6.5 C
Budapest
2024. április. 24. szerda
HomeFőhírekKülföldNő a feszültség: Oroszország blokád alá vonta az ukrán kikötőket

Nő a feszültség: Oroszország blokád alá vonta az ukrán kikötőket

Tizenhét hajó vár az Azovi-tengeren a bergyanszki és a mariupoli kikötőkben, mert Oroszország nem engedi sem be, sem ki a kereskedelmi hajókat. Pedig a Kercsi-szoros egy több mint tízéves megállapodás értelmében a két ország közösen használható területe, vagyis nincsenek tengeri határai.

Volodimir Omeljan infrastrukturális miniszter arról tájékoztatta az Ukrajinszka Pravda ukrán hírportált, hogy szerda estig 35 hajó kényszerül várakozni. Közülük 18 az Azovi-tengerre való bejutásra vár: 4 Bergyanszkba, 14 Mariupolba tart.

Tizenhét hajó vár az Azovi-tengerről a Fekete-tengerre való kijutásra, közülük 3 Bergyanszk kikötőjében vesztegel, 6 Mariupolban, 8 pedig más kikötőhelyeken kényszerül várakozni.

A közlekedés csak az orosz kikötők felé biztosított az Azovi-tengeren, azaz Oroszország blokkolta az ukrán kikötőket– közölte a miniszter. Szerinte az orosz fél szándékosan élezi a helyzetet az Azovi-tengeren, és destabilizálja a térséget.

„A cél nyilvánvaló: az azovi-tengeri ukrán kikötők munkájának blokkolása és Ukrajna fokozatos kiszorítása törvényes, a nemzetközi jogban rögzített felségvizeiről” – fűzte hozzá a miniszter.

Az Azovi-tenger térsége – benne a Kercsi-szorossal – egy 2003-as orosz-ukrán-megállapodás értelmében a két ország közös használatú belvize, ami azt jelenti, hogy nincs felosztva a két ország között határvizekre, így értelemszerűentengeri határok sincsenek kijelölve benne.Petro Porosenko ukrán elnök szerint az ukrán hadihajók elleni múlt vasárnapi orosz támadás azért történt, mert el akarja foglalni az Azovi-tengert. Már korábban is több ízben hangoztatta, hogy a Kercsi-szorosnál történt incidens szerinte csak a kezdet volt, amit nagyszabású támadás fog követni.

Porosenko kifejtette: Oroszország veszélyhelyzetet igyekszik teremteni a két azovi-tengerparti ukrán ipari központ, Bergyanszk és Mariupol számára, a hajóközlekedés nehezítésével akadályozva az exportot, ezáltal elérve, hogy az ottani emberek elveszítsék munkahelyüket. „Végül (Oroszország) katonai művelettel egyesíteni akarja az általa már megszállt Krím félszigetet az úgyszintén megszállt Donyec-medencével” – tette hozzá az elnök.

Forrás: origo.hu

FORRÁS: MTI/AP/-

 

Most népszerű

weblap4u banner
Pannon Work