2024. április. 24. szerda
HomeSportSporthirekMagyar Nagydíj – Vettel nyerte a jubileumi futamot

Magyar Nagydíj – Vettel nyerte a jubileumi futamot

forrás:MTI

A négyszeres világbajnok Sebastian Vettel, a Ferrari német pilótája győzött vasárnap a jubileumi, 30. Magyar Nagydíjon a Hungaroringen.

A 28 éves versenyző idén másodszor, pályafutása során pedig 41. alkalommal nyert futamot. A Ferrari legutóbb 2004-ben, a hétszeres vb-győztes német Michael Schumacher révén ünnepelhetett Mogyoródon, ahol Vettelnek mostanáig nem sikerült győznie.

hirmagazin_2015-07-27_063832

A meglehetősen kaotikusan alakuló versenyen az orosz Danyiil Kvjat (Red Bull) lett a második, míg csapattársa, az ausztrál Daniel Ricciardo a harmadik. A vb-címvédő brit Lewis Hamilton (Mercedes) hatodikként ért célba, megelőzve márkatársát és összetettbeli legnagyobb riválisát, a német Nico Rosberget, aki a nyolcadik helyen végzett.

Magyar Nagydíj – Vettel nyerte a jubileumi futamot (2. rész)

A 28 éves versenyző idén másodszor, pályafutása során pedig 41. alkalommal nyert futamot, ezzel az örökrangsor harmadik helyén utolérte a legendás brazil Ayrton Sennát. A Ferrari legutóbb 2004-ben, a hétszeres vb-győztes német Michael Schumacher révén ünnepelhetett Mogyoródon, ahol Vettelnek mostanáig nem sikerült győznie. A német pilóta a múlt hét pénteken elhunyt francia Jules Bianchinak, a Ferrari saját nevelésű pilótájának emlékére ajánlotta a diadalt.

hirmagazin_2015-07-27_064111

A meglehetősen kaotikusan alakuló versenyen az orosz Danyiil Kvjat (Red Bull) lett a második, míg csapattársa, az ausztrál Daniel Ricciardo a harmadik. A vb-címvédő brit Lewis Hamilton (Mercedes) hatodikként ért célba megelőzve márkatársát és összetettbeli legnagyobb riválisát, a német Nico Rosberget, aki a nyolcadik helyen végzett, így előbbi 17-ről 21 pontra növelte előnyét pilóták versenyében.

A McLaren a szezon során először szerzett mindkét autójával pontot, mivel a spanyol Fernando Alonso ötödik, a brit Jenson Button pedig kilencedik helyen ért célba.

A rajtot először el kellett halasztani, a pilótáknak pedig újabb felvezető kört kellett megtenniük, mert a brazil Felipe Massa (Williams) nem jól foglalta el a helyét a rajtrácson. A versenytávot ennek megfelelően 70-ről 69 körre módosították. A második indítás aztán már sikeres volt, a két Ferrari elképesztően látványosan startolva megelőzte a két Mercedest.

Az élre Vettel állt, őt Kimi Räikkönen követte, a harmadik helyért pedig nagy csata kezdődött Rosberg és Hamilton között. Utóbbi aztán a pálya hátsó részén lecsúszott az aszfaltról, átvágott egy kanyart, s mivel a sóderágy jelentősen lelassította, tizediknek sorolt vissza a mezőnybe.

A verseny egyharmadához közeledve Hamilton – részben a boxkiállások miatt – már az ötödik helyen száguldott, az élen továbbra is Vettel, Räikkönen, Rosberg volt a sorrend. A brit világbajnok aztán a 20. körben állt ki kereket cserélni, egy körrel később csapattársa, Rosberg is a boxban járt, majd az élről Vettel, aztán a negyedik helyről az ausztrál Daniel Ricciardo (Red Bull) következett.

hirmagazin_2015-07-27_064100

A 23. körben Räikkönen is friss abroncsokat kapott. Az első boxkiállások után így az élmezőnyben maradt a Vettel, Räikkönen, Rosberg sorrend, Hamilton pedig a negyedik helyért kezdett csatázni Ricciardóval.

A 29. körben Hamiltonnak sikerült megelőznie ausztrál riválisát, hátránya azonban ekkor már 34 másodperc volt az élen száguldó Vettellel szemben.

A 42. körben a második helyen haladó Räikkönen jelezte a csapatnak rádión, hogy valamilyen műszaki problémája van, ezt a köridők is alátámasztották, Rosberg és Hamilton ugyanis egyre közelebb ért a finn versenyzőhöz. Egy körrel később a német Nico Hülkenberg (Force India) autójáról a célegyenes végén egyszerűen letört az első szárny, az autó pedig irányíthatatlanul csapódott a gumifalba.

Hülkenberg sérülés nélkül megúszta az esetet, a versenybíróság azonban a pályára küldte a biztonsági autót, amely a célegyenesben a boxutcán keresztülhajtva vezette fel a mezőnyt azért, mert a pályára került törmeléket így tudták a leggyorsabban és a legbiztonságosabban eltakarítani.

A mezőnyből mindenki behajtott a boxba, amikor a Safety Car kigurult a Hungaroringre, a sorrend az újraindítás előtt Vettel, Räikkönen, Rosberg, Hamilton volt az első négy helyen.

A biztonsági autó 20 körrel a leintés előtt engedte el a mezőnyt, Vettel megtartotta az első helyet, Rosberg viszont azonnal elment Räikkönen mellett, közben Hamilton Ricciardóval ütközött, letört egy darab az autójának első vezetőszárnyából, így visszaesett hatodiknak. A brit címvédőnek ki kellett mennie a boxba, hogy új szárnyat kapjon, ennek nyomán egészen a 13. pozícióig csúszott hátra.

Räikkönen autója 15 körrel a leintés előtt gyakorlatilag végleg megadta magát, közben Hamilton boxutca-áthajtásos büntetést kapott, mert a versenybíróság úgy ítélte meg, ő okozta az ütközést Ricciardóval.

A győzelemért így Vettel, Rosberg és Ricciardo maradt harcban, közöttük az utolsó tíz kör kezdetén alig több mint másfél másodperc volt a különbség. A nagy csatában Rosberg és Ricciardo kevéssel a befejezés előtt összeakadt, az ausztrál első szárnya eltört, Rosberg pedig hátsó defektet kapott, ezzel le kellett mondania a dobogós helyezésről.

A különböző büntetések miatt Kvjat előre került a második helyre, s a célig megtartotta pozícióját, Ricciardo pedig a vezetőszárnyának kényszerű cseréje ellenére felért harmadiknak.

A világbajnokság egy hónap múlva, augusztus 23-án, Belgiumban folytatódik.