15.6 C
Budapest
2024. március. 28. csütörtök
HomeÉletmódEgészség - betegségMinden napra jut egy új HIV-fertőzött Magyarországon

Minden napra jut egy új HIV-fertőzött Magyarországon

forrás: S.J. / hirado.hu

Ha időben kiszűrik a betegséget, kezelhető – ha nem, halálhoz vezet. Egy beteg gyógyszeres kezelése évente kétmillió forintba kerül, de az életkilátásaik ugyanolyanok, mint bárkié. Évente 5-6 HIV-pozitív kismama szül egészséges gyermeket.

Csaknem megduplázódott az elmúlt öt évben az újonnan regisztrált HIV-fertőzöttek száma. Míg 2011-ben 162 új HIV-esetet regisztráltak, addig tavaly már körülbelül 300-at, azaz csaknem az év minden napjára jutott egy újabb beteg.

Minden napra jut egy új HIV-fertőzött Magyarországon
Az emelkedés elsődleges oka a szexuális szokások megváltozása. Nőtt a felelőtlenség, az emberek egyre kevésbé védekeznek, de sokszor például azt sem tudják a fiatalok, hogy kivel szeretkeznek – mondta Újhelyi Eszter. A Szent László Kórház laborvezetője beszámolt arról, hogy Magyarországon elterjedtek az úgynevezett sötét szobák, ahol a résztvevők gyakran „véletlenszerűen” létesítenek szexuális kapcsolatot.

Több partner egy éjszaka alatt

Az éjszakai szórakozáshoz ráadásul sokszor társul a drogfogyasztás is. Ez még inkább hozzájárul egy olyan felajzott állapothoz, ahol a gátlások megszűnnek, így egy éjszaka alatt 8-10 partnerrel is szexuális kapcsolatot létesítenek a fiatalok, másnap aztán sok mindenre nem emlékeznek.

Az újonnan fertőzöttek 85 százaléka férfi.  Ennek oka, hogy az anális szex jóval veszélyesebb a vaginális együttlétnél. A vírus ugyanis hámsérülés által jut be a partner testébe.

Nagyrészt a homoszexuálisok járnak szűrővizsgálatra, ha a heteroszexuálisok is eljárnának valószínűleg köztük is több fertőzött kiszűrhető lenne, de ők nem járnak– mondta Szlávik János az Egyesített Szent István és Szent László Kórház III. Infektológiai Osztály és Ambulancia főorvosa.

Minden napra jut egy új HIV-fertőzött Magyarországon
Virológus szakemberek a drezdai Max-Planck Kutatóintézet egyik laborjában (Fotó: Europress/Arno Burgi)

Leginkább a 20-30 év közötti fiatalok az érintettek, a legtöbb új és már meglévő fertőzött ebből a korcsoportból kerül ki. Ennek oka, hogy ennél a korosztálynál a legaktívabb a nemi élet – ezt már Tamási Béla klinikai orvos a Semmelweis Egyetem Bőrklinikáján működő Országos STD centrumának munkatársa mondta a hirado.hu-nak.

Az adatgyűjtés kezdete, azaz 1985. óta összesen 2604 HIV-fertőzöttet regisztráltak Magyarországon. Szinte az összes beteget Budapesten kezelik a Szent László kórház HIV-centrumában, a fővárosin kívül még három városban – Miskolcon, Pécsen, Debrecenben – foglalkoznak HIV-fertőzöttek ellátásával.

A HIV-fertőzés nagyon sokáig tünetmentes, így maga a fertőzött sem tudja, hogy beteg, ezáltal megfertőzhet másokat. Ha valaki megfertőződik, akkor az együttlét után 2-3 héttel influenzaszerű tünetegyüttes – láz, levertség, izomfájdalom, nyirokcsomó megnagyobbodás – jelentkezik. Erről általában sem a háziorvos, sem a beteg nem gondolja , hogy HIV-fertőzés. Az influenzaszerű tünetek elmúltával megkezdődik egy 7-10 éves tünetmentes időszak.

AIDS-stádium

Tíz év elteltével kezdenek megmutatkozni az immunhiány első jelei. Ilyen jelek lehetnek a hirtelen fogyás, a nyirokcsomó megnagyobbodás, majd az AIDS stádiumban megjelennek a különböző rákbetegségek. A nyirokrendszer rákja, továbbá a nőknél méhnyakrák, míg a férfiaknál végbélrák. Végül ezek a társbetegségek vezetnek a halálhoz.

