6.9 C
Budapest
2024. április. 26. péntek
HomeÉletmódGasztronómia, vegaOlajkülönlegességek

Olajkülönlegességek

595c7c5a085f595b1d4c40c33255d6b1 thum 300x336

Korunk kutatói megerősítették azt az állítást, mely szerint az illóolajok hatalmas antiszeptikus aktivitással rendelkeznek. Így például a fenyő, a kakukkfű, a menta, a levendula, a rozmaring illóolajának a keverékét, ha szétporlasztjuk egy helységben, képesek megsemmisíteni ott minden staphilococcust és penészt, és a korábban mért 200 mikroba-kolóniából mindössze 4 maradt meg.

Íme néhány olajkülönlegesség:

Orbáncfű olaj

Elkészítése: 1/2 pohár frissen szedett és felaprított orbáncfű virágot és levelét 3 hétig érleljük 1 pohár mandula, napraforgó, olíva vagy lenolajban. Kinyomkodjuk és leszűrjük. Hűvös helyen tároljuk.

♦ Égési sebek gyógyítására használjuk. Radikális szer. Akkor is alkalmazható, ha a test bőrfelületének 2/3-a sérült. Hosszú ideig nem gyógyuló sebek, fekélyek, kelések, gennygócok, tályog, gyulladások, a szájüreg duzzadt nyálkahártyája esetén a sérült felületre olajos borogatást helyezünk. Kenegethetjük vele az egészséges kutya- vagy macska harapásának sebhelyét, vagy a meghűlés után keletkezett ajakkiütést.

♦ 20 g friss virágot 200 ml olíva olajjal feltöltjük és 40 napig állni hagyjuk. 1-2 teáskanáljával fogyasszuk napi 2-3 alkalommal evés előtt 30 perccel.

Alkalmazható fekély, szájgyulladás, fogágybetegség, garatgyulladás, valamint az epeutak betegségeinél, epekövességnél vagy fájdalomcsillapító- és gilisztahajtószerként.

♦ A gyakran durva és töredezett pikkelysömörös bőrnek visszaadja a puhaságát és a bársonyosságát a lenolaj és az orbáncfű- olaj keveréke. 10 csepp lenolajat és 2 csepp orbáncfű olajat összekeverünk 50 ml alapkrémmel. A keveréket a sérült bőrfelületre kenjük. Ezeket az olajokat érdemes a fürdővízbe is használni.

Az orbáncfű hangulatjavítóként vált ismertté, olaját pedig eredményesen alkalmazták a köszvény gyógyítására a népi gyógyászatban. E célból naponta többször dörzsöljük be a fájó ízületet orbáncfüolajjal.

Körömvirág (Kalendula) olaj

1 g virágot adunk 100 ml olíva olajhoz. 20-25 napig állni hagyjuk.

♦ Sebeket, egyéb sérüléseket, zúzódásokat gyógyítunk vele, hogy elkerüljük a forradások (hegek) kialakulását.

Liliom olaj

A liliom virágának friss szirmát sötétfalú edénybe gyűjtjük, leöntjük lehűtött forralt növényi olajjal és 2 hétig sötét helyen állni hagyjuk.

♦ Égési sebek gyógyítására használjuk.

Mentol olaj

A mentol olaj – gyógyszertári készítmény, 2 és 4%-osként van forgalomban (a borsmenta olajának kikristályosítható alkotórésze).

Nátha kezelésére alkalmazzuk (2-3 cseppenként az orrlyukakba). Az orr szárnyainak sarkait kenegethetjük vele nátha esetén. Gyerekeknél 3 éves korig ne alkalmazzuk.

Megfázásos jellegű fejfájásnál, fejnyilallás és migrén esetén mentől olajjal kenjük be a homlokot, a halántékot, fejtetőt, a fülek mögött, a tarkó alatt (a gödör környékét). Kezdődő nátha esetén hasonlóképpen járunk el. Éjszakára hasznos az orrlyukunkat meg- kenni mentől olajjal. Ez a nagyszerű fertőtlenítés frissítően hat és megelőzi a náthát.

Azoknak az embereknek, akik nyáron nehezen viselik el a hőséget, érdemes bekenni nyitott testrészüket mentől olaj és vazelinos krém keverékével 1:1 arányban. Vékony rétegben vigyék fel a bőrükre.

