5.6 C
Budapest
2024. április. 25. csütörtök
HomeÉletmódEgészség - betegségNyugalom vagy ideglelés napi 8 órában?

Nyugalom vagy ideglelés napi 8 órában?

A változás jó. A változás hajtja előre az életet. Ehhez hasonló bölcsességekkel naponta találkozunk, de nem kevés stresszel jár, ha a főnökünk olyan változások elé állít minket, mint például folyamat-átszervezések, tulajdonosváltás, vagy netalán leépítés.

Nyugalom vagy ideglelés napi 8 órában?

Egy felmérés szerint a hazai cégek több mint háromnegyede rendszeresen él át változásokat, de csak alig 10%-uk kommunikál erről világosan a munkavállalók felé. A kutatás alapján összeállítottuk az öt listavezető félelmet, amit a mai magyar dolgozók élnek át a munkahelyi változások kapcsán.

 

1. Köszönjük a munkáját! – elbocsátás

A top félelem minden munkavállaló életében. Ha felröppen a hír, hogy leépítések jönnek, és kellő információ hiányában még fel is tuningolja a pletyka, sokszor már késő racionálisan indokolni a tényeket, legyenek azok fehérebbek vagy feketébbek a pletykáknál. A megfelelő felkészítés ebben az esetben is kulcsfontosságú, hogy ne érje a helyzet sokként az érintetteket.

 

2. Másik főnök – kiszervezés

Sokszor olyan változás ez, mint egy munkahely-váltás: más fizetés lehet, más munkakör, más menedzsment. Ha még sokáig is tart a bizonytalanság, egyre nő a félelem, ami szintén lehúzza a munka minőségét. Fontos, hogy a lehetőségekhez mérten a vezetőség a részeredményeket is kommunikálja a dolgozók felé, mert ha a pletyka egyszer rossz irányt vesz, nehéz jó irányba visszahúzni a közhangulatot és elfogadtatni a végeredményt.

 

3. Új főnök – vezetőváltások

Meg tudjuk-e fogalmazni a cég irányelveit két összetett mondatban? Általában igen, de van az a vállalat, ahol olyan gyorsan cserélődnek a vezetők vagy a tulajdonosok, hogy már abban sem vagyunk sokszor biztosak, hogy melyik szektorban dolgozunk… Könnyedén hitelét veszítheti az a cég az alkalmazottak szemében, ahol folyton váltakozik a vezetés és velük a koncepció; bennünk pedig csak nő a fásultság, bizonytalanság és csökken a lelkesedés, hiszen nem is tudjuk pontosan, miért kéne lelkesedni.

 

4. Holnaptól egy új divízió tagja leszel – szervezet-átalakítás

Sikerült elérnie a „legambiciózusabb” kollegának a főnöknél, hogy fölém kerüljön? Többet kell dolgoznom a fizetésemért? Egyáltalán szükség lesz még rám?? Ijesztő helyzet a szervezet-átalakítás, és ha nem megfelelő a kommunikáció és az indoklás, folyamatos félelmet és feszültséget gerjeszt, ami nem tesz jót a kollektívának, emiatt a munka minőségére is károsan hat.

 

5. Néhány új felület – a folyamatok átszervezése

Holnaptól mindenki online felületen foglal tárgyalót, és az óraelszámolás vezetése is másképp működik. Felborul a napi rutinunk, és ha a menedzsment fel sem mérte előre, hogy ez mivel jár, mi a véleményünk erről, sőt meg sem indokolja, hogy miért is jó az nekünk, ha plusz adminisztrációval bővül a munkánk, az új rendszer könnyen elszabotálódhat. Ezek után megeshet, hogy továbbra is a tárgyaló ajtaján díszelegnek a foglalási cetlik, biztos, ami biztos alapon…

A munkahelyi változás, ha negatívan érint bennünket, és erről rosszul vagy sehogy sem kommunikálnak a főnökeink, kicsit olyan, mint a gyászfolyamat: kezdetben tagadjuk, igyekszünk ignorálni, aztán félünk vagy dühösek vagyunk, majd belefásulunk a tehetetlenségbe, esetleg elszabotáljuk.

 

forrás: anna.hu

Most népszerű

weblap4u banner
securiton-tűzvédelem