5.8 C
Budapest
2024. április. 19. péntek
HomeMédia és szórakozásZene, filmzeneMegvan az első Bartók-világverseny győztese

Megvan az első Bartók-világverseny győztese

A francia-holland hegedűművész, Cosima Soulez-Lariviere nyerte az első alkalommal megrendezett Bartók Világverseny és Fesztivált, amelyen a magyar Langer Ágnes a harmadik helyen végzett; az eredményt vasárnap este gálaműsor keretében hirdették ki a Zeneakadémián.

A Salvatore Accardo világhírű hegedűművész vezette nemzetközi zsűrinek tagja volt Szabadi Vilmos és Kelemen Barnabás magyar, Csian Csou kínai, Takasi Simizu japán, Joel Smirnoff amerikai, Krzysztof Wegrzyn német és Ivan Zenaty amerikai hegedűművész, valamint Tallián Tibor magyar zenetudós, Bartók-kutató.

A verseny szombat esti nagyzenekari döntőjében három hegedűművész – Cosima Soulez-Lariviere és Langer Ágnes mellett a japán Takagi Ririko – küzdött a végső győzelemért. A Salvatore Accardo hegedűművész vezette nemzetközi zsűri döntése értelmében

a 22 ezer euróval járó – I. díjat Cosima Soulez-Lariviere nyerte,

 

A francia-holland hegedűművész Párizsban született, ahol még kislányként elkezdett hegedülni, majd 8 évesen Angliába költözött. Tíz éven át járt a londoni, a Yehudi-Menuhin iskola közelében lévõ zeneiskolára, majd miután Németországba költözött, négy évig a Hannover-i Konzervatóriumban tanult. Tavaly nyáron elkezdeta a Brahms mesterkurzusát.

a 14 ezer euróval járó II. díjat Takagi Ririko nyerte,

1996. szeptember 5-én született Japánban. Első sikereit 2004-ben érte el: mind a japán Players Versenyen, mind a Senzoku-Gakuen Junior Versenyen első helyezést szerzett. 2010-ben debütált Yokohama város Zenei Alapítványának jóvoltából, s ebben az évben elnyerte a IV. Yokohama Nemzetközi Zenei Verseny első díját, majd megkapta a Yamaha ösztöndíjat is. A 2011-es japán fellépések után 2012-ben és 2013-ban is szerepelt az Ost-West Fesztiválon Ausztriában. Az Euroasia Nemzetközi Versenyen 2014-ben, 2015-ben és 2016-ban is első helyezést ért el. Jelenleg a Tokiói Művészeti Egyetem mesterképzését végzi Takashi Simizu osztályában.

a 8 ezer euróval járó III. díjat Langer Ágnes nyerte.

AGNES LANGER – 1992-ben Budapesten született. 6 éves korában kezdett hegedülni. 8 évesen már második díjat nyert a Koncz János Fiatal Violinisták Versenyén.
A 2003-as Eduard Zathurecky Országos Versenyen, a Balys Dvarionas Nemzetközi Versenyen és a Bartok Nemzeti Violin Duó Versenyen harmadik helyezést ért el, majd elnyerte a közönségdíjat a 2009-es Yankelevich Nemzetközi Versenyen.
2016-ban Szibériában a Spivakov nemzetközi hegedűművész-versenyen második lett.

A versenyzők számos különdíjat is nyertek: Cosima Soulez-Lariviere meghívást kapott a 2018-as Budapesti Tavaszi Fesztiválra, a Cziffra Fesztiválra, a Szingapúri Hegedűfesztiválra, valamint a Kelemen Barnabás-Kokas Katalin által alapított Budapesti Fesztiválakadémiára, további fellépésekre kérték fel a Győri Filharmonikus Zenekarral és a Liszt Ferenc Kamarazenekarral.

Takagi Ririkónak koncertlehetőséget ajánlott fel a Müpa, az Anima Musicae Kamarazenekar és a Szolnoki Szimfonikus Zenekar.

Langer Ágnes a jövő évi veszprémi Auer Fesztiválon, valamint a Bartók Rádió Márványtermében adhat koncertet, szólistaként játszhat együtt a MÁV Szimfonikus Zenekarral, a Magyar Rádió Zenei Együtteseivel és a Zuglói Filharmóniával, továbbá nagy értékű promóciós csomagot vett át a Papageno Consulting jóvoltából.

Különdíjat a korábbi fordulókban kiesett versenyzők közül is többen kaptak.

Vigh Andrea, Liszt Ferenc-díjas hárfaművész, a Zeneakadémia egyetemi tanára, tanszékvezetője, 2013 őszétől a Zeneakadémia rektora beszédében úgy fogalmazott, hogy Bartók Béla nevéhez és szellemiségéhez méltó versenyt sikerült létrehozniuk, amely méltó arra, hogy hagyománnyá váljon.

Vigh Andrea
Liszt Ferenc-díjas hárfaművész, a Zeneakadémia egyetemi tanára, tanszékvezetője, 2013 őszétől rektora.

Hozzátette, hogy minden zenei verseny a felfedezésről szól és a verseny egy hete alatt “azt tapasztaltuk, hogy tehetségekben nincs hiány” és őket ma is megszólítja Bartók Béla zenéje. „Bízom benne, hogy egy hosszú történet kezdetén állunk és két év múlva a legifjabb zongoraművész-nemzedék képviselőit köszönthetjük a Zeneakadémián” – mondta a rektor.

Bartok Bela

A Zeneakadémia által hegedűművészek számára megrendezett Bartók-világversenyen 44-en indultak. A díjátadó gálát a Bartók Rádió és a Zeneakadémia honlapja élőben közvetítette.

Salvatore Accardo világhírű hegedűművész, a zsűri elnöke köszönetet mondott a szervezőknek és a közreműködő zenészeknek, zenekaroknak a magas színvonalon megrendezett versenyért.

Forrás: MTI

Képek: zeneakademia, brahms

 

Géza
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, jövőre jelenik meg az első regényem, a Hittől a keserűségig" címmel. A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, hogy mely témák hiányoznak médiánkból, szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, a [email protected] e-mail címen.

Most népszerű

weblap4u banner
Pannon Work