Magyarországon 1985-2015 között összesen 367 ember halt meg AIDS betegségben. Tavaly, szeptember 30-ig 9-en haltak meg és 38-an voltak AIDS-stádiumban.

Két véglet van – legutóbb egy 22 éves fiú halt meg

Továbbra is igaz az, hogy két végletet látni: azokat, akiket nagyon korán kiszűrnek, és azokat, akik csak a betegség végső stádiumában jutnak megfelelő ellátáshoz. Szlávik János beszámolt arról, hogy a legutóbb egy 22 éves betegét veszítette el. A fiú az AIDS-végstádiumában került orvoshoz, nem lehetett már rajta segíteni, holott, ha időben kiszűrték volna a betegségét, akkor a gyógyszerek segítségével ugyanolyan életkilátásai lettek volna, mint bárki másnak.

A legújabb nemzetközi irányelvek szerint, akiről kiderül, hogy HIV-fertőzött annak meg kell kezdeni a kezelését. A fertőzött vírusszaporodás ellen kap tablettákat. Ha ezt orvosi utasítás szerint szedi, akkor az életkilátásai semmiben nem különböznek más, egészséges emberek életkilátásaitól. Olyannyira nem, hogy gyermeket is vállalhatnak. Évente 5-6 HIV-pozitív kismama ad életet egészséges gyermeknek.

Minden napra jut egy új HIV-fertőzött Magyarországon 3

Egy HIV-fertőzött kezelése évente 2 millió forintba kerül az OEP-nek. A gyógyszerek ára havonta 150-300 ezer forintra tehető.

 

2016. március 1-től újraindították az anonim HIV-szűrést (Szent László Kórház, IX. Albert Flórián út 5-7, C épület hétfőtől péntekig 14-16 óra között, pénteken 13-15 óra között). Előzetes bejelentkezésre nincs szükség.

 

Szűrni, szűrni, szűrni – már van gyorsteszt is
Szakemberek a HIV-szűrés fontosságát hangsúlyozzák. A fertőzés nemcsak hagyományos vérvétellel diagnosztizálható. Rendelkezésre állnak már úgynevezett gyorstesztek is. Ezt úgy kell elképzelni, mint a vércukorszint-mérést, azaz megszúrják a beteg ujját és a levett kis vérmintából rövid idő alatt meg tudják állapítani, hogy HIV-fertőzött az egyén vagy nem. Azok, akik sűrűn válogatják szexuális partnereiket, vagy külföldön, esetleg külföldivel létesítettek szexuális kapcsolatot, azok mindenképpen menjenek el szűrésre. „Szűrni kell, nem megvárni a tüneteket, mert az késő lehet” – mondta Szlávik János.

Minden napra jut egy új HIV-fertőzött Magyarországon 2
AIDS-teszt vérvétellel (Fotó: Europress/AFP/Tang Chhin Sothy)

Tabu a szexről és a szexuális betegségekről beszélni

„A gyorsteszt előnye, hogy mobil, így el tudjuk vinni olyan csoportokhoz, ahol magas lehet a fertőzöttek aránya. Például meleg bárokba vagy akár iskolákba is. Sok szórakozóhely, azonban be sem enged minket. Nagyon nagy tabunak számít a szexuális betegségekről vagy a HIV-ről beszélni” – mondta Tamási Béla klinikai orvos, aki szerint nyílt kommunikációra lenne szükség, továbbá arra, hogy a társadalom ne bélyegezze meg a fertőzötteket.

A fiatalok már 12-14 éves korban elkezdenek nemi életet élni. Ennek ellenére sok mindennel nincsenek tisztában. A szülők többsége nem beszél erről a gyerekeivel. A szexről beszélni, nemcsak az otthonokban, hanem az iskolákban is tabu” – mondta a Semmelweis Egyetem Bőrklinikáján működő Országos STD centrumának munkatársa, aki hiányolja az iskolai felvilágosító kampányokat.

Bár Magyarországon emelkedik a HIV-fertőzöttek száma, mégis sokkal jobb a helyzet, mint Ukrajnában vagy Oroszországban. Ennek oka, hogy a kábítószeresek körébe egyelőre nem került be a HIV, ellentétben például az ukránokkal, ahol a drogosok a szexuális partnereiknek adják tovább a betegséget.

 

Most népszerű

Hasonló hírek