13.5 C
Budapest
2024. április. 19. péntek
HomeSzabadidőPrograminfóOperettbemutató lesz Békéscsabán a negyvennyolcas szabadságharc jegyében

Operettbemutató lesz Békéscsabán a negyvennyolcas szabadságharc jegyében

Huszka Jenő Mária főhadnagy című operettjét mutatják be a Békéscsabai Jókai Színházban az 1848–49-es forradalom és szabadságharc 170. évfordulója jegyében – közölték a szervezők.

Az előadás a Budapesti Operettszínház, a Békéscsabai Jókai Színház, a Veszprémi Petőfi Színház és a Magyar Zenés Színház együttműködésében valósul meg.

A produkcióban Mária főhadnagyként Lévai Enikő és Bori Réka látható, az előadás főbb szerepeit Domoszlai Sándor, Kalocsai Zsuzsa, Virágh József, Laki Péter, Peller Károly, Steinkohl Erika és Bodor Szabina alakítja. A darab rendezője Seregi Zoltán, társrendezője Bozsó József. Az előadásban közreműködik a Magyar Zenés Színház tánckara, a Békéscsabai Jókai Színház színművészei és színiiskolásai, valamint a Budapesti Operettszínház szimfonikus zenekara.

A kép illusztráció (Fotó: MTI/Kelemen Zoltán Gergely)A kép illusztráció (Fotó: MTI/Kelemen Zoltán Gergely)

Huszka Jenő valós történeten alapuló, Jókai Mór és Petőfi Sándor írásait felhasználó művét, a Mária főhadnagyot 1942-ben mutatták be először.

A szabadságharc Mária főhadnagya, Lebstück Mária, aki nő létére főhadnagyi rangig vitte a szabadságharc honvédseregében, Zágrábban született 1830. augusztus 15-én. Apja a legjobb nevelést akarta biztosítani gyermekének, ezért Bécsben élő nagybátyjához küldte, hogy a császárvárosban végezze iskoláit. A nagybácsi, báró Simonich Boldizsár császári ezredes nagy hatást gyakorolt a fiatal lányra, aki 1848-ban, a bécsi forradalom kitörésekor férfiruhába bújt, és Lebstück Károly néven csatlakozott az egyetemi légióhoz. A bécsi forradalom leverése után Magyarországra szökött. Sikerült bekerülnie a német légióba, majd a tiroli vadászokhoz, sok csatában vett részt. Harcolt a branyiszkói áttörésnél és az 1849. februári kápolnai csatában is, ahol megsebesült. Hősies helytállását előléptetéssel jutalmazták.

Az 1848–49-es szabadságharc különös sorsú női tisztje nem sokkal halála előtt Jókai Mórnak mondta el élettörténetét, akinek róla írt novellája a Pesti Hírlapban jelent meg. Az ő emléke előtt tiszteleg Huszka Jenő és Szilágyi László operettje, bár a műfaj szabályai szerint happy enddel végződő történetből kimaradtak a tragikus fordulatok.

A színházak együttműködési megállapodása alapján 2019 szeptemberében a Veszprémi Petőfi Színházban, 2020 márciusában pedig a Budapesti Operettszínházban mutatják be a darabot.

Forrás: MTI

Géza
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, jövőre jelenik meg az első regényem, a Hittől a keserűségig" címmel. A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, hogy mely témák hiányoznak médiánkból, szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, a [email protected] e-mail címen.

Most népszerű

weblap4u banner
securiton-tűzvédelem