7.5 C
Budapest
2024. március. 29. péntek

Móricgát bemutatása

Móricgát település 1993. június 1-től közigazgatásilag félig önálló település. Jellemzően külterületi lakosság a számottevő. Példamutató a lakosok összetartása. Az idegenek szinte azonnal otthon érezhetik magukat a helyi lakosok vendégszeretete által.
Kerékpáros kirándulásokat lehet szervezni a hazai kuriózumnak számító Bugacpusztára, de Kiskunmajsa és Kiskunfélegyháza is szinte ugyan ilyen gyors előrhetőségben van, Kecskemét folyamatosan lüktetése is vonzó közelségben van a településhez, valamint Szeged és Ópusztaszer is könnyen elérhető. A kirándulások fáradalmait viszont ilyen csendbe, nyugalomba a természet részeként, Móricgáton tapasztalhatják meg vendégeink.
Móricgát (korábbi nevén Móritz Gattya) már a XV. században önálló település volt. Kezdetben a Győaljaiak, majd Kamarás Pál birtoka volt. A gyászos emlékű mohácsi csata után – a többi alföldi településhez hasonlóan – ez a falu is elpusztult. Több mint száz esztendővel később, 1642-ben az elnéptelenedett pusztát Szeged használta. A hajdani móricgáti kőtemplom romja azonban még a XVII. század végén is látható volt. Móricgát közigazgatásilag sokáig Kiskunlacházához tartozott.
2001 óta egész alakos szobor díszíti a faluház udvarát, melyet Szűts Tamás készített.
Az elnéptelenedett középkori falvak helyén a 17-18. század folyamán összefüggő nagy pusztabirtokok alakultak ki, amelyeket a megmaradt környező települések rideg és félrideg állattartással hasznosítottak.
A korábban önálló Móricgátot 1893-ban egyesítették a szomszédos Szankkal. Fontos tudni, hogy egyes jász-kun puszták tulajdonjogi és birtoklási viszonyai az 1745-ös redemptióig (önmegváltás) nem voltak megnyugtatóan tisztázottak.
A letelepedés. A sokáig néptelen puszták legkorábbi lakói Szankon a Szőlősoron, Móricgáton pedig a Sziget dűlőben, a későbbi tanyasor helyén alakították ki a mai település magvát. 1827-ben Szankon tizenkilenc házról történik említés, 181 lakossal. A korabeli feljegyzések szerint Móricgáton ugyanakkor három ház és 41 lakos volt. Az 1930. évi hivatalos felmérés szerint Móricgát kül- és belterületén már 1369-en éltek.
Földosztás. A puszták legjavát fokozatosan vonták művelés alá. A kiosztott földeket forintos földeknek nevezték, mivel azokat a gazdák a redemptiókor fizetett forintösszegekre kapták. Egy forint redemptióra akkor mintegy 1200 négyszögöl földet mértek. A földosztások a redemptus gazdákat is kitelepülésre serkentették. Móricgátra ezidőben mintegy 25 család települt ki Lacházáról. Valószínűleg ekkor kerültek a pusztára a Bazsa, Csontos, Deli, Gál, Józan, Józsa, Lukács, őrsi és Szecsei családok.
Idegenforgalom > Látnivalók

Református templom
Cím:
Kapcsolattartó: Kósa István lelkész
Telefonszám: 77/495-140
Internet: http://turizmus.homokhatsag.hu
GPS koordináták: N46°38,180′ E019°39,917′
Ismertető:
________________________________________

Erdei iskola
Cím: 6132 Móricgát, Deák Ferenc u. 26.
Kapcsolattartó: Varga János
Telefonszám: 76/491-105, 20/523-3024
Internet: http://turizmus.homokhatsag.hu
GPS koordináták: N46°37,357′ E019°41,007′
Ismertető: Az erdei iskola Móricgáton az általános iskolában és annak udvarán van megvalósítva. Kirándulások történnek a település erdőiben, ligetes részein. Nyaranta több turnusban várják a gyerekeket.
________________________________________

Kecskeméti Kisvasút
GCKeKi nevű GeoCaching pont!
Internet: http://www.geocaching.hu
A GeoCaching pont GPS koordinátái: N 46° 38,3180′ E 19° 38,0580′
Ismertető: A kisvasút 1926-1928 között létesült 760mm-es nyomtávon a régió és a tanyavilág személyszállítási és fuvarozási igényeinek ellátására, illetve az erdészet számára gazdasági céllal. Két vonala van Kecskemét – Bugac – Kiskunmajsa, illetve Kecskemét – Orgovány – Kiskőrös viszonylatban. Hálózata 98 km vonalhosszban épült ki, mellyel a marosvásárhelyi kisvasút 2 évvel ezelőtti bezárását követően Közép-Európa leghosszabb kisvasúti hálózatává vált.
Átadását követően sokáig a régió meghatározó közlekedési eszköze volt, ám az utóbbi 20 évben megszüntetése folyamatosan napirenden van. Évről-évre leépítések történnek (pályafelújítások, járműállomány cseréjének elmaradása, szolgálati helyek, átrakóállomások bezárása, stb.), a 90-es évek elejére az áruszállítást teljesen felszámolták, a tehervagonok többsége selejtezésre került.
Ezekből egy-két állomáson lehet látni néhány leamortizált példányt.
A folyamatos leépítés következtében mára mindössze 5 darab üzemképes Mk 48-as kisvasúti mozdony és mintegy tucatnyi négytengelyes személykocsi maradt. Forgalmi szolgálat ma már csak a kecskeméti végállomáson működik. Mindkét vonalon napi 3 vonatpár közlekedik. Útvonaluk több ponton érinti a Kiskunsági Nemzeti Park területét, így idegenforgalmi jelentőségük és felhasználási lehetőségük a szelíd turizmusban kiemelkedő.
A vasút útvonala sok helyütt a tanyavilág megközelítésének egyetlen eszköze. Utasainak mintegy fele – közülük többen kerékpárral együtt utazva – tanyákon élő idős emberekből áll. (http://www.geocaching.hu)

Cím: Móricgát Felsőmóricgát 22.
Tel: +36 (77) 372 615
E-mail: [email protected]
Web: http://www.moricgat.hu/

Previous article
Next article

Most népszerű

Hasonló hírek

weblap4u banner
Pannon Work