14.1 C
Budapest
2024. április. 18. csütörtök
HomeTudástárTechnika, kommunikációMár kígyó nélkül is készül ellenméreg

Már kígyó nélkül is készül ellenméreg

Hagyományosan a kígyó saját mérgéből készítik el a marás ellenszerét, a mesterséges ellenszérumok most ígéretesen teljesítettek az első teszteken.

Már kígyó nélkül is készül ellenméreg
A „Kígyóemberként” ismert Boonreung Bauchan thaiföldi kígyóidomárt egyik mamba kígyója marta meg 2004-ben; a férfi röviddel később belehalt a harapásba (MTI/EPA/The Nation)

Ha egy mérges kígyó megmar valakit, gyakran percei, órái vannak csak hátra ellenszer nélkül. Évente 90 ezer ember hal meg világszerte kígyómarás miatt, sokan szegény, elszigetelt vidékeken.

Az ellenmérgeket más orvosságokhoz képest ritkán használják, kevés profitot hoznak, így gyártásukból több nagy gyógyszeripari cég is kiszállt.

Az Orvosok Határok Nélkül nemzetközi segélyszervezet tavaly szeptemberben veszélyhelyzetet hirdetett a kritikus ellenméreg-hiány miatt.

Erre válaszolva két brazíliai laboratóriumban is hozzáfogtak a szintetikus ellenmérgek fejlesztéséhez, melyeket olcsón és korlátlan mennyiségben lehetne előállítani.

A Sao Paolói Paulo Lee Ho a korallkígyók marása ellen próbálja felvértezni a brazil vidéket.

Ezek a kígyók csak igen kis mennyiségű mérget termelnek, és nehezen szaporodnak fogságban, ezért a hagyományos antiszérum készítése nehézkes.

Ho és kollégái a napokban jelentették be: egy rövid DNS-szakaszt szerkesztettek, amit egerekbe fecskendeztek, és azok szervezete a méreg ellen antitesteket kezdett el gyártani.

Egy másik brazil csapat Porto Velhoban a gödörkésarcú viperákra koncentrál; ők szintetikus antitest darabokkal próbálják a védettséget kialakítani.

A szérumkészítés bevett módszere eközben alig változott valamit az elmúlt száz évben.

A kígyóméregből nyert kis mennyiségű protein-kivonatot fecskendeznek nagytestű emlősök, főként lovak szervezetébe, melyek antitesteket képeznek ellene. Az antitesteket tartalmazó plazmát adják ezután a megmart embereknek.

A szintetikus antitestekkel dolgozó Carla Fernandes molekuláris biológus szerint a módszerük azért is jó, mert a megmart emberek nem kapnának állati eredetű vérplazmát.

A mesterséges szer ráadásul gyorsabban hat, ezért a marás helyén nem halna el annyi szövet, mint általában.

Az eredmények reménnyel kecsegtetnek, de még van min fejleszteni a szakembereknek.

Paulo Lee Ho-nak a Nature magazinban közölt eredményei szerint a szintetikus DNS a kísérleti egerek 60 százalékát mentette meg a korallkígyó halálos mérgétől, míg a hagyományos ellenszerek szinte 100 százalékosan teljesítenek.

 

Most népszerű

weblap4u banner
securiton-tűzvédelem