5.9 C
Budapest
2024. április. 20. szombat
HomeTudástárTudástár - minden érdekességMilliós haszna lehet, ha „meteorológiai fegyverrel” lövik az eget

Milliós haszna lehet, ha „meteorológiai fegyverrel” lövik az eget

D ATI201208230015 300x168
2015. 05. 26. – 11:16
forrás: Kossuth Rádió Hajnal-táj

Bár a hatásáról nincsenek pontos és egzakt adatok, amióta üzembe helyezték a jégágyúkat a Nagykanizsai Gyümölcskert Zrt.-nél, a gazdaságban nem volt jégkár. Előtte viszont minden évben – mondta a Kossuth Rádió Hajnal-táj című műsorának a társaság elnök-vezérigazgatója.
Közép-Európa egyik legnagyobb körtésében három jégágyú üzemel immár négy éve. Az egyenként 6-szor 2,5 méteres konténerben elhelyezett berendezés – akár mobiltelefonos indítással is – acetilén gáz és oxigén keverékét robbantja be, majd a tetején elhelyezett tölcséren keresztül, hatalmas robajjal lökéshullámokat továbbít a légkörbe – foglalta össze a jégágyú működését Sipos Gyula.

Hallgassa meg az összeállítást, a jégágyú hangját!

„A jégvédelmi ágyúk működési elve azon alapszik, hogy a (…) berendezés robbanóegységében 7 másodpercenként létrehozott, nagy erejű és koncentrált robbanás lökéshullámát az ágyúcső a légkörbe továbbítja. A lökéshullám a különböző elektromos töltésű és hőmérsékletű légtömegeket összekeverve megszünteti vagy tompítja a jégeső-képződés egyik fontos feltételét, és korlátozza a jégszemcsék kialakulását” – olvasható az agroline.hu-n Prof. Dr. Szabó Zoltánra, a Debreceni Egyetem egyetemi tanárára hivatkozva.

Elmondta: az Országos Meteorológiai Szolgálat előrejelzései mellett saját radarjaikat is figyelik, ezek 24 km-es körzetben jelzik az elektromostöltés-változásokat, szükség esetén pedig bárhonnan, bármikor elindíthatják a rendszert, amely egyébként napelemmel üzemel.

A kérdésre, hogy megérte-e a beruházás, a vezérigazgató úgy válaszolt: ezt nem tudja megmondani, de az tény, hogy mióta megvették a jégágyúkat, nem volt jégkáruk, előtte azonban minden évben. Hozzátette: bizonyítani nem tudja, hogy a jégágyúk miatt úszták meg a bajt az elmúlt időszakban, hiszen nem kizárt, hogy egyébként se esett volna jég.

A jégágyúkat évente 5-6, esetenként tíz alkalommal szokták beindítani, egy-egy berendezés hatótávolsága körülbelül 1 km.

Derecskén is használnak jégágyút

Tapasztalatairól szólva Sipos Gyula megjegyezte: az egyik faluban már „királlyá akarták ütni”, mert a jégágyúk megvásárlása óta a településen nem volt jégkár, egy másik faluban azonban őt hibáztatták azért, ha nem esett az eső. Pedig az esőhöz a jégágyúnak semmi köze – mondta el a Nagykanizsai Gyümölcskert Zrt. elnök-vezérigazgatója a Hajnal-tájnak.

Most népszerű

weblap4u banner
securiton-tűzvédelem