11.3 C
Budapest
2024. április. 19. péntek
HomeÉletmódÉletmód hírekNem pihenünk eleget

Nem pihenünk eleget

2015 03 11 075401

Az alvás világnapja minden évben a tavaszi napéjegyenlőséget megelőző péntekre esik.
Az alvászavar mára globális problémává nőtte ki magát, hiszen a világ népességének közel felét érinti az élet valamelyik szakaszában. De nagyon kevesen ismerik fel a problémát, és foglalkoznak a kezelésével.

Túlhajszolt, rohanó életritmusunknak (felborult bioritmus, elektronikai eszközök túlzott mértékű használata, stimulánsok – koffein, nikotin – túlfogyasztása, nagyfokú és tartós stressz) köszönhetően csak ritkán adottak a nyugodt éjszakai pihenéshez szükséges körülmények.

Az alvászavarok megszüntetése nem feltétlenül igényel orvosi beavatkozást. Tudatos stratégiával, életmódváltással dolgozhatunk a problémán. Számos praktika és szabály létezik, melyek betartása megkönnyíthető az elalvás, és elősegíthető a nyugodtabb éjszakai pihenés: a sötét, hűvös, csendes szoba, a kényelmes matrac, a rendszeres lefekvési és felkelési idő, a rendszeres napközbeni testmozgás, az esti órákban a nehéz ételek, koffein és alkohol elkerülése. Ha azonban a mindennapi rohanó életritmusunk nem mindig teszi lehetővé az ideális életkörülményeket, alvászavar esetén érdemes a gyógynövényekhez, gyógynövényt tartalmazó készítményekhez is fordulnunk.

2015 03 11 075431

Az alvásban szervezetünk által termelt két hormon, a melatonin és az adenozin, illetve ezek szintjének ciklikus változása (az ún. cirkadián ritmus) játszik kulcsfontosságú szerepet. Akárcsak a televízió, a gyakran az ágyba is becipelt laptopok, tabletek és okostelefonok is olyan frekvenciatartományú fényt bocsátanak ki, melyek elalvás előtt fokozottan káros hatással vannak a szervezetre. Ez a „kék fény” jelentősen gátolja a melatonin hormon termelődését, mely elalvási nehézségekhez, nyugtalan alváshoz, ezáltal csökkent teljesítőképességhez vezet.

Az alváskutatással foglalkozó független amerikai alapítvány, a National Sleep Foundation közleménye szerint a 18–64 év közötti felnőttek alvásigénye napi 7–9 óra.

Ezek átlagértékek, egyéntől függően változhatnak. Akadt a történelemben néhány híres személyiség, akik ennél lényegesen kevesebb aktív pihenéssel is beérték. Azonban inkább az a jellemző, hogy az emberek tévesen ítélik meg saját képességeiket, és inkább több alvásra lenne szükségük, mint gondolják.
Következmények
Az alvás szervezetünk nélkülözhetetlen aktív állapota, amely elengedhetetlen a testi és szellemi megújulásunkhoz. A nem megfelelő minőségű vagy hosszúságú alvásnak fizikai és szellemi tünetei is lehetnek.

2015 03 11 075446

A kialvatlanság korai tünetei a fáradtság, az ingerlékenység, a fejfájás és a feledékenység is.

Forrás: metropol; Kép: Google;

Most népszerű

weblap4u banner
Pannon Work