6.1 C
Budapest
2024. április. 19. péntek
HomeFőhírekGazdaságMűködési engedély felfüggesztés: 100 milliárddal nem tud elszámolni a Buda-Cash Brókerház

Működési engedély felfüggesztés: 100 milliárddal nem tud elszámolni a Buda-Cash Brókerház

2015 02 25 054233
Forrás: MTI | 2015. 02. 24. 18:29:19

A pénzügyi felügyelet gyanúja szerint az elmúlt években az összes adatszolgáltatását meghamisította és mintegy 100 milliárd forinttal nem tud elszámolni ügyfeleinek a Buda-Cash Brókerház. A brókercég működési engedélyét azonnali hatállyal felfüggesztették és felügyeleti biztosokra bízták az ügyek intézését. Akár százezernél is több érintettje lehet az ügynek.
Többen is megpróbáltak ma érdeklődni a Buda-Cash Brókerháznál, hogyan kaphatnák vissza befektetéseiket, de csak a kaputelefonig jutottak. Be már nem engedték őket. Akik valamilyen úton-módon mégis kerítésen belülre jutottak, azoknak is útjukat állta a biztonsági őr.

A 90-es évek közepén alapított brókerház ma már ki sem nyithatott, a Magyar Nemzeti Bankon belül működő Pénzügyi Stabilitási Tanács felfügesztette tevékenységét és felügyeleti biztosokat rendelt ki, ők vették át a cég irányítását.

A jegybank alelnöke közölte: a működési engedély felfüggesztése azt jelenti, hogy az ügyfelek értékpapírok és pénzeszközök feletti rendelkezési joga is szünetel.

A jegybank évtizedes visszaélés-sorozatot gyanít a Buda-Cash-nél, ezért függesztette fel működését, és a brókerházzal összefüggésbe hozható négy pénzintézetnél is korlátozó intézkedéseket hozott. Így például egymillió forintnál többet nem fizethetnek ki a betéteseknek.

Windisch László, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke szerint az érintett brókerház vélhetően valamennyi adatszolgáltatását, analitikáját meghamisította az elmúlt több mint 10 év során. Erős a gyanú arra vonatkozólag is, hogy nagyon komoly ügyfélpénzekkel nem képes elszámolni. „A nagyságrendre azt tudom mondani, hogy elérheti az elmúlt időszakban az angolszász világban megismert és felszínre került visszaéléseknek a nagyságrendjét, akár a 100 milliárd forintot is” -előlegezte meg.

A visszaélés mintegy 120-140 ezer ügyfelet, javarészt kis- és közepes vállalkozásokat és lakossági befektetőket érint, akiket igyekeznek majd kártalanítani az Országos Betétbiztosítási Alap és a Befektetővédelmi Alap segítségével.

Az M1 Híradónak nyilatkozó pénzügyi tanácsadó szerint a Buda-Cash Brókerháznál történtek talán legnagyobb kára az, hogy meginoghat a kisbefektetők bizalma.

Kézdi Zsolt, a RISK Kft. ügyvezető igazgatója elmondta: „Mint tudjuk, a kisbefektetőknek kevés pénzük van. Azt a kevés pénzt bizzák rá szakértőre, ha úgy döntenek, és szeretnék, hogyha megmaradna vagy fialna. Hogyha ez nem történik meg, illetve, hogyha megkárosítják őket, nem jutnak a pénzükhöz, vagy nem jutnak a hozamhoz, akkor legközelebb nem ezt fogják csinálni, hanem otthon tartják a pénzüket, bevarrják a cihába.”

A Magyar Nemzeti Bank bűncselekmény miatt feljelentést tett a rendőrségen. A Híradó információi szerint a brókerház tulajdonosai és vezetői közül egyelőre senkit sem vettek őrizetbe.

Most népszerű

weblap4u banner
Pannon Work