13.2 C
Budapest
2024. április. 20. szombat
HomeFőhírekKülföldMagyar NGO-k egyeztettek Sargentinivel hazánk megbüntetéséről

Magyar NGO-k egyeztettek Sargentinivel hazánk megbüntetéséről

Egy hét van hátra a Magyarországot elítélő Sargentini-jelentés európai parlamenti szavazásáig.

Judith Sargentini, Szijjártó Péter és Íjgyártó István a LIBE jogállamiság magyarországi helyzetéről tartott meghallgatásán Brüsszelben 2017. december 7-én. (Fotó: MTI/Európai Parlament/Dominique Hommel)

Több magyar civil szervezet képviselői Brüsszelbe utaztak és személyesen is tárgyaltak a jelentést készítő, holland Judith Sargentinivel.

A magyar NGO-k abban bíznak, a képviselők többsége majd arra szavaz, hogy vessék be az uniós atomfegyvert Magyarország ellen.

Jade Tenwick az egyik migránsokat támogató NGO, az SB Overseas aktivistája egy Twitter-bejegyzésben osztotta meg, hogy találkozott Pardavi Mártával, a Magyar Helsinki Bizottság társelnökével és Judit Sargentinivel a Magyarországot bíráló jelentés készítőjével.

Szerdán ugyanis három magyarországi NGO, az Amnesty International Magyarország, a TASZ és a Helsinki Bizottság, valamint a Magyar Narancs egy újságírója, a Soros György nevével fémjelzett Nyílt Társadalom Intézet brüsszeli irodájában tartottak sajtótájékoztatót. A civilek utolsó esélynek nevezték a szavazást, amelyen az EP arról dönt, javasolja-e Magyarország ellen a 7. cikk szerinti eljárás megindítását, amely végső soron akár az uniós magyar szavazati jog megvonásával is járhat.

Remélik, hogy megszavazzák

Szeptember 12-án az Európai Parlament képviselői történelmi pillanat részesei lehetnek, amikor dönthetnek arról, hogy mi a fontosabb: közös értékeink védelme, vagy rövidlátó pártpolitikai célok – mondta az Amnesty International jogi szakértője. Demeter Áron hozzátette: a 7. cikk szerinti eljárás elengedhetetlen, mert ez az utolsó lehetőség az EU-nak, hogy kiálljon a közösség alapértékeinek védelméért.

Magyarország megbüntetése mellett állt ki a Magyar Helsinki Bizottság társelnöke is. „Ha a szavazáson a 7. cikk szerinti eljárás megkapja a szükséges többséget – amit remélünk – lehetőség nyílik rá, hogy a tanácsban ne csak zárt ajtók mögött tárgyaljanak a magyarországi demokrácia, jogállamiság és az alapvető értékek helyzetéről” – mondta Pardavi Márta.

A Társaság a Szabadságjogokért ügyvezető igazgatója pedig arról beszélt: elégedettek a Sargentini jelentés tartalmával. „A jelentés azt hiszem, hogy megfelelő képet fest Magyarországról, amikor beszámol a jogállamiság lebontásáról, a fékek és ellensúlyok hiányáról, amelyek nélkül a demokrácia nem védhető meg” – mondta Kapronczay Stefánia.

Nyílt levélben szólították fel a képviselőket

A Soros Györgyhöz köthető nemzetközi civil szervezetek a héten már akciót indítottak a jelentés megszavazása érdekében. Közös, nyílt levélben szólították fel a képviselőket, hogy fogadják el a Sargentini-jelentést az Európai Parlamentben. Szerintük az EP politikusai felelősséggel tartoznak azért, hogy megvédjék az uniós értékeket.

Judith Sargentini egyébként a tavaly május óta készülő jelentése végén korábban nem is tagadta, hogy a magyar jogállamiság helyzetéről kiket kérdezett meg. A dokumentumhoz csatolt konzultációs listában szinte kizárólag ellenzéki sajtóorgánumok és Soros Györgyhöz köthető szervezetek szerepelnek.

Közben a Demokratikus Koalíció szóvivője bejelentette, hogy pártja meg fogja szavazni az Európai Parlamentben a Sargentini-jelentést. Rónai Sándor úgy fogalmazott: azért támogatják a jelentést, mert kifogásaik vannak az Orbán-kormánnyal szemben.

„Soros György által diktált szöveg”

A Fidesz-frakció azt javasolja, hogy az Országgyűlés minél hamarabb határozatban válaszoljon “a hazugságoktól hemzsegő” Sargentini-jelentésre. Kocsis Máté frakcióvezető szerint ez az ügy kiemelt téma lesz a kormánypártok jövő heti, évadnyitó frakcióülésén.

Kiemelte: azt kérik Orbán Viktor miniszterelnöktől – aki személyesen vesz részt a Sargentini-jelentés vitáján – hogy képviselje Magyarország érdekeit a migránspárti erőkkel szemben, és utasítsa vissza az ország megbélyegzését. A magyar ellenzéki pártoktól pedig azt várja el a Fidesz, hogy szavazataikkal ne támogassák a jelentést.

Judith Sargentini egyértelműen Soros György érdekeit szeretné érvényesíteni az Európai Parlamentben – jelentette ki a Figyelő főmunkatársa az M1-en. Deák Dániel szerint a jelentés nem más, mint egy Soros György szervezetei által diktált szöveg.

„Ez a jelentés semmi másra nem tesz kísérletet, mint az önálló, szuverén bevándorláspolitika miatt Magyarország megbüntetésére” – fogalmazott Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter. A jelentésben sok más téma is van, de azok mondvacsináltak, öt-hat-hét évvel ezelőtt lezárták őket – tette hozzá a miniszter az Inforádió Aréna című műsorában.

Forrás: M1

Géza
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, jövőre jelenik meg az első regényem, a Hittől a keserűségig" címmel. A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, hogy mely témák hiányoznak médiánkból, szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, a [email protected] e-mail címen.

Most népszerű

weblap4u banner
securiton-tűzvédelem