15.2 C
Budapest
2024. április. 26. péntek
HomeFőhírekVállalkozói szféraMilliárdos üzlet az ügyvédeknek

Milliárdos üzlet az ügyvédeknek

2015 03 09 073308

Nem kötelező, de ajánlott március 15-ig a betéti és közkereseti társaságok számára a társasági szerződés új Ptk.-nak megfelelő módosítása.

Ezt mondták lapunknak a cégbíróságok ügyfélszolgálatain. Az Országos Bírósági Hivatal (OBH) csütörtöki közleménye is úgy fogalmaz, hogy a Ptk. hatályba léptetéséről szóló törvény „nem fenyegeti bírsággal azokat a cégeket, melyek késedelmesen teljesítik a módosítási kötelezettségüket”.

Ügyvédi költségek
Vasárnapig a módosítás biztos, hogy illeték- és közzétételmentes, tehát a cégeknek „csak” az ezzel kapcsolatos ügyvédi költséget kell kifizetniük. Összesen mintegy 155 ezer betéti és közkereseti társaság van Magyarországon. Ha valamennyi cég módosítja a társasági szerződését, ez mintegy 3-4 milliárd forintos üzlet az ügyvédeknek.

Az OBH közleménye szerint most csak azoknak a közkereseti és betéti társaságoknak kell társasági szerződésüket a Ptk. szabályainak megfeleltetniük, amelyek létesítő okirata a jogszabály eltérést nem engedő rendelkezéseibe ütközik, vagy társasági szerződésüket bármilyen okból – például székhely- vagy tagváltozás miatt – egyébként is módosítják.

A közkereseti és a betéti társaságok alapító okiratát azonban nem kell módosítani, ha a dokumentum csak általános hivatkozásként utal a gazdasági társaságokról szóló törvényre, és nem nevesít egyetlen paragrafust sem; és akkor sem, ha a vezető tisztségviselőt üzletvezetőnek, és nem az új Ptk.-ban szereplő ügyvezetőnek nevezi.

Azoknak a cégeknek sincs most teendőjük, amelyek 2014 márciusa, vagyis az új Ptk. hatályba lépése óta valamilyen okból átírták az alapító okiratukat, hiszen ebben az esetben a módosításkor már eleve összefésülték a dokumentumot az új szabályokkal.
Kis cégeknek gyorsabb
– A kis családi vállalkozások alapító okiratai jellemzően nem tartalmaznak nagyon speciális elemeket, az esetek többségében ezek rendelkezéseinek körülbelül felét a cégjegyzékben szereplő adatok teszik ki. Így annak a vizsgálata, hogy az alapító okirat megfelel-e az új Ptk.-nak, viszonylag rövid időt vesz igénybe – mondta lapunknak dr. Mogyorósi István ügyvéd. Az ügyfelek többsége a határidő lejárta előtti héten jelentkezik az ügyvédjénél, eddig csak az érintett ügyfelek 20-25%-a végezte el a szükséges módosításokat.
Még nincs szankció

25 000 ezer forint körüli összeget kérnek jellemzően az ügyvédek a társasági szerződés módosításáért.
Bár az OBH és cégbíróságok ügyfélszolgálatai szerint sem kötelező most a változtatás, és ennek elmaradását nem is fogják szankcionálni, azonban azt is érdemes szem előtt tartani, hogy vasárnapig illeték- és közzétételidíj-mentesen lehet ezt megtenni.

Március 15-ig csak át kell vezetni az alapító okiraton a szükséges módosításokat, és ezeket alá kell írni. A cég jogi képviselőjének az aláírást követően még 30 napja van, hogy ezt benyújtsa az illetékes cégbírósághoz.

Forrás: metropol; Kép: Google;

Most népszerű

weblap4u banner
securiton-tűzvédelem