Ha természetes anyagokból szeretnénk izzadás gátlót készíteni, a következőképpen járjunk el:

1 g mentolt adjunk hozzá 30 ml 90%-os etilalkoholhoz. 50 ml rózsavizet enyhén felmelegítünk és feloldunk benne 1 g timsót. Ezután öntsük össze a két folyadékot és erősen rázzuk fel.

homoktovisHomoktövis olaj

A homoktövis olaj előállítása otthoni körülmények között:

A bogyókból kipréseljük a levet és hideg helyen hagyjuk. Állásnál az olaj a felszínre kerül és leszedjük. Az így nyert olaj a legkiválóbb minőségű.

Azt a sűrű anyagot, amely a homoktövis termése levének kipréselése után fennmarad – ledaráljuk, vagy egyéb úton szétzúzzuk, feltöltjük növényi olajjal, hagyjuk állni, majd általános módon kipréseljük. Ez az olaj világosabb színű és kevésbé értékes a fentebb leírt módon nyert olajnál.

A termést felaprítjuk (pl.: daráljuk), kipasszírozzuk és kipréseljük a levét. Egy idő múlva a lé tetején megjelenik a narancssárga pirosas színű olaj, amit külön edénybe leválasztunk. A sajtolásból fennmaradt anyagot vízzel átmossuk és szobahőmérsékleten megszárítjuk (ezt megtehetjük a központi fűtés radiátorán is). Ezután húsdarálón vagy nagyobb kávédarálón ledaráljuk és feltöltjük 60°C-ig felmelegített napraforgó- vagy egyéb növényi olajjal (1:5), jól összekeverjük egy fakanállal, esetleg rozsdamentes acélkanállal és hagyjuk állni. Időről-időre megkeverjük. Másnap az olajat leválasztjuk egy másik edénybe, töltünk hozzá újabb kisajtolt száraz masszát és tovább állni hagyjuk. A leírt folyamatot még 3-4 alkalommal elvégezzük. A homoktövis olajat géz vagy kapron-anyagon keresztül kipréseljük, sötétfalú edényben, amit majd légmentesen lezárunk (vagy ledugózunk) és hűtőben tároljuk.

A homoktövis lefagyasztott termését (1 kg) ugyanannyi növényi olajjal egy sérülésmentes zománcos edénybe tesszük, fedővel lefedjük és egy nagy, forrásban lévő vízzel megtelt edénybe tesszük (vízfürdő). 30 percig benne hagyjuk. A masszát géz vagy kapron-anyagon keresztül leszűrjük, az olajat eltesszük, az anyagban fennmaradt sűrű masszát újból feltöltjük friss olajjal és ismét melegítjük a fentebb leírt módon. Még egyszer hasonlóképpen járunk el. Így, egy adag termést 3 adag növényi olajjal extrahálunk. A három extrahálásból nyert olajat összeöntjük egy sötétfalú edénybe és egy napig szobahőmérsékleten hagyjuk. Állásnál az olaj a felszínre kerül (a lé pedig az üvegedény alján marad), amit óvatosan leválasztunk egy sötétfalú, jól zárható edénybe és hűtőben tároljuk.

A házilag előállított olajat a nagyipar által előállított olajhoz hasonló módon alkalmazzuk.

♦ A bőr gombás és fertőzéses sérülése, gennyes kiütések, kelés, tályog

A gyógyszer előállításához 10-15 g vérehulló fecskefű (a növény föld feletti részéből) és 100-150 g homoktövis olajra van szükség. A vérehulló fecskefüvet apróra vágjuk és leöntjük az olajjal. 3 hétig állni hagyjuk, utána az olajat leszűrjük egy külön edénybe. Az elkészített szerrel kenegessük a sérült bőrfelületet.

♦ Nehezen gyógyuló sebek, trofikus fekélyek, fertőző betegségek

Homoktövis olajos kötést helyezünk fel a kezelendő felületre. Előzőleg ajánlott megtisztítani a seb (fekély) felületét és penicillin oldattal megkezelni, majd homoktövis olajjal átitatott gézkötést helyezünk rá. A kötést napjában cseréljük.

♦ Toxikus hepatitisz

Az alapkezelés mellett ajánlott reggelenként éhgyomorra elfogyasztani 5-6 csepp homoktövis olajat. A kezelés ideje 4-8 hét.

♦ A homoktövis olajat alkalmazzák a bőr sugárfertőzés okozta sérülésének, valamint a tápcsatorna rák gyógyítására

Most népszerű

weblap4u banner
Pannon Work