzár tiltott átlépésének bűntette miatt folytattak eljárást, az újabb gyanúsítást ennek a nyomozásnak a keretében közölték vele – írták.

Kósa: ki kell üríteni a debreceni tábort

(17:40) Ki kell üríteni a debreceni menekülttábort amelynek „ebben a formában semmi értelme nincs”, de nem kell megszűntetni – közölte a Fidesz ügyvezető alelnöke. Kósa Lajos kérdésre válaszolva kijelentette: Magyarországnak kell olyan tartalék tábor, amelyben válsághelyzetben, valós háborúból menekülőket el lehessen helyezni.

MTI Fotó: Kovács Tamás

 

Szijjártó: méltatlan bevándorlók ezreit Magyarországra hozni

(17:34) A külgazdasági és külügyminiszter szerint méltatlan egy 21. századi kulturált európai politikushoz, hogy több ezer bevándorlót Magyarországra hozzanak, ahelyett, hogy ellátnák őket. Szijjártó Péter kiemelte: „határozottan kérjük Horvátország miniszterelnökét, fejezze be ámokfutását és hagyja ki hazánkat a minden bizonnyal nagyon izgalmas horvát választási kampányból”. Az Index pénteken arról írt, hogy Zoran Milanovic horvát miniszterelnök azt nyilatkozta Magyarországról: „falat, egy mocskos falat húztak a határra”, amely Európa szégyene, és ahol több ezer menekült várakozott. „Mi nem zárjuk rá az ajtót emberekre.”

Feloldották a horvát-szerb határzárat

(17:17) Ranko Ostojic horvát belügyminiszter péntek délután bejelentette, hogy a horvát-szerb határon két fontos átkelőnél 17 órakor feloldották a határzárat, amelyet a migránsválsággal összefüggésben rendeltek el.  Ranko Ostojic a migránsok elhelyezésére kialakított opatovaci sátortábor előtt nyilatkozott újságíróknak. Kijelentette, hogy a bajakovói és a tovarniki határátkelőt megnyitották a teljes forgalom – a személy- és a teherforgalom előtt egyaránt -, mindenféle korlátozás nélkül.  A horvát-szerb határon fekvő másik hat átkelő továbbra is zárva maradt.

Szúrópróbaszerűen ellenőrzik a migránsokat Barcson

(16:45) Barcsra, a Dráván átívelő hídhoz péntek délután 20 horvát busszal 1200 illegális bevándorlót hoztak, rendőrök és katonák kísérték őket a közeli ideiglenes pihenőhelyre, ahol egyebek mellett ételt és ital kapnak, majd ugyancsak kíséret mellett a vasútállomásra mennek – közölte az M1 aktuális csatorna.

Tudósítónk a helyszínről arról számolt be, hogy az érkezőket a rendőrök kikérdezik, honnan jöttek, néhány embert pedig szúrópróbaszerűen ellenőriznek, átvizsgálják a táskájukat. Főként azokat ellenőrzik, akiknél nagyobb csomag van. Az M1 tudósítása szerint felmerült, hogy a szárazföldi határ esetleges lezárása után lesz, aki megpróbál a határfolyón átjutni Magyarországra, ugyanis hivatalosan meg nem erősített információk szerint a horvát hatóságok szándékosan alacsonyan tartják a Dráva vízszintjét. Szakemberek ugyanakkor arra hívják fel a figyelmet, hogy nagyon változik a víz mélysége – helyenként 80, de aztán hirtelen 180 centiméter -, és sok az örvény is, ezért a folyón ily módon szinte lehetetlen átkelni.

Milanovic: Zágráb azon dolgozik, hogy szombatig feloldja a határzárat

(16:40) Zoran Milanovic horvát kormányfő pénteken közölte, munkatársaival intenzíven dolgozik azon, hogy szombatig feloldják a horvát-szerb határzárat. Sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy Horvátország nem diszkriminálta Szerbiát, az intézkedések a horvát kamionosokra is vonatkoztak. Milanovic hozzátette, viszont Szerbia, amely nem tagja az Európai Uniónak, nem működik úgy, mint egy állam, hiszen a területén ellenőrzés nélkül áramlanak át emberek, és diszkriminálja a horvát kamion- és áruforgalmat.

Kósa: eredményes volt a magyar-osztrák találkozó

(16:30) A nagyobbik kormánypárt szerint eredményes volt Orbán Viktor miniszterelnök és Werner Faymann osztrák kancellár pénteki bécsi találkozója. Kósa Lajos, a Fidesz ügyvezető alelnöke, megválasztott frakcióvezetője kiemelte: a magyar kormány rugalmasságát bizonyítja, hogy vezető osztrák politikusok bántó nyilatkozatai ellenére a jó szomszédi kapcsolatokat és a problémák megoldásának igényét szem előtt tartva kezdeményezte a találkozót. Kósa Lajos üdvözölte, hogy az osztrák kancellár és alkancellár elismerte: a magyar-szerb zöldhatáron létesített műszaki határzár jogszerűen létesült és működik.

Késő délután megnyithatják a horvát-szerb határt

(16:26) Péntek késő délután megnyithatják a horvát-szerb határt – közölte honlapján nem hivatalos értesülését a szerbiai közszolgálati televízió. Johannes Hahn, az Európai Unió bővítési ügyekért felelős biztosa pénteken Belgrádban a határzár feloldására szólította fel az uniós tag Horvátországot, és Brüsszelből is magyarázatot követeltek Zágrábtól az intézkedés jogosságára. Zágráb a migránsválsággal összefüggésben hétfő éjjel zárta le a belépő teherforgalom előtt – a romlandó árut szállító kamionok kivételével – az egyetlen, akkor még nyitva álló határátkelőhelyet Szerbia és Horvátország között.

MTI Fotó: Balogh Zoltán

 

Öt évre ítéltek egy szerb embercsempészt Szegeden

(12:20) Gyorsított eljárásban öt év börtönbüntetéssel sújtott a Szegedi Járásbíróság egy szerb férfit, aki 17 migránst akart Mórahalom térségéből az osztrák-magyar határra szállítani – tájékoztatta a Szegedi Törvényszék szóvivője az MTI-t. Az ítélet nem jogerős.  A 36 éves vádlottat a szabadságvesztés mellett öt évre kiutasították Magyarország területéről.

Nem merült fel bűncselekmény gyanúja a Zákányban leszállított migránsokkal szemben

(16:01) Nem merült fel bűncselekmény gyanúja azokkal a migránsokkal szemben, akiket csütörtökön leszállítottak a rendőrök a zákányi vasútállomáson várakozó vonatról. „A Zákányon intézkedés alá vont személyek nem nyújtottak be menekültügyi eljárás iráni kérelmet, ezért őket a rendőrség idegenrendészeti őrizetbe vette, majd a számukra kijelölt őrzött szállásra szállítja” – közölte az Országos Rendőr-főkapitányság az MTI érdeklődésére. Azt írták: a jelenleg rendelkezésre álló adatok alapján nem merült fel bűncselekmény gyanúja.

Tizenkét ítéletet hozott a Szegedi Járásbíróság

(15:50) Tizenkét ítéletet hozott határzár tiltott átlépésének bűntette ügyében a Szegedi Járásbíróság pénteken. A bíróság nyolc vádlottat egy, négyet pedig két évre kiutasított Magyarország területéről. A vádlottak közül hét szír, négy koszovói és egy iraki állampolgárnak vallotta magát. A vádlottak Ásotthalom és Katymár térségében, a mások által korábban megrongált kerítésen keresztülbújva lépték át illegálisan a szerb-magyar határt.

MTI-fotó: Kelemen Zoltán Gergely

 

Ezreket lát el a Magyar Máltai Szeretetszolgálat a kormánytól kapott támogatásból 

(15:25) Szeptember 15-ét követően az MMSz mentőautója, valamint mozgó egészségügyi és szociális szolgálatai áttelepültek a röszkei átkelő szerbiai oldalára, ahol nagy tömeg gyűlt össze. A karitatív szervezet munkatársai a menekültek és migránsok mozgását követve mindig ott alakítottak ki ellátópontot, ahol erre szükség mutatkozott, így dolgoztak például a horvátországi Pélmonostornál, a beremendi határátkelő horvát, majd magyar oldalánál, Magyarbólynál, Gyékényesen, Barcson, Győrött, valamint Szentgotthárdon és Hegyeshalomban – írták. A szeretetszolgálat az átkelőknél naponta megjelenő több ezer embernek enni- és innivalót, forró teát, ivóvizet, szendvicseket, higiéniai eszközöket oszt, a bajba jutott embereknek, családoknak pedig szükség szerinti segítséget nyújt.

Hahn a horvát-szerb határzár feloldására szólított

(15:10) Johannes Hahn, az Európai Unió bővítési ügyekért felelős biztosa szerint a helyzet csak így oldható meg, nincs alternatíva. Aleksandar Vucic szerb miniszterelnök az uniós politikussal való tárgyalást követő sajtótájékoztatón úgy reagált a horvát kormány Twitter-üzenetére, miszerint „ma vagy holnap” megnyithatják a határt, hogy „Szerbia nem is kért mást”, és abban a pillanatban, ahogy ez megtörténik, Belgrád is visszavonja az ellenlépéseket.

Idegenrendészeti eljárás indult a Gelsén elfogott migránsok ellen

(15:05) Idegenrendészeti eljárás lefolytatására adta át a rendőrség a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatalnak azt a nyolc illegális bevándorlót, aki péntekre virradó éjjel a Zala megyei Gelsén leszállt a migránsokat szállító vonatról. Az M1 péntek reggel adott hírt arról, hogy nyolc illegális bevándorlót fogtak el péntekre virradó éjszaka Gelsén, miután a migránsokat szállító egyik vonatról egyelőre ismeretlen körülmények között leszálltak. Helyszíni információk szerint két elfogottal szemben felmerült a gyanú, hogy részt vehettek a múlt heti röszkei zavargásban, de ezt az információt pénteken az ORFK nem erősítette meg.

Osztrák alkancellár: Magyarország csupán a schengeni határt védi

(14:55) A szerb-magyar határon épített kerítéssel Magyarország a schengeni övezet külső határait védi és ezt tiszteletben kell tartani – jelentette ki Reinhold Mitterlehner osztrák alkancellár, miután megbeszélést folytatott Orbán Viktor miniszterelnökkel Bécsben. Az Osztrák Néppárt elnöke hangsúlyozta: ameddig nincs jobb, a schengeni és a dublini egyezményeket alkalmazni kell. Amint megjegyezte: a menekültek regisztrálása és a külső uniós határok ellenőrzése ezért nagyon fontos. Az Orbán Viktorral folytatott megbeszélés az alkancellár szerint „jó és tárgyilagos” volt. Úgy vélte, a jószomszédi viszony fontos a menekültügyi kérdés megoldása érdekében, mert ez évekig foglalkoztatni fogja a két országot.

Szijjártó V4-es és orosz kollégáit tájékoztatta

(14:05) A tárcavezető arról tájékoztatta cseh, lengyel, szlovák és orosz partnerét, hogy Magyarországra továbbra is rendkívül nagy migrációs nyomás nehezedik, mivel Horvátország felől naponta mintegy tízezer illegális bevándorló érkezik az országba.
Szijjártó Péter azt is elmondta, hogy Magyarország a bevándorlók regisztrációja és ellátása alkalmával továbbra is minden nemzetközi jogszabályt betart – olvasható a minisztérium közleményében.

Fayman: korrekt a viszony Magyarországgal

(13:30) Az osztrák kancellár korrektnek nevezte Magyarország és Ausztria kapcsolatát, de Werner Faymann utalt arra is, hogy van bizonyos feszültség a két ország viszonyában. Orbán Viktorral folytatott tárgyalása után a kancellár azt mondta: kell egy alap ahhoz, hogy együtt lehessen működni. Szerinte az EU külső határának biztosítására hozott intézkedések jogszerűek, de ugyanilyen fontos a menedékjog is.

A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott képen Orbán Viktor miniszterelnök (b) és Werner Faymann osztrák kancellár kezet fog bécsi tárgyalásukon 2015. szeptember 25-én. MTI Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda / Botár GergelyOrbán Viktor miniszterelnök (b) és Werner Faymann osztrák kancellár kezet fog bécsi tárgyalásukon 2015. szeptember 25-én. (MTI-fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda/Botár Gergely)

Nagyban játszottak az embercsempészek

(12:55) Több mint négyszáz illegális bevándorlót juttatott az Európai Unióba az az embercsempész bűnszervezet, amelynek több tagját Ausztriában, Szerbiában és Magyarországon fogták el. A rendőrök több mint 100 millió forintnyi valutát, emellett kábítószert és fegyvereket foglaltak le náluk. A három ország rendőrségének összehangolt akciójában letartóztatták a banda magyarországi irányítóját is. A nyomozás adatai szerint a bűnszervezet vezetői tavaly augusztustól idén szeptemberig magyar és szerb állampolgárokat fizettek azért, hogy Görögországból Macedónián, Szerbián, majd Magyarországon át migránsokat szállítsanak.

Tömegverekedés volt egy lipcsei menekültszálláson

(12:53) Tömegverekedés volt a németországi Lipcsében egy menedékkérőket befogadó szálláson. Mintegy százan vettek részt az összecsapásban, a helyi sajtó úgy tudja: afgán és szír migránsok különböztek össze, – vallással összefüggő kérdésben alakult ki vita. Öt ember megsérült, köztük a Német Vöröskereszt egyik munkatársa. A rendőrség 40 rohamkocsival vonult ki a helyszínre; hat embert őrizetbe vettek. Az átmeneti szálláson hétfőn is volt egy kisebb összetűzés, akkor irániak és marokkóiak között. Németországban a bevádorlók áradata miatt már mindenhol zsúfoltak a migránsok szállásai, és nem először fordult elő tömegverekedés.

Orbán Viktor: Ausztria és Magyarország egy csónakban ül

(12:40) A miniszterelnök szerint Magyarország déli határainak megvédése egyet jelent az osztrák, a bajor és végső soron az európai határok megvédésével. Ha ez nem oldódik meg, naponta 10 ezer, a következő hónapokban akár 250 ezer ember is érkezhet Ausztria, illetve Németország felé. Orbán Viktor úgy véli: éppen ezért kell a magyar-horvát határon is határrendészeti rendszert létesíteni. A kormányfő Bécsben, miután tárgyalt az osztrák kancellárral és az alkancellárral, azt mondta: a magyar-horvát zöldhatár tervezett lezárása előtt felkeresi a visegrádi együttműködés tagállamait, magyar kormánytagok pedig Horvátországba látogatnak, hogy a sikeres akcióhoz szükséges támogatást szerezzenek.

A megbeszélések konstruktívak és jó szándékúak voltak, a kapcsolatok most jobb állapotban vannak, mint reggel 8 órakor, de Magyarország világos válaszra várt: mit kezdjünk a horvát miniszterelnök „kerítésbontó” ötletével, amely szerint elég egy korridor, amely Ausztrián át Németországba vezet – hangsúlyozta a magyar kormányfő. Az osztrák kancellár ezt nem fogadja el, szerinte a nemzetközi megállapodásokat be kell tartani – emelte ki Orbán Viktor.

Négy és fél év jogerősen embercsempészet miatt

(12:05) Embercsempészet miatt négy és fél év börtönbüntetésre ítélt a győri járási bíróság egy 35 éves magyar férfit. Augusztus 26-án autójában négy szír állampolgárt szállított az M1-es autópályán Ausztria felé, amikor a rendőrök megállították. Két nappal később egy furgon zárt, levegőtlen rakterében 17 szír állampolgárt vitt, szintén Ausztria irányába. Az ítélet jogerős.

Migráns a műszerfal mögött

(11:35) Egy autó műszerfala mögé rejtve próbáltak Spanyolországba csempészni egy afrikai férfit – közölték a spanyol hatóságok. Az embercsempészek Marokkó és az észak-afrikai spanyol enklávé, Melilla határán buktak le, amikor a spanyol rendőrök műszerei a jármű átvizsgálásakor emberi szívverést jeleztek. Az autó műszerfalának eltávolítása után találtak rá az akkor már eszméletlen férfira. A 19 éves guineai migráns kórházba vitték, az autó sofőrjét elfogták, de társa elmenekült.

Hétfőig megoldódhat a horvát-szerb határzár ügye

(11:30) A Danas című belgrádi lap pénteken diplomáciai forrásokra hivatkozva azt írta, uniós nyomásra akár már hétfőn megnyílhatnak a határok. Az újság információi szerint az ügyben mindkét félnek engednie kell majd. Zágráb hétfő éjjel zárta le a belépő teherforgalom előtt – a romlandó árut szállító kamionok kivételével – az egyetlen még nyitva álló határátkelőhelyet Szerbia és Horvátország között. Belgrád ezután megtiltotta a Horvátországban regisztrált, illetve a horvát árut szállító teherautók belépését az országba, amire válaszul a horvát hatóságok csütörtök óta egyetlen Szerbiában regisztrált gépjárművet sem engednek be Horvátországba Szerbia felől, és egy ideig a szerb útlevéllel rendelkező emberek sem léphettek be.

Apáti, 2015. szeptember 23. Illegális bevándorlók a horvátországi Apátiban (Opatovac) lévő fogadótábor előtt 2015. szeptember 23-án. MTI Fotó: Balogh ZoltánIllegális bevándorlók a horvátországi Apátiban (Opatovac) lévő fogadótábor előtt (MTI-fotó: Balogh Zoltán)

 

Nemzetközi embercsempész bandát fogtak

(11:05) Nemzetközi embercsempész bandát számolt fel a magyar rendőrség közösen osztrák és szerb kollégáikkal – jelentette be az ORFK szóvivője a Ma reggelben. Csiszér-Kovács Viktória kiemelte: a határ mentéről egyre jobban visszaszorul az embercsempészet, és inkább az ország belsejében tevékenykednek, itt van ugyanis a legtöbb elfogás mostanában.

Tiltakozó jegyzék a svéd külügynek

(10:58) Stockholmban tiltakozó jegyzéket ad át a svéd külügyi tárcának a magyar nagykövet – tudatta a Külgazdasági és Külügyminisztérium. A tájékoztatás szerint a svéd kormány migrációs minisztere durva rágalmakat fogalmazott meg Magyarországgal szemben, amikor azt állította, hogy a magyar rendőrök Röszkénél könnygázt vetettek be menedékkérő nők és gyerekek ellen. A közlemény alapján a köveket dobáló, 14 rendőrt megsebesítő, agresszív tömeget kellett több óra után megfékezni.

Eltűnt a menekülttstáuszt kérelmezők nagy része

(10:30) Idén már megszűnt 75 ezer menekültügyi eljárás, döntő többségében azért, mert a kérelmező időközben ismeretlen helyre távozott – közölte a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal menekültügyi igazgatója. Szép Árpád az M1-en elmondta: az eljárásokat megszüntetik, mivel nem lehet megállapítani, hogy megalapozott-e a nemzetközi védelmi igény. Elutasító döntést eddig kevesebb mint kétezer esetben hoztak. Ebben az évben körülbelül százan kaptak menekültstátust, és 300-an oltalmazott, úgynevezett kiegészítő védelmi jogállást. Hozzátette, hogy az összes kérelmező negyede gyermek.

Bíróság előtt a kerítésrongálók

(10:20) Tizenkét újabb migráns bíróság elé állítását kezdeményezte a Szegedi Járási Ügyészség határzár tiltott átlépése miatt. Ezzel – a migrációs válsághelyzet kihirdetése óta – már 182 elkövetővel szemben kezdeményeztek gyorsított eljárást. A most elfogott határsértők a már mások által megrongált kerítésen keresztül érkeztek illegálisan az országba; közülük heten szírnek, négyen koszovóinak vallották magukat, egy embert pedig irakiként regisztráltak.

1500-an jöttek át a zöldhatáron Zákánynál

(9:50) A Somogy megyei Zákányba péntek délelőtt újabb 1500 migráns érkezett Horvátországból a zöldhatáron át – közölte az M1. aktuális csatorna. A korábbiakhoz hasonlóan az illegális bevándorlókat most is vonattal vitték a horvát-magyar határhoz, onnan rendőri kísérettel gyalog mentek a vasútállomásra, ahol folyamatosan szállították fel őket egy 15 kocsiból álló szerelvényre. Az M1 tudósítójának információja szerint amint mindenkit felszállítottak a vonatra, a szentgotthárdi gyűjtőpontra viszik őket.

(08:59) Csaknem 7 ezer migráns érkezett éjszaka Hegyeshalomra

 

Újra Tovarnik az úti cél?

(08:25) Horvát sajtóértesülések szerint a horvátországi Opatovac helyett újra Tovarnik lehet a menekültek úti célja – jelentette az M1 zárgábi tudósítója.

M1: Két embert vettek őrizetbe terrorcselekmény gyanújával

(08:08) Nyolc illegális határátlépőt füleltek le hajnalban a Zala megyei Gelse vasútállomásán – értesült az M1, amely úgy tudja, közülük két embert terrorcselekmény gyanújával őrizetbe vettek a röszkei eseményekben való részvétel miatt. Az M1 információi szerint a két ember szerepelhetett a röszkei rendőrségi fotókon. A férfiaknál a helyszíni tudósító beszámolja szerint nagy összegű készpénzt találtak. Mindannyiukat Győrbe szállították, a két férfit külön. Az ORFK szóvivője a nyolc ember előállításának tényét megerősítette az M1 reggeli műsorában, azt azonban nem, hogy bárkinek közülük köze lehet a röszkei zavargásokhoz.

Csiszér-Kovács Viktória szóvivő az MTI megkeresésére közölte azt is: a nyolc ember ellenőrzése és elszámoltatása még zajlik, ezért további információkat egyelőre nem kívánt közölni.

Kovács Zoltán: védelemről, nem lezárásról van szó

(08:05) A schengeni határok biztosítása nélkül értelmetlen a migránsok elosztásáról tárgyalni – reagált a kormányszóvivő a brüsszeli csúcstalálkozóra, amelyen a hat magyar javaslatból ötöt támogattak, ám a görög határ közös védelméről nem jött létre egyezség. Kovács Zoltán ma reggel a Kossuth Rádióban kijelentette: a déli határszakaszokon épülő kerítés mellett nyitva maradnak a legális átkelési pontok, vagyis védelemről, nem pedig lezárásról van szó. A kormányszóvivő úgy látja: nem csak Szlovákia fordulhat az Európai Bírósághoz az uniós kvótadöntés miatt, hiszen az megkérdőjelezhető. Tegnap Lázár János miniszter bejelentette: csak egy országgyűlési vitát követően dönt a kormány arról, hogy bíróságon támadja-e meg a kvótákról szóló határozatot.
Ellenzéki vélemények

(07:55) Az MSZP elnöke nem érzékel irányváltást pártja menekültügyi politikájában. Tóbiás József a 180 percben úgy vélekedett, Orbán Viktor elfogadta a szocialisták érveit, ezt tükrözi a Brüsszelben bemutatott hatpontos javaslata. Az LMP társelnöke is átfedéseket lát a kormányfő hatpontos terve és az ellenzéki párt intézkedéscsomagja között. Schiffer András ugyancsak a Kossuth Rádió reggeli műsorában közölte: új, egységes uniós menekültügyi rendszerre van szükség a jelenlegi, nem működő struktúra helyett.

Szijjártó: Magyarország ellen nemzetközi médiakampány folyik

(07:02) Magyarország nem érzelmi alapon, hanem a tények alapján dönt a menedékkérők befogadásáról – jelentette ki a külgazdasági és külügyminiszter a brit BBC televízióban. Szijjártó Péter elfogultsággal vádolta a nemzetközi médiát; példaként említette a röszkei határátkelőnél zajlott incidenst. Mint mondta: a riportokban csak az szerepelt, hogy a magyar rendőrök könnygázt vetettek be, de az nem, hogy előtte órákig kövekkel dobálták és sebesítették meg őket Szerbia területéről. A tárcavezető megismételte, hogy Magyarország nem tud gazdasági bevándorlókat fogadni.

Barcsra éjszaka is jöttek

(06:35) Barcsra hajnalban körülbelül 400-500 bevándorló érkezett busszal Horvátországból, onnan magyar rendőrök kísérték át a gyűjtőpontra, majd a vonathoz kísérték őket. Valamikor 8 óra után indulnak el Hegyeshalom felé, mert még bevárnak egy újabb csoportot – jelentette az M1 helyszíni tudósítója.

Csütörtök: 8104

(06:05)Csütörtökön összesen 8104 illegális bevándorlóval szemben intézkedtek a rendőrök.

Orbán Viktor Bécsbe megy

(05:50) Ausztria vezetőivel találkozik pénteken Orbán Viktor. A kormányfő Bécsben külön-külön megbeszélést folytat Werner Faymann osztrák kancellárral, Reinhold Mitterlehner alkancellárral és Heinz-Christian Strachevel, az Osztrák Szabadságpárt elnökével. A miniszterelnököt útjára elkíséri Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter és Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter is. A tárgyalások legfőbb témája az illegális migráció okozta európai válsághelyzet.

Franciaország nem lép túl a kvótán

(05:45) Franciaország nem vesz át több migránst a többi uniós tagállamtól, mint amennyi az elosztásról szóló brüsszeli tervben szerepel – jelentette ki a francia miniszterelnök a helyi közszolgálati televízióban. Manuel Valls emlékeztetett, hogy 30 ezer bevándorló befogadására tettek javaslatot. A párizsi kormány júliusban fogadta a menedékkérők első csoportját. Szeptember elején Franciaország arra tett ígéretet, hogy további 24 ezer ember érkezhet. A miniszterelnök a déli határzár miatt bírálta Magyarországot, és emlékeztetett, hogy a menedékjog értékeik középpontjában áll.

Heves Vita Ausztriában

Heves vita zajlott a menekültügyről az osztrák parlament rendkívüli ülésén. Az Osztrák Szabadságpárt elnöke bizalmatlansági indítványt terjesztett be a kormány ellen, mondván: az kudarcot vallott a menekültügyi válság kezelése során. Heinz-Christian Strache szerint az unió is csődöt mondott a menekülthelyzet megoldásában. Az osztrák kancellár válaszában az európai szolidaritást szorgalmazta és visszautasította, hogy a menekülteket gazdasági bevándorlókká minősítsék. Werner Faymann szerint rossz úton jár az, aki azt gondolja, hogy a menekültkérdés kerítésépítéssel kezelhető, egyúttal az unió külső határain lévő hot spotok felállítását sürgette.

CSÜTÖRTÖKÖN TÖRTÉNTt

Kovács: komoly előrelépés

Komoly előrelépés, hogy hat magyar javaslatból ötöt sikerült elfogadtatni tegnap Brüsszelben – mondta Kovács Zoltán az Estében. A kormányszóvivő azonban sajnálatosnak nevezte, hogy a legfontosabbról, a görög határ közös védelméről nem sikerült egyezségre jutni.

Összeült a nemzetbiztonsági kabinet

A fő téma az uniós csúcs, és a brüsszeli döntések hatásai voltak. De tárgyaltak arról is: mikor élesedjen az új kerítés, a horvát-magyar határon. Napok, sőt, órák kérdése, hogy mikor. Közben minden eddigi rekord megdőlt a héten: több mint tízezren jöttek egy nap alatt. A legtöbben Horvátország felől.

Plusz 35 milliárd

Mintegy 35 milliárd forint pluszforrást biztosít a kormány a migrációs nyomás kezelésére. A Belügyminisztérium 18 milliárd 700 milliót, a honvédelmi tárca pedig 16 milliárd 400 millió forintot használhat fel – ez derül ki a Magyar Közlönyből. A pénzt az eddigi kereten felül biztosítják a költségvetés terhére.

A honvédség felkészült

Több ezer fegyveres katona, terepjárók, harcjárművek – ezekkel lesz jelen a katonaság a déli határon. Erről beszélt a Honvéd Vezérkar főnöke az M1-en. Benkő Tibor azt mondta: a katonák folytatják a kerítés építését a horvát-magyar határnál. És tujdák tartani a terveket. A vezérkari főnök beszélt a „Határozott fellépés 2015” nevű hadgyakorlatról is. Azt mondta: a honvédség felkészült az új feladatokra.

Tranzitzóna épülhet Letenyén

Regisztrációs pontként is szolgáló tranzitzónát alakítanak ki Letenyén, az illegális bevándorlók számára. Ezt a Zala megyei kormánymegbízott mondta. Rigó Csaba és Vigh László országgyűlési képviselővel együtt nézte meg a drótakadály telepítését. Azt mondta: folyamatosan épül a kerítés, Szlovénia felé.

Átalakul a német menekültügyi rendszer

Németországban megállapodott a kormány a tartományokkal a menekültügyi rendszer átalakításáról. A legtöbb új szabály már novemberben hatályba léphet. A szövetségi kormány egy rugalmas, a menedékkérők száma alapján formálódó rendszerben vesz részt a menedékkérők tartományi hatáskörben való ellátásában. A tartományoknak menedékkérőnként havonta 670 eurót fizetnek a regisztrációtól egészen a menekültügyi eljárás lezárásáig. Ezzel a megoldással a kormány átveszi a pénzügyi kockázatot – hangsúlyozta a német kancellár a találkozó után. Angela Merkel hozzátette: csökkentik a készpénzes juttatás arányát is.

Szíjjártó szólt

A külgazdasági és külügyminiszter telefonon konzultált szlovén kollégájával és tájékoztatta, hogy Magyarország nem épít állandó jellegű határvédelmi infrastruktúrát a magyar-szlovén határon. A tárca közölte: Szijjártó Péter azt mondta, hogy a két ország belügyminiszterei előzetesen konzultáltak a szükséges lépésekről abban az esetben, ha a bevándorlókat Horvátország Szlovénia felé szállítja tovább. Ennek jegyében zajlanak előkészítő földmunkálatok a magyar-szlovén határon. Ha a fejlemények indokolják, hogy ideiglenes, fizikai határvédelemre lesz szükség, akkor annak létesítése kizárólag a szlovén féllel való előzetes egyeztetést után kezdődhet meg – olvasható a tárca közleményében.

Szlovénia meglepődött

Szlovéniát meglepte a magyar kerítés a magyar-szlovén határon, amelynek építéséről Magyarország előre nem értesítette Ljubljanát – jelentette ki a belügyminisztérium államtitkára. A szlovén belügyminiszter a sajtónak úgy nyilatkozott, hogy több együttműködést várt volna egy szomszédos országtól. A szlovén külügyminisztert is meglepte, hogy Magyarország nem értesítette Ljubljanát a kerítésépítés tervéről. A szlovén külügyminisztérium figyelemmel kíséri a fejleményeket, és fölvette a kapcsolatot Magyarországgal – tette hozzá a tárcavezető.

Ausztria hosszabbítana

Ausztria meg akarja hosszabbítani a szeptember 16-a óta érvényben lévő határellenőrzést. Az erről szóló szándékról holnap tájékoztatják az Európai Bizottságot – jelentette be az osztrák belügyminisztérium. A menekültek nagy áradata miatt Németország már korábban kezdeményezte a határellenőrzés idejének meghosszabbítását, Ausztria e lépéshez csatlakozva további húsz napig szeretné ellátni a határainak ellenőrzését.

Szerb-horvát szóváltás

Tiltakozó jegyzéket küldött csütörtökön a szerb külügyminisztérium a belgrádi horvát nagykövetségnek, amelyben elítélte, hogy horvát tilalom miatt a szerb állampolgárok, illetve a szerb rendszámú járművek nem léphetik át a határt. Belgrád szerint Horvátország ezzel az intézkedéssel súlyosan sérti az olyan nemzetközi szervezetek alapelveit, amelyeknek tagja. Zágráb hétfő éjjel zárta le a belépő teherforgalom előtt az egyetlen még nyitva álló határátkelőhelyet Szerbia és Horvátország között. Jelenleg egyik ország sem engedi be a másik ország állampolgárait és az áruforgalmat is korlátozták. Zágráb nem enged a szerb-horvát határzárból Zoran Milanovic horvát miniszterelnök azt mondta: a migránsokat vagy küldjék Magyarországra, vagy tartsák Szerbiában.

Csütörtöki eseményekről itt olvashat.

Most népszerű

weblap4u banner
securiton-tűzvédelem