17.5 C
Budapest
2024. március. 28. csütörtök
HomeNagyvilágSzép helyekOmán, a természeti kincsek tárháza

Omán, a természeti kincsek tárháza

Kókuszpálmák szegélyezte strandok, kristálytiszta tenger, sziklás hegységek és egy sivatag egyenesen az 1001 éjszakából. Omán tájai minden pillanatban meglepik az embert. Az Oman Life első adásában beutazzuk az országot, és felfedezzük a legpompásabb helyeket.

oman

Trópusi szél fúj az Arab-félszigeten. Az ország déli részét úgy is emlegetik, mint a “Kelet Karib-térségét”.

A Zofár régióban fekvő Szalála városának környéke minden nyáron zölbe borul, amikor eléri az indiai monszun.

A közelben lévő völgy az eső hatására felfedi elbűvölő szépségét. A Wadi Darbat nemzeti park dombok és fennsíkok között húzódik.

– Amikor az ember a sivatagból érkezik, nem hisz a szemének. Nem hiszi el, hogy itt vizet talál, tavat, növényzetet. Van itt egy gyönyörű kanyon, egy olyan szép kanyon, amelyet el sem tud képzelni az Arab-félszigeten – mondja Musalla Hasszan Maszúd idegenvezető.

Más kincsről is híres ez a térség. Olyasvalamiről, amely hajdanában aranyat ért: a tömjénről.

Ahmed beduin, 30 éve gondozza ezeket a fákat. Amikor levág egy darabot a fakéregből, fehér nedv folyik ki belőle, ebből lesz a tömjéngyanta.

– Ezek a fák nagyon értékesek számunkra. Ez a mi nemzeti kincsünk. A tömjén egy részét illatszerekhez használják, egy részét orvossághoz, némelyeket pedig a rossz szellemek ellen.

Az elbűvölő ománi illattal orrunkban folytatjuk utunkat. Észak felé tartunk, egy másik zöld paradicsomba: a Jabal Akhdar hegylánchoz, amelyet “Zöld hegységnek” is neveznek.

A szédületes sziklákon található ültetvényeken füge, barack, alma, rózsa és a híres gránátalma terem, a 4000 éves Aflaj öntőzőrendszernek köszönhetően, amely az UNESCO világörökségének része.

Ezek az ősi csatornák falvakon vezetnek keresztül. A természetes lejtést használják ki, ez valóságos ökológiai csoda.

Szaid az Al-Shureiky hegy lábánál figyeli, hogy a víz állandóan folyik-e. Ő felel azért, hogy a víz eljusson több mint 10 ezer emberhez.

– A vízelosztás őseink óta működik, és mi ugyanúgy csináljuk, mint hajdanán. A felmenőimtől tanultam ezt a szakmát.

Az ománi “Alpokból” irány a sivatagi homok! Itt az ideje egy kis dűnetúrának a Sharqiya sivatagban. A helybeliek és a turisták is imádnak a 200 méter magas dűnék közt vezetni.

– Nagyon élvezem a sivatagi vezetést, feltölt adrenalinnal.Olyan ez, mintha egy nagy óceánban lennék. Semmi sincs körülöttem.

Kivéve a végtelen dűnéket, amelyek az Indiai-óceánig húzódnak. Ez a sivatag több mint 6000 éves, a beduinok otthona.

Salma Al-Wahaibi és családja egész életükben itt éltek. Meg akarja őrizni az örökségüket, és továbbadni tudását a következő nemzedéknek.

– Megőriztük a hagyományainkat. A tevéket és a birkákat. Még most is olyan, mint a régi időkben. A beduinok élete az egyszerűség és a spontaneitás élete. Nyugalmas és békés élet.

– Itt az ideje, hogy elhagyjuk az elbűvölő sivatagot, és a part felé vegyük az irányt. Az Oman Life következő részében felfedezzük az ország gazdag tengeri életét, és megnézünk egy páratlan természeti csodát: azt, ahogyan a veszélyeztetett zöld teknős lerakja és kikölti tojásait.
Forrás: euronews;

Kép: https://pixabay.com

Most népszerű

Hasonló hírek

Pannon Work