3.5 C
Budapest
2024. április. 19. péntek
HomeTudástárCsillagászat, űrkutatásNem tudni, mi történhetett az űrkutatási ügynökség műholdjával

Nem tudni, mi történhetett az űrkutatási ügynökség műholdjával

Az ASTRO-Hitomit a galaxishalmazok tanulmányozására bocsátották fel február 17-én, szombat délután szakadt meg a kapcsolat.

 

Nem tudni, mi történhetett az űrkutatási ügynökség műholdjáva

 

Elvesztette a kapcsolatot újgenerációs röntgensugaras csillagászati műholdjával a japán űrkutatási ügynökség (JAXA). A galaxishalmazok tanulmányozására bocsátották fel február 17-én az ASTRO-Hitomi műholdat, amellyel szombat délután szakadt meg a kapcsolat. Eddig sikertelennek bizonyult minden kísérlet az összeköttetés helyreállítására, a szakemberek vizsgálják, mi történhetett a műholddal – közölte hétfőn Josazaki Izumu, az űrügynökség szóvivője.

Az amerikai hadsereg egyesített űrműveleti központja (JSpOC), amely a Föld körüli pályán lévő műholdakat, mesterséges tárgyakat követi nyomon, hétfőn azt közölte, hogy az Astro-H közelében öt tárgyat észleltek. A központ Twitter-üzenete szerint a Hitomi műhold közelében öt “széthullásból eredő darabot” azonosítottak. Jonathan McDowell, a Harvard-Smithonian Asztrofizkiai Központ csillagásza közölte, egyelőre nem tudni, hogy a műhold hullott-e darabjaira, vagy kisebb darabok váltak le róla.

A 14 méter hosszú, 2,7 tonnás ASTRO-H mintegy 580 kilométerre kering a Föld körül. A négy teleszkóppal és hat detektorral ellátott műhold azt kutatja, hogyan formálódnak a galaxishalmazok és hogyan befolyásolja őket a sötét energia és a sötét anyag. Az ASTRO-H az 1979-ben indult japán röntgensugaras misszió hatodik műholdja.

Forrás: librarius

 

Most népszerű

weblap4u banner
Pannon